برگزاری جشنواره انگور سیاه سردشت در نیمه دوم شهریور

مدیر جهاد کشاورزی سردشت با بیان اینکه سطح زیر کشت باغ های انگور شهرستان 21.5 درصد از باغات انگور استان را به خود اختصاص داده است، گفت: سطح زیر کشت باغ های انگور آذربایجان غربی 22 هزار و 424 هکتار بوده و سطح زیر کشت باغ های انگور دیم شهرستان 4 هزار و 800 هکتار است.

برگزاری جشنواره انگور سیاه سردشت در نیمه دوم شهریور
مدیر جهاد کشاورزی سردشت با بیان اینکه سطح زیر کشت باغ های انگور شهرستان 21.5 درصد از باغات انگور استان را به خود اختصاص داده است، گفت: سطح زیر کشت باغ های انگور آذربایجان غربی 22 هزار و 424 هکتار بوده و سطح زیر کشت باغ های انگور دیم شهرستان 4 هزار و 800 هکتار است.
جوان پرس : فرماندار سردشت با اشاره به اینکه انگور سیاه نماد کشاورزی منطقه است، گفت: جشنواره انگور سیاه نیمه دوم شهریور امسال در این شهرستان برگزار می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، نژاد جهانی روز دوشنبه در اولین جلسه هماهنگی و برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره انگور سیاه سردشت اظهار کرد: این میوه و محصول جایگاه خاصی به لحاظ غذایی و دارویی دارد و می توان با ایجاد بسترهای لازم جهت بهره وری بیشتر و افزایش درآمد، فضای رقابتی را برای آن به وجود آورد که زمینه ساز توسعه و بهبود شرایط اقتصادی شهرستان باشد.
وی با بیان اینکه انگور سیاه محصول ارگانیک و شاخص شهرستان است اظهار کرد: یکی از ظرفیت هایی که می توان به عنوان سرمایه و نماد این شهرستان از آن استفاده کرد انگور است که تبدیل کردن آن به عنوان برند شهرستانی بسیار ضروری است .
جهانی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره انگور سیاه مقدمه ای برای پیگیری و تبدیل این محصول به برند شهرستانی در سطح ملی است، گفت: انتظار داریم با حمایت سطوح بالای مدیریتی در استان و کشور زمینه دائمی شدن این برنامه، و همچنین ایجاد بسترهای پژوهشی برای بهروری بیشتر و ایجاد ظرفیت های صادراتی تولیدی این خوشه صنعتی فراهم شود.
جهانی بیان کرد: چنانچه اجرای طرح ها با چاشنی ایده و خلاقیت همراه باشد نتایج و اثرات به مراتب بیشتر از ظرفیتی که دارد حاصل می شود.
وی افزود: برگزاری جشنواره انگور سیاه نیازمند حرکت جمعی و تلاش همگانی است و انتظار داریم بدنه اجتماعی و سازمان های مردم نهاد، تعاونی ها و بخش خصوصی مرتبط مجریان برگزاری این برنامه باشند و ادارات دولتی نیز اقدامات حمایتی و پشتیبانی را به عهده بگیرند.
دكتر خضري نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی گفت: بخش کشاورزی در تحقق شعار سال و ایجاد بسترهای توسعه و اشتغال پایدار تاثیرگذار است.
رسول خضری با بیان اینکه روند تولید و عرضه انگور سیاه دراین شهرستان با مشکلاتی مواجه است، افزود: باید به منظور حمایت از کشاورزان و رفع مشکلات آنان با ایجاد صنایع تبدیلی و پرهیز از فروش محصول بصورت خام اقدام کرد.
**سردشت بیش از 21 درصد از انگور استان را تولید می کند**
مدیر جهاد کشاورزی سردشت هم با بیان اینکه سطح زیر کشت باغ های انگور شهرستان 21.5 درصد از باغات انگور استان را به خود اختصاص داده است، گفت: سطح زیر کشت باغ های انگور آذربایجان غربی 22 هزار و 424 هکتار بوده و سطح زیر کشت باغ های انگور دیم شهرستان 4 هزار و 800 هکتار است.
رسول سعیدیان با اشاره به تولید انگور سیاه سردشت گفت: این محصول به صورت ارگانیک تولید می شود و شهرستان هم با تولید 25 هزار تن انگور در سال، 9 درصد تولید انگور استان را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی انگور سیاه سردشت به عنوان محصول کاملا ارگانیک در سطح ملی و بازاریابی و بررسی راهکارهای مناسب فروش و عرضه این محصول و معرفی ظرفیت های شهرستان در بخش کشاورزی و ترغیب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.
شهرستان سردشت با جمعیت 120 هزار نفر در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با اقلیم کردستان عراق قرار دارد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید