وضعیت تجویز داروهای گران قیمت در ایران


رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بررسی طرحی خبر داده که در صورت تصویب در مجلس، واردات داروهای خارج از لیست دارویی کشور ممنوع می شود.
 
 
 ایرج خسرونیا در گفتگویی به موضوع ممنوعیت واردات داروهای خارج از لیست دارویی کشور اشاره کرد و افزود: سرانه مصرف دارو در کشور بالاست و حرفی در این نیست و اینکه برخی پزشکان در نسخه هایی که برای بیماران خود تجویز می کنند، تعداد زیادی اقلام دارویی می نویسند، نیز قابل قبول است. اما، دلیل نمی شود که بگوییم همه پزشکان چنین کاری می کنند.
 
وی با عنوان این مطلب که تنها 10 تا 15 پزشک در کل کشور هستند که اجازه تجویز نسخ دارویی گران قیمت را دارند، گفت: این پزشکان مجبورند برای بیماران مبتلا به سرطان و پیوندی، داروهایی تجویز کنند که وارداتی بوده و قیمت بالایی دارند.
 
خسرونیا ادامه داد: برخی اقلام دارویی هستند که تنها توسط یک شرکت دارویی وارد می شوند که همین مسئله بعضا می تواند مشکلاتی را برای بیماران به وجود بیاورد.
 
وی با تاکید بر رقابتی شدن بازار دارویی کشور، تصریح کرد: اگر داروهای گران قیمت و خاص که در داخل موجود نیستند، توسط چند شرکت دارویی و نظارت مستقیم دولت وارد شود، هرگز مشکلاتی به لحاظ تامین آن دارو یا قیمتش به وجود نخواهد آمد.
 
رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به پیشنهاد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مبنی بر ممنوعیت واردات داروهای خارج از لیست دارویی کشور، گفت: به نظر من با این کار به 50 سال قبل باز می گردیم که مردم مجبور بودند برای یک قلم دارو به خارج بروند.
 
وی افزود: توصیه من این است که واردات داروهای گران قیمت و خاص که مشابه داخلی ندارند و در لیست دارویی کشور موجود نیستند، تحت کنترل و نظارت دولتی و تنها در بیمارستان های وزارت بهداشت، توزیع شود.
 
رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بررسی طرحی خبر داده که در صورت تصویب در مجلس، واردات داروهای خارج از لیست دارویی کشور ممنوع می شود.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید