زندگی در عصر ریز گردها/خضری:یکی از کانون های اصلی بیابان زایی در جهان خواهیم شد


رسول خضری می افزاید: درحالی که عنوان می شود بالای 75 درصد از ریزگردها منشا خارجی داشته و از بیابان های اطراف وارد کشور می شوند نمی توان منکر این قضیه شد که سدسازی بی رویه در گذشته که هنوز هم ادامه دارد لطمات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد کرده است.
 

روزنامه آرمان در صفحه اجتماعی نوشت:آلودگی هوا چند وقتی است که دیگر آلودگی ناشی از تردد خودروها و یا حتی دود کارخانه ها نیست، یعنی نه اینکه اینها نباشد بلکه این همه ماجرا نیست.

 
این گزارش که در روز یکشنبه سی و یکم خرداد 1394خورشیدی به قلم صباالسادات حسینی انتشار یافته، می افزاید: باید شیوه زندگی ما عوض شود؛ اشتباه نکنید! این حرفی نیست که یک جامعه شناس یا کارشناس ارتباطات اجتماعی درمورد ناکارآمدی شیوه های قدیمی زندگی در دنیای جدید زده است. این حرف را معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، در مورد ریزگردها گفته است. به اعتقاد محمد رستگاری معضل گردوغبار طولانی مدت خواهد بود. این درحالی است که اگر چاره کوتاه مدتی برای این معضل زیست محیطی نباشد، باید به شهروندان آموزش داد که جور دیگری زندگی کنند.

ریزگردها و آلودگی ناشی از گردوغبار چند وقتی است که دیگر در ادبیات مسئولان و کارشناسان محیط زیست تبدیل به امری عادی شده و تا حدی طبیعی جلوه می کند.

مردم باید با ریزگردها کنار بیایند

بعد از اینکه سال گذشته معضل گردوغبار جنوب کشور را فرا گرفت و مردم استان های جنوبی زندگی و تا حدی سلامتی شان در اثر زندگی در شهری که گاهی به دلیل هجوم ذرات کمتر از دو و نیم میکرون نمی توانستی تا جلوی پایت را ببینی، به مخاطره افتاد؛ تا امروز که اعلام می شود 22 استان کشور درگیر این پدیده هستند، هنوز راه حل اساسی برای این مشکل پیدا نشده است. البته این موضوع بدان سبب نیست که مسئولان در این زمینه کوتاهی کرده اند و یا از این معضل غافل بوده اند بلکه اساسا حل مشکل ریزگردها نیازمند کار طولانی مدت و مداوم است. موضوع ریزگردها به عنوان عامل تهدید امنیت زیست محیطی به مجلس هم وارد شده و بارها نمایندگان در مورد اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در حل ریزگردها از مدیر آن توضیح خواسته و او را به مجلس احضار کرده اند. با این وجود معصومه ابتکار بارها در سخنان خود عنوان کرده است: مردم باید با ریزگردها کنار بیایند و هیچ مسئولی نمی تواند قول دهد که مشکل ریزگردها را به زودی حل کند.

همچنان سدسازی بالادست سد کرخه صورت می گیرد

هفته گذشته رئیس فراکسیون ریزگردهای مجلس با بیان اینکه یکی از مهم ترین علت های بروز ریزگردها خشک شدن چشمه ها و تالاب ها به دست عوامل انسانی است، تصریح کرد: امروز موضوع گرد و غبار در استان خوزستان مطرح نیست بلکه این اتفاق 22 استان کشور را دربر گرفته است و در اینجا استان خوزستان به عنوان تولیدکننده ریزگرد از اهمیت بالایی برخوردار است.عباس پاپی زاده با بیان اینکه ریزگردها 20 تا 30 درصد کشاورزی 10 استان کشور را تحت تأثیر قرار داده است، خاطرنشان کرد: یکی بزرگ ترین علت های این اتفاق ساخت 17 سد بزرگ در استان خوزستان به طور کارشناسی نشده طی 20 سال گذشته است که به عنوان مثال سد کرخه را در گلوگاه هورالعظیم ساختیم اما در حال حاضر این تالاب تقریباً خشک شده و تبدیل به منبع بزرگ ریزگرد شده است. پاپی زاده ادامه داد: متأسفانه با این وجود همچنان سدسازی بالادست سد کرخه صورت می گیرد و مسئولان این امر حاضر نیستند مجدداً مطالعات زیست محیطی را بررسی کنند. جای سوال است که چطور چنین پروژه هایی به بهره برداری می رسد ولی اثرات مخرب آن نادیده گرفته می شود.

یکی از کانون های اصلی بیابان زایی در جهان خواهیم شد

یکی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه متأسفانه در کشور فاقد یک آمایش سرزمینی هستیم، به «آرمان» می گوید: ایراد مهمی که به توسعه سرزمین ما وارد است همین است که نمی دانیم منابع آبی کشورمان کجاست جمعیت ها و کانون های جمعیتی باید در کجا شکل بگیرند و کشاورزی ها و الگوهای کشت چگونه ساماندهی شوند. رسول خضری می افزاید: درحالی که عنوان می شود بالای 75 درصد از ریزگردها منشا خارجی داشته و از بیابان های اطراف وارد کشور می شوند نمی توان منکر این قضیه شد که سدسازی بی رویه در گذشته که هنوز هم ادامه دارد لطمات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد کرده است. نماینده پیرانشهر و سردشت ادامه می دهد: در بحث سدسازی مانند آنچه ما در گتوند شاهد آن هستیم سدسازی باعث می شود آب های سطحی به آبی شور و بلااستفاده تبدیل شود و کشاورزی لطمه دیده و بیابان ها رشد کنند. این نماینده با اشاره به اینکه با این روندی که در پیش گرفته ایم یکی از کانون های اصلی بیابان زایی در جهان خواهیم شد، ادامه می دهد: افزایش گازهای گلخانه ای در هر کشوری دلیلی دارد و در ایران مصرف بالای سوخت های فسیلی عامل آن است. خضری با اشاره به اینکه مدیریت منابع آب سرزمینی و پایش ها در زمینه مصرف صحیح انرژی در کشور ما درست نیست، می افزاید: اگر مصرف سوخت های فسیلی را کم کرده و انرژی های نوین مانند نورخورشید، باد و بیوگاز را جانشین سوخت های فسیلی کنیم، سالانه بالای 2200 تن دی اکسید کربن در کشور تولید نخواهد شد و برای کشور بالای 5 هزار بشکه نفت در ساله صرفه اقتصادی خواهد داشت. خضری عنوان می کند: عوامل داخلی و خارجی در کنار فقدان برنامه ریزی سبب شده است ریزگردها معضلی طولانی مدت تلقی شوند.

مردم تهران شیوه زندگی خود را با ریزگردها هماهنگ کنند

روز گذشته معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه بروز پدیده گردو غبار در تهران مشکلی طولانی مدت خواهد بود، گفت: مردم تهران باید با مدیریت و برنامه ریزی زندگی خود را به گونه ای تنظیم کنند تا کمتر در معرض آسیب های این نوع از آلودگی هوا باشند. محمد رستگاری اظهار کرد: دشت های جنوبی استان تهران مانند رباط کریم، اخترآباد شهریار و ورامین از مهم ترین منشاهای داخلی گرد و غبار در تهران هستند که با وزش باد بخش قابل توجهی گردوغبار ایجاد می کنند. ایلنا نوشت؛ رستگاری ادامه داد: من نمی گویم مشکل گرد و غبار در تهران هیچ راهی ندارد، اما رفع آن بسیار سخت و زمان بر است، به همین خاطر مردم باید برای مواجه با آن، تدابیری بیندیشند تا کمتر دچار آسیب شوند، برای نمونه برنامه ریزی زمان خروج خود را طوری تنظیم کنند تا کمتر در معرض آلاینده ها قرار بگیرند.

معضل ریزگردها فعلا دائمی است

مدیر طرح ملی مقابله با گردوغبار در مورد اظهارات روز گذشته معاون پایش محیط زیست تهران به «آرمان» می گوید: با توجه به اینکه 23 سال خشکسالی را پشت سر گذاشتیم و حتی زمین های دشت قزوین هم این روزها به بیابان هایی که منشا گرد و غبار است تبدیل شده باید گفت تا زمانی که تغییری در الگوی مصرف آب رخ ندهد این معضل وجود خواهد داشت. ضیاالدین شعاعی می افزاید: این گرد و غباری که این روزها در تهران و شهرهای دیگر شاهد آن هستیم منشا محلی دارد و کمبود آب کشاورزی و خشکسالی زمین های اطراف شهرها باعث می شود با کمترین وزش بادی این گرد و خاک به سمت شهرها بیاید. او می افزاید: از شهرداری خواستیم به این منظور طرح جامعی را تعریف کند تا بر این اساس با اولویت دادن به کشاورزی و ممنوعیت محصور کردن آن روش های کشت استمرار یافته و زمین های کشاورزی کمتری تبدیل به بیابان شوند. همچنین 30 هزار هکتار زمین های اطراف تهران بررسی شود؛ زیرا حتی کارگاه های آجرپزی و دپوی مصالح هم در بروز این پدیده بی تاثیر نیستند. شعاعی می افزاید: وزارت امورخارجه، سازمان ملی استاندارد، جهادکشاورزی، وزارت نیرو، صنعت و معدن و نفت هم در کنار سازمان محیط زیست به ریزگردها و مقابله با آن می پردازند و رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی محیط زیست مسئول اصلی رسیدگی به این ماجراست. 
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید