مجلس برای مقابله با پدیده زیرمیزی در جامعه پزشکی دست به کار شد: بهارستانی ها دنبال زیرمیزی بگیرها


خضری با بیان این مطلب که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بارها با سازمان نظام پزشکی جلساتی را برگزار کرده است، به مهر بیان داشت: وزارت بهداشت نیز باید سریع‌تر نسبت به برخورد با این تعداد از پزشکان اقدام کند، چرا که با ابلاغ کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات، تعرفه‌ها نیز افزایش یافت اما باز هم شاهد بروز این پدیده در میان برخی پزشکان هستیم.
 
 
به نظر می‌رسد با وجود اجرای طرح تحول نظام سلامت، قرار نیست جنجال زیرمیزی پزشکان به پایان برسد، زیرا اظهارات وزیر بهداشت در مجمع انجمن‌های علمی پزشکی نشان داد زیاده‌خواهی برخی پزشکان همچنان وجود دارد.
طرحی در مجلس شورای اسلامی به امضای نمایندگان رسیده که موضوع برخورد با زیرمیزی و زیاده‌خواهی برخی پزشکان را به طور جدی دنبال می‌کند. رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از زیاده‌خواهی برخی پزشکان، بر ضرورت برخورد با پزشکان زیرمیزی‌بگیر تاکید کرد و گفت: ‌طرحی با عنوان برخورد با پزشکان زیرمیزی‌بگیر در مجلس به امضا رسیده که هدف آن جلوگیری از زیاده‌خواهی برخی پزشکان است.
خضری با بیان این مطلب که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بارها با سازمان نظام پزشکی جلساتی را برگزار کرده است، به مهر بیان داشت: وزارت بهداشت نیز باید سریع‌تر نسبت به برخورد با این تعداد از پزشکان اقدام کند، چرا که با ابلاغ کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات، تعرفه‌ها نیز افزایش یافت اما باز هم شاهد بروز این پدیده در میان برخی پزشکان هستیم. وی با یادآوری اظهارات  وزیر بهداشت مبنی بر آنکه بخش مهمی از استیصال مردم در نظام سلامت به خاطر طمع، زیاده‌خواهی و منفعت‌خواهی برخی از پزشکان است، خاطرنشان کرد: واقعیت آن است که این زیاده‌خواهی‌ها تبعات منفی در جامعه بویژه حوزه سلامت ایجاد خواهد کرد به همین منظور نیز اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به دنبال به نتیجه رسیدن طرح یک فوریتی مجلس برای برخورد با پزشکان زیرمیزی‌بگیر شدند. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تاکنون طرح برخورد با پزشکان زیرمیزی‌بگیر به امضای 30 نفر از نمایندگان رسیده است، افزود: بدون‌شک بروز پدیده زیرمیزی باعث بدنام کردن جامعه پزشکی می‌شود و رابطه بین بیمار و پزشک را نیز خدشه‌دار می‌کند.
پرداخت‌های چند صد میلیونی به پزشکان
ورود مجلس به موضوع زیرمیزی پزشکان در شرایطی است که سطح دریافتی کارانه آنها نیز آتش تبعیض را در میان جامعه درمانی کشور برافروخته است و موج انتقاد جامعه پرستاران را به دنبال داشته است. محمد شریفی، دبیرکل خانه پرستار که بشدت از سیستم پزشک‌سالاری وزارت بهداشت گلایه دارد از پرداخت‌های چند صدمیلیونی به پزشکان در قالب کارانه خبر داده است. وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان‌های دولتی، خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح، شاهد جایگزینی طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد بوده‌ایم که همین موضوع موجب افزایش پرداختی پزشکان تا 380 درصد شده است. به گفته شریفی‌مقدم در حال حاضر مابه‌التفاوت 6 ماهه دوم سال 93 به کادر درمانی بیمارستان‌های دولتی پرداخت شده و شاهد پرداختی چند صد میلیونی به پزشکان هستیم. دبیرکل خانه پرستار با انتقاد از مسدود شدن مسیرهای اطلاع‌رسانی منتقدان حوزه سلامت در رسانه‌ها بویژه رسانه ملی، اظهار داشت: حذف منتقدان حوزه سلامت از تریبون رسانه ملی، باعث شده این رسانه تبدیل به بلندگوی اخبار سیستم پزشک‌سالار شود. شریفی‌مقدم به اعتراض پرستاران در برخی بیمارستان‌های علوم پزشکی که قرار است طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد در آنجا پیاده شود، اشاره کرد و افزود: 150 نفر از پرستاران بیمارستان سینا در تهران، به اجرای این طرح که جایگزین طرح
تبعیض‌آمیز پرداخت کارانه شده است، معترض شدند.
صرفه‌جویی یارانه‌ای و کارانه‌های میلیونی!
این در حالی است که یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در زمان اجرای طرح تحول سلامت خودنمایی کرده است، موضوع ایجاد تبعیض بین گروه‌های گوناگون جامعه سلامت است. اختلاف پرداختی پرستاران و پزشکان یا نادیده گرفته شدن حقوق ماماها در عقد قرارداد با بیمه‌ها نمونه‌هایی از نارضایتی اقشار گوناگون حوزه سلامت است. مشکلاتی که بیشتر بر وجود پزشک‌سالاری در این وزارتخانه تاکید می‌کند، چرا که در حال حاضر با اجرای طرح پرداخت مبتنی بر دستمزد هم رضایت پرستاران جلب نشده است. رقم 500هزار تومان تا حداکثر 2میلیون تومانی که به پرستاران پرداخت شد در کنار ارقام
چند صد میلیونی پزشکان به هیچ عنوان نمی‌تواند گامی در جهت رضایت آنها باشد.
اجرای دست و پا شکسته!
علاوه بر این نباید فراموش کرد طرح تحول سلامت یکی از برنامه‌های ملی است که با همدلی و همزبانی مجلس و وزارت بهداشت به اجرا درآمده و از محل صرفه‌جویی یارانه‌ها و مالیات بر ارزش افزوده منابعی در اختیار وزارت بهداشت قرار داده شده است، بر این اساس مسؤولیت این وزارتخانه برای هزینه‌کرد بودجه بسیار سنگین‌تر از گذشته است. مدیریت منابع مالی در طول انجام طرح تحول سلامت یکی از مهم‌ترین شاکله‌های تداوم این طرح به شمار می‌رود و مدیران این وزارت خانه باید به شیوه‌ای هدفمند هم از منابع و اعتماد مجلس صیانت کنند و هم با برنامه‌ریزی رضایت گروه‌های گوناگون جامعه پزشکی را به‌دست آورند. روندی که در حال حاضر به نظر می‌رسد به صورت دست و پا شکسته در این حوزه در حال اجراست! 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید