مرهمی بر تاول های کهنه سردشت/یادداشت دکتر رسول خضریبیست وهشت سال پیش در چنین روزی(7 تیر 1366) بیش از 8 هزارنفر از زنان، کودکان و مردم بی دفاع و مظلوم سردشت آماج بمباران شیمیایی رژیم بعث عراق قرار گرفتند و 110 نفر از آنها در میدان اصلی شهر (سرچشمه) در دم شهید وهشت هزارو 24نفر از آنها نیز دچار مصدومیت شیمیایی برگشت ناپذیر شدند.
    سردشت را می توان به عنوان نخستین شهر غیرنظامی در جهان که بیشترین قربانی سلاح های شیمیایی را داشته است، نام برد. طبق آمار، مجموعاً 124 نفر در سه هفته اول بمباران شهید شدند و هشت هزار و 24 نفر نیز در نوبت های احراز جانبازی قرار گرفتند. سال گذشته با حضور وزیر محترم بهداشت در بیست و هفتمین سالگرد شهدا ومصدومین سردشت حدود 500 نفر از مصدومین شیمیایی مورد آزمایش های ژنتیکی وفوق تخصصی قرار گرفتند که تعداد زیادی از این نمونه های آزمایشگاهی به خارج از کشور (برای بررسی آثار مخرب این گازهای شیمیایی در نسل های آتی) ارسال شده است.
    اگرچه درمان ونگهداری از مصدومان شیمیایی سردشت در درمانگاهی شکل گرفت و دو طبقه از بیمارستان در اختیار این مصدومان قرار گرفت، اما به دلایلی این کلینیک برای مدت چند سال منحل شد که خوشبختانه حدود 2سال است مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران سردشت فعالیت خود را در آن آغاز کرده اند. اما به دلیل نبود متخصصان و کلینیک های تخصصی پوست، چشم و ریه مصدومان عموماً مجبورند مسافت های طولانی از سردشت تا تهران را طی کنند که این موجب تشدید بیماری این عزیزان و هزینه های سنگین مالی برآنها و خانواده های شان می شود. بناست یک شعبه از بیمارستان ساسان هم که از کلینیک های فوق تخصصی مربوط به جانبازان شیمیایی در سطح کشور و خاورمیانه است، در سردشت افتتاح شود که مسئولان فوق تخصصی این بیمارستان درآنجا حضور داشته باشند، تا علاوه بر درمان پیشرفته و فوق تخصصی این جانبازان به امر مهم و حیاتی پژوهش و تحقیقات پزشکی و آکادمیک این مصدومان بپردازند.
    سال گذشته وزارت بهداشت اعتباراتی به مبلغ دو میلیارد تومان برای ساخت این بیمارستان با تجهیزات کامل مصوب کرد که به دلیل نبود توافق نهایی مابین بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت بهداشت برسر تعداد این مصدومان هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. امیدوارم هر چه سریعتر این توافق نهایی انجام و کلینیک با تجهیزات پیشرفته روز و تمامی داروهای مورد نیاز این جانبازان شیمیایی در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد تا مصدومان و بازماندگان شیمیایی بتوانند از این امکان بهره مند شوند. با توجه به وضعیت معیشتی مردم سردشت و پیرانشهر که از طریق مبادلات مرزی است امیدواریم اعطای مجوز منطقه آزاد تجاری برای اشتغال زایی و تولید و رونق اقتصادی و افزایش مبادلات مرزی و تجاری درچارچوب قوانین رسمی با اقلیم کردستان عراق که به عنوان مصرفی ترین بازار خاورمیانه شناخته شده است انجام گیرد تا مرهمی باشد بر آلام ودردهای مردم این منطقه و مرزداران و مرزنشینان دو شهر سردشت و پیرانشهر.
    
 دکتر رسول خضری نماینده پیرانشهر و سردشت 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید