پیام دکتر رسول خضری به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت


به گزارش دفتر رسانه ای دکتر رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، در پیامی به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان و شهدای مظلوم و ارج نهادن به صبر و مقاومت مصدومین و جانبازان شیمیایی سردشت، بر عزم و اراده خود برای پیگیری هر چه بیشتر حقوق قربانیان و مصدومین این جنایت تاکید نمود. متن پیام ایشان به شرح زیر است:

 
 

بسم الله الرحمن الرحیم

بَشِّرُهُمْ رَبُّهُمْ بِرَحْمَةٍ مِنْهُ وَ رِضْوانٍ وَ جَنَّاتٍ لَهُمْ فیها نَعیمٌ مُقیمٌ(سوره توبه آیه 21)

   در آستانه بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت هستیم. بیست و هشت سال پیش در چنین روزی (7 تیر ماه 1366) مردم مظلوم و بی دفاع سردشت از سوی رژیم خونخوار و ستم پیشه بعثی عراق مورد بی رحمانه ترین حملات با بمب های شیمیایی  در مقیاسی وسیع قرار گرفتند و  رهبران رژیم بعثی با زیر پا نهادن تمامی قوانین بین المللی، قواعد جنگی، کنوانسیونهای حقوق بشری و ارزشهای انسانی هولناکترین جنایت را رقم زدند و سردشت به عنوان اولین شهر مسکونی قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در تاریخ جهان به ثبت رسید. متعاقب این حمله غیر انسانی بیش از صد و بیست نفر از مردم غیر نظامی به شهادت رسیدند و بیش از هشت هزار نفر نیز مصدوم شدند. این حمله فجیع ترین حمله شیمیایی علیه یک شهر بعد از تصویب کنوانسیونهای منع سلاحهای شیمیایی در جهان بود.

  از آن روز زندگی در سردشت حالت عادی نداشته و مردم آزاده و صبور و فرزندانمان در سردشت با تبعات و اثرات مخرب آن دست به گریبان بوده اند و متاسفانه هنوز هم بسیاری از مشکلات همچنان وجود دارند و آلام و دردهای مردم مظلوم سردشت کاملا التیام نیافته و اثرات ناشی از بمباران شیمیایی و زخم های عمیق آن همچنان بر جسم و جان و روح زنان، کودکان و مردان این مردم صبور و مقاوم باقی مانده است. مشکلات ریوی، تاول های پوستی، اضطراب، افسردگی، استرس، پیامدهای ناگوار زیست محیطی و... تنها گوشه ای کوچک از رنج و درد مردم عزیز سردشت هستند.

   با وجود آنکه در طول سالیان گذشته تلاش شده که یاد و خاطره قربانیان شیمیایی سردشت به شیوه های مختلف گرامی داشته شود و اقدامات عملی مثبت و مفیدی جهت کاهش رنج و درد و گرفتاریهای این عزیزان به عمل آمده است، اما این تلاشها متناسب با درد و رنجی که مردمان این شهر کشیده اند نبوده و متاسفانه هنوز هم مشکلاتی حاد و مطالباتی اساسی وجود دارند که جزء حقوق حقه مردم عزیز این خطه هستند.

    اینجانب در آستانه بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت ضمن اعلام اینکه دیگر هیچ بهانه ای از سوی هیچ کسی برای عدم توجه به خواسته ها و مطالبات و احقاق حقوق قربانیان و مصدومین شیمیایی سردشت قابل پذیرش نیست و با اعلام پایبندی به تعهد خود مبنی بر بکارگیری هم و تلاش خود در احقاق حقوق مصدومین و جانبازان شیمیایی و مردم گرانقدر سردشت، از رئیس جمهور دولت تدبیر و امید و هیئت دولت و مسئولین و مدیران در سطح ملی و منطقه ای و نیز وزارت خارجه خواستارم که از تمامی راهکارها و ظرفیت ها و پتانسیل های موجود و در دسترس بهره گرفته و تمام تلاش و سعی خود را در راستای خدمتگذاری بیشتر و رسیدگی بهتر به مسائل و مشکلات و کاهش دردها و سختی های مردم سردشت به کار گیرند و بدینگونه دین خود را به این مردم عزیز ادا نمایند.

   در این راستا دقت در تخصیص منابع و اختصاص بودجه ای با هدف ارتقای شاخص های کیفیت زندگی و توسعه جهشی و همه جانبه سردشت و توانمندسازی شهروندان و در نتیجه بازگرداندن نشاط و امید به آنها، رفع بیکاری و ایجاد فرصت های شغلی و محرومیت زدایی از طریق برنامه ریزی کارشناسانه و اولویت دادن به رسمی شدن مرز کیله سردشت، تلاش بیشتر و جدی تر وزارت خارجه برای پیگیری پرونده حقوقی قربانیان شیمیایی در مجامع و دادگاههای بین المللی و ارائه گزارشی از نتایج ملموس در این زمینه به مردم، شناساندن و آگاهی بخشی در مورد تراژدی شیمیایی سردشت در سطح ملی و تلقی روز بمبارن شیمیایی سردشت(هفتم تیرماه) به عنوان یک فاجعه ملی و درج و ثبت آن در‌ تقویم رسمی کشور، تعیین کمیسیونهای پزشکی به منظور تعیین درصد جانبازی و توجه به ادله و مدارک مدعیان مصدومیت جهت شناسایی رسمی به عنوان مصدوم شیمیایی، تامین تجهیزات پزشکی و اعزام پزشکان متخصص و تامین داروهای مورد نیاز،گسترش رویکرد علمی و آکادمیک به منظور واکاوی پیامدهای فاجعه شیمیایی و ایجاد یک مرکز تحقیقاتی و مطالعات علمی به مرکزیت سردشت (که پیش تر در مجلس شورای اسلامی مکاتباتی در این زمینه انجام داده ایم و  گام های مقدماتی برداشته شده است)، اعلام و ثبت شهر سردشت به عنوان نماد صلح و ایجاد منطقه گردشگری صلح و ... از جمله  مواردی هستند که جزء مطالبات مردمی بوده و از اهمیت خاصی برخوردارند و در این راستا انتظار داریم که همگان  احساس مسئولیت نموده و در راستای عملیاتی نمودن و تحقق بخشیدن به این موارد تلاش نمایند.

   در خاتمه، اینجانب به عنوان خدمتگذار مردم شریف سردشت و پیرانشهر، با قلبی آکنده از درد مجددا سالگرد فاجعه غم انگیز هفت تیر را به جامعه بشریت، ملت ایران، مردم کرد و به ویژه مردم بزگوار سردشت و خانواده شهدا و قربانیان شیمیایی تسلیت عرض نموده و یاد و خاطره آنان را گرامی داشته و صبر و ایستادگی و مقاومت بی نظیر جانبازان و مصدومین و خانواده های گرانقدر آنها را ارج می نهم و با آرزوی بهبودی و سلامت مجروحان، به مردم عزیز این شهر ادای احترام می نمایم.

   با امید به اینکه در هیچ کجای جهان شاهد کاربرد سلاح های کشتار جمعی و جنایات علیه بشریت و تکرار حوادث غم انگیز مشابه نباشیم، جهانی عاری از سلاح های کشتار جمعی و بدون جنگ و خشونت و دنیایی سرشار از صلح و عدالت و آشتی را که در آن عشق و عطوفت بر روابط انسانها حاکم باشد، آرزومندم.  

برادر شما

رسول خضری

نماینده مردم شریف سردشت و پیرانشهر

در

مجلس شورای اسلامی

05/04/1394

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید