سودهای کلان قاچاق اعضای بدن در جیب دلالان/وزارت بهداشت متولی اصلی نظارت بر پیوند اعضا


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت متولی اصلی نظارت بر پیوند اعضا در مراکز درمانی است، گفت: بسیاری از پیوندهای قاچاق اعضا باانگیزه مالی صورت می گیرد.
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به قاچاق پیوند اعضا در یکی از بیمارستان‌های تهران، گفت: قانون پیوند اعضا به افراد غیرایرانی را محدود کرده و گیرنده عضو به طور حتم باید یک فرد ایرانی باشد، بنابراین پیوند عضو از فرد ایرانی به یک بیگانه غیرقانونی است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه تنها در شرایط خاص امکان پیوند اعضا از فرد ایرانی به غیرایرانی وجود دارد، افزود: به عنوان مثال در شرایطی چون جنگ‌ها، بلایای طبیعی که گیرنده ایرانی وجود نداشته و یا شخص موردنظر درحال مرگ باشد پیوند عضو از یک فرد ایرانی به غیرایرانی می‌تواند صورت گیرد.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت ودرمان در بحث نظارت بر عملکرد بیمارستان‌ها باید قوی‌تر عمل کند، تصریح کرد: با توجه به اینکه در بخش پیوند اعضا پزشکان ماهر و مجربی در کشور مشغول فعالیت هستند، پیوند غیرقانونی اعضای بدن مشکلات بسیاری را برای وجهه پزشکان و حتی مسئله توریسم درمانی کشور به وجود آورده است.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه اقدامات غیرقانونی برای پیوند عضو به افراد غیرایرانی به دلیل مشکلات مالی اهدا کننده عضو صورت می‌گیرد، گفت: بسیاری از افراد بیگانه با هزینه‌های بسیار وارد کشور می شوند تا از یک فرد ایرانی عضو موردنظر را دریافت کنند اما از آنجا که اقدامی غیرقانونی است این اقدامات در شرایطی نامساعد صورت می‌گیرد که در نهایت مشکلاتی را هم برای گیرنده عضو و هم اهدا کننده به وجود می آورد و در این بین تنها واسطه‌ها هستند که سود می برند.

خضری تاکید کرد: به طور حتم وزارت بهداشت متولی نظارت بر پیوند اعضا در سطح بیمارستان ها است، اما باید به این نکته اشاره کرد که نظارت ها باید به شکل دقیق تری صورت گیرد، البته در حال حاضر طرح تحول نظام سلامت مطرح است که بسته اصلی و نهایی این طرح بحث نظارت برعملکرد بیمارستان ها است، اما اجرای دقیق این طرح در طی10 تا 15 سال امکان پذیر است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به کمبود 47 هزار تخت بیمارستانی در کشور، افزود: به طورقطع سالانه تنها می توان 4 تا 5 هزار تخت بیمارستانی را به بیمارستان ها و مراکز درمانی وارد کرد، زیرا توانایی وزارت بهداشت بیشتر از این نیست، همچنین کمبود 80 هزار پرستار در کشور وجود دارد که در حال حاضر بار مراجعه افراد به بیمارستان‌های دولتی 3 برابر شده است، به عبارت بهتر 80 درصد بار بستری بیماران بر دوش بیمارستان های دولتی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: طرح تحول نظام سلامت به مثابه انقلابی است که تاکنون نقاط قوت وضعف خود را به خوبی نشان داده است، اما از جمله نقاط مثبت این طرح می‌توان به پرداخت هزینه‌های درمانی از جیب مردم از 38 درصد به زیر 8 درصد، افزایش زایمان طبیعی و بیمه همگانی به  تعداد 9 میلیون و 200 هزار نفر در کشوراشاره کرد؛ ولی دولت و مجلس برای اجرای صحیح این طرح در جامعه باید بیشتر همکاری کنند./

پایان پیام

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید