نسخه پیچی 600 میلیونی برخی پزشکان/ضرورت حذف مافیای دارو


دکتر رسول خضری عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی  تاکید بر ضرورت الزام پزشکان در استفاده از داروی ژنریک در نسخ خود، گفت: در طرح قانونی ممنوعیت تجویز داروهای خارج از لیست دارویی کشور پزشکان ملزم به رعایت این مهم هستند.
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح جزئیات طرح قانونی ممنوعیت تجویز داروهای خارج از لیست دارویی کشور، افزود: این طرح با همکاری وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان در حال بررسی است و اگر به تصویب مجلس برسد می‌تواند به حوزه سلامت و کنترل هزینه‌ها کمک کند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی،‌ با بیان اینکه در این طرح به دنبال آن هستیم که پزشکان از لیست دارویی موجود در کشور نسخه بیمار را بنویسند، ادامه داد:‌ امروزه حوزه سلامت درگیر داروهای برند است این درحالی است که داروهای برند 10 برابر از دیگر داروها گران‌تر هستند.

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ تصریح کرد: درکشور آمریکا بیش از 95 درصد داروها ژنریک است و این کشور خود را از استفاده از داروی برند خلاص کرده است اما در کشور ما بیش از 50 درصد داروهایی که با ارز وارد کشور می‌شود داروی برند است.

 

انتقاد از تجویز نسخه 600 میلیونی برخی پزشکان

وی یادآور شد: در طرح مذکور پزشکان را به استفاده از داروهای ژنریک و داروهایی که در لیست سازمان غذا و دارو وجود دارد ملزم کرده‌ایم؛ استفاده از داروی برند در درمان بیمار تفاوتی ندارد و تنها هزینه آن‌ها را افزایش می‌دهد.

خضری با انتقاد از اینکه گاهی شاهد بودیم که برخی پزشکان نسخه 600 میلیون تومانی برای بیمار درنظر گرفته‌اند، افزود: این نسخ به دلیل تجویز پزشک و استفاده بیمار از داروی برند است که با طرح یادشده از چنین تجویزهایی جلوگیری خواهیم کرد.

 

حذف مافیای دارویی در پی تصویب طرح ممنوعیت تجویز داروهای خارج از لیست دارویی کشور

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم،‌ با تاکید بر ضرورت همکاری سازمان غذا و دارو، نظام پزشکی و وزارت بهداشت،‌ تصریح کرد:‌ بدون‌شک اگر این سه ضلع مثلث بتوانند در نسخه نویسی پزشکان به اجماع واحدی برسند ناخواسته از فعالیت قسمت اعظمی از مافیای دارو و افرادی که به نوعی از رانت دارویی استفاده می‌کنند جلوگیری می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ یادآور شد: واقعیت آن است که هر داروی قاچاقی که بیش از 5 درصد در بازار وجود داشته باشد از مبادی رسمی به کشور وارد شده چراکه مبادی غیر رسمی کشش واردات بیش از 5 درصد کالای قاچاق را ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: با توجه به اینکه بسته نظارتی از بسته‌های خدماتی مهم طرح تحول سلامت است لذا سازمان غذا و دارو باید کنترل و نظارت خود را بر اجرای طرح مذکور و به تبع آن جلوگیری از تجویز داروهای خارج از لیست دارویی کشور افزایش دهند./

 
 
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید