نماينده پيرانشهر و سردشت به «شرق» خبر داد
بازرس ويژه رئيس‌جمهوري براي ساماندهي كولبرها

شرق؛ محمدحسن نجمي: ماجراي کولبرها در مرزهاي غربي کشور هرازچندگاهي به رسانه‌ها بازمي‌گردد. کولبرها همان کساني هستند که از آن سوي مرزهاي غربي، کالاهايي را بر دوش خود مي‌گيرند و از مسيرهاي کوهستاني وارد کشور مي‌کنند.

شرق؛ محمدحسن نجمي: ماجراي کولبرها در مرزهاي غربي کشور هرازچندگاهي به رسانه‌ها بازمي‌گردد. کولبرها همان کساني هستند که از آن سوي مرزهاي غربي، کالاهايي را بر دوش خود مي‌گيرند و از مسيرهاي کوهستاني وارد کشور مي‌کنند. برخي از اينها در جريان واردکردن کالا با مشکلاتي مواجه مي‌شوند. گرفتارشدن زير آوار بهمن در فصول سرما يکي از مشکلات کولبرهاست. اما به غير از اين، آنها با مشکلات ديگري هم دست‌و‌پنجه نرم مي‌کنند که «رسول خضري» نماينده پيرانشهر و سردشت در آخرين جلسه علني مجلس درباره يکي از آنها به وزير کشور تذکر کتبي داد: «تذکر به وزير کشور درخصوص تسريع در رفع فوري مشکلات پيش‌آمده براي کولبران زحمتکش معبر مرزي پيرانشهر در ٢٧ تيرماه ٩٦». مشکلي که به گفته خضري همچنان ادامه دارد.
او درباره علت تذکرش به «شرق» مي‌گويد: «کولبرهايي که به شکل رسمي از معبر رسمي با مجوز خود فرمانداري رفتند و باري را که جزء ٦٨ قلم مجاز بوده و تحت نظارت هنگ مرزي وارد مي‌شده از ساعت ١٠ صبح زير آفتاب نگه داشتند تا هشت شب». خضري افزود: «جالب اين است که جنس‌هايشان را هم نگه داشتند. اين اجناس بيش از يک سال با مجوز و جزء ٦٨ قلم مجاز، وارد شده‌اند». نماينده پيرانشهر و سردشت درباره علت اين اقدام هم مي‌گويد: «در نهايت گفتند اضافه‌بار دارند». او در ادامه از اين اقدام گلايه کرد و گفت: «خب اگر اضافه‌بار بوده، برايشان تعيين کنيد که چقدر بياورند؛ اينها با مجوز مي‌روند و مي‌آيند». خضري اين اقدام هفته گذشته را سليقه‌اي توصيف کرد و ادامه داد: «يک سال است که اين کار انجام مي‌شود؛ ناگهان سليقه‌اي عمل مي‌شود؛ کسي حق ندارد در معابر سليقه‌اي عمل کند. جنس کسبه، اصناف و بازار معطل مي‌شود؛ کولبرها بايد ١٠ ساعت زير آفتاب بايستند که خوب نيست».
گلايه از فرماندار پيرانشهر
اما نماينده پيرانشهر و سردشت ديروز از ادامه اين مشکل در حوزه انتخابيه‌اش خبر داد. او به‌شدت از فرماندار پيرانشهر گلايه کرد و گفت از روز سه‌شنبه فرماندار را پيدا نمي‌کنيم. خضري از پيگيري‌هاي وزارت کشور خبر داد و گفت در خلال جلسه روز شنبه فراکسيون مستقلين با روحاني، درباره اين مشکل با رئيس‌جمهوري صحبت‌هايي کرده. به گفته او، روحاني قول مساعدي براي حل اين مشکل داده است و بنا شده يک «بازرس ويژه» به پيرانشهر و سردشت برود تا علت اين اقدامات را پيگيري کند.
او مي‌گويد: «اين کولبرها پولي را به حساب فرمانداري و هنگ مرزي مي‌ريزند و کارت کولبري دارند و بار به وسيله هنگ مرزي بازرسي مي‌شود که جزء ٦٨ قلم مجاز باشد، وارد مي‌شود؛ بيش از يک سال است که وارد مي‌شود، بعد ناگهان بگويند همه را نگه داريد. خب هفته قبلش بگوييد هفته آينده مرزها را اجازه نمي‌دهيم و بسته است. بارها در زمان انتخابات اين‌گونه شده و گفتند مرزها بسته است و همه هم قبول کردند و گردنمان از مو باريک‌تر. مرزهاي ما الان مرزهاي حساسي هستند؛ وضعيت مردم هم از لحاظ اقتصادي و معيشتي خوب نيست، کولبرها اگر در طول روز پولي کسب نکنند، شب نان ندارند در سفره زن و بچه‌شان بگذارند. اين‌جور رفتار سليقه‌اي به نظر من باعث رنجش خاطر مردم مي‌شود و صلاح نيست». او افزود: «متأسفانه معابر مرزي يک روز باز است، دو روز بسته. مرزنشين چه‌کار بکند؟ واقعا بلاتکليف است. بيشتر آنها ليسانس دارند، فوق‌ليسانس دارند، ديپلم دارند و از جوان‌هاي رشيد همين کشور هستند».
٦٨ قلم مجوزدار
او درباره اينکه ٦٨ قلم چه اجناسي هستند، مي‌گويد: «يک‌سري اجناس آشپزخانه، قسمتي از وسايل برقي، يک زماني گردو و اقلام ديگري که استانداري، فرمانداري، شوراي مرز و شوراي امنيت کشور اجازه مي‌دهند. از طرف وزارت کشور، فرمانداري و استانداري کاملا مديريت‌شده است و خارج از اينها باشد، قاچاق محسوب مي‌شود. ما بحثمان کالاي مجاز است که چرا کولبران را نگه داشته‌اند. خودشان مي‌گويند مثلا امروز مي‌توانيد لاستيک بياوريد؛ اين‌طور نيست که تمام ٦٨ قلم را با هم اجازه دهند».خضري افزود: «شوراي مرز با شوراي تأمين تصميم مي‌گيرند که چه کالايي وارد شود و رئيس بازارچه مرزي مي‌گويد مثلا امروز و فردا قابلمه بياوريد. کالاهاي اين‌چنيني وارد مي‌کنند».او همچنين در خلال گلايه‌هايش تشکري هم از وزير کشور، شوراي امنيت کشور و شوراي عالي امنيت کشور داشت: «معابري که چند سال بود بسته شده بودند، از سال ٩٥ بازگشايي شد و اين بازگشايي باعث رونق اقتصادي در شهرهاي مرزي مثل پيرانشهر شد؛ هرچند مديريتش از سوي فرمانداري ضعيف بوده است».
حسين‌زاده: بايد با ايجاد اشتغال در منطقه کاري کنيم که کلا کولبري حذف شود
خضري درباره بيمه کولبران هم مي‌گويد اين کار در حال انجام است. «عبدالکريم حسين‌زاده» نماينده نقده و اشنويه در مجلس، هرچند بحث بيمه و اشتغال پايدار براي کولبران را حائز اهميت بسيار مي‌داند، ولي معتقد است: «بيمه‌کردن کولبران رسميت‌دادن به اين کار است درحالي‌که بايد با ايجاد اشتغال در منطقه کاري کنيم که کلا کولبري حذف شود و اين افراد بر سر شغل‌هايي که در شأن آنهاست، بروند». خضري هم مي‌گويد: «بيمه قسمتي از کار است و ما بايد اين افراد را براي اشتغال صحيح سازماندهي کنيم».
حسين‌زاده درباره طرح ساماندهي کولبران در مجلس هم گفت «جلسه مشترکي در مرکز پژوهش‌هاي مجلس بين دستگاه‌هاي مرتبط در حوزه کولبري تشکيل شده است. وزارت صنعت، وزارت کشور، مرزباني و ساير دستگاه‌ها در آن جلسه وظايف و اختيارات خود درباره مرزها را بيان کردند». او اما اين جلسه را مطلوب نمي‌داند چون معتقد است که «ما نخواستيم بيايند و وظايف و اختياراتشان را بگويند؛ مطالبه ما اين است که چه نوع کار عملياتي کنيم که کولبري حذف و اشتغال ايجاد شود». در همين حال حسين‌زاده به لايحه‌اي اشاره کرد که قرار است دولت پس از تعطيلات مجلس به بهارستان تحويل دهد. او مي‌گويد: «به نظر ما لايحه بهتر از طرح است چون در لايحه دولت محل تأمين اعتبار را مشخص کرده و مشکلي از اين بابت پيش نمي‌آيد. همچنين لايحه جزء تعهدات قرار مي‌گيرد». او همچنين افزود: «وقتي لايحه بيايد، ما مي‌توانيم نقطه نظرات خود را هم در آن بگنجانيم و تلفيقي از هر دو به صحن مجلس ارائه شود». نماينده نقده و اشنويه درباره انتظارات از لايحه دولت گفت: «انتظار داريم روح حاکم بر لايحه دولت، حذف کولبري و ايجاد اشتغال پايدار براي اهالي پنج، شش استاني باشد که درگير کولبري هستند».
٦٨ هزار کولبر در کشور
خضري تعداد کولبراني را که فعاليت مي‌کنند ٦٨ هزار نفر اعلام کرد و گفت «بين ۱۶ تا ۱۸ هزار نفر فقط در دو شهر پيرانشهر و سردشت مشغول فعاليت هستند». او هم مانند حسين‌زاده معتقد است «کولبري که شغل نيست بلکه کاري پرمشقت و خطرناک است». او مي‌گويد: «بارها به رئيس‌جمهور گفته‌ايم که ما ۲۲۰ کيلومتر مرز مشترک با عراق داريم. الان مصرفي‌ترين بازار خاورميانه اقليم کردستان عراق است. [اين نواحي مرزي] صادرات‌محور هستند، جذب سرمايه‌گذار خارجي هم دارند».
انتقاد از عدم سرمایه‌گذاری 
خضری همچنین از نبود سرمایه‌گذاری در منطقه پیرانشهر و سردشت گلایه می‌کند. او می‌گوید: «ما بارها به رئیس‌جمهوری گفته‌ایم ما ۲۲۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق داریم. الان مصرفی‌ترین بازار خاورمیانه اقلیم کردستان عراق است. [این نواحی مرزی] صادرات‌محور هستند، جذب سرمایه‌گذار خارجی هم دارند. حجم مبادلات ما فقط از طریق گمرک تمرچین با اقلیم کردستان عراق، به ۱۲ میلیارد دلار در سال می‌رسد. جالب است که ۹۹درصد صادرات‌محور است؛ اما منطقه آزاد را به اینجا نمی‌دهیم و به جایی می‌دهیم که واردات می‌کند». او همچنین درباره منطقه آزاد کیش هم صحبت می‌کند: «ما در کیش در حال واردات هستیم. خب به آن بگویید منطقه گردشگری، نگویید منطقه آزاد. منطقه آزاد کیش بی‌معنی است؛ چون نه صادراتی دارد و نه جذب سرمایه‌گذاری خارجی‌. دریغ از اینکه یک سرمایه‌گذار خارجی دو ریال یا دو میلیون آنجا خرج کرده باشد، نکرده است».
خضری می‌گوید: «من آقای جهانگیری و آقای لاریجانی را دو بار برده‌ام پیرانشهر و سردشت، این همه وزیر و وزرا را آنجا برده‌ایم. وزیری بوده که ما او را ۹ بار  به این مناطق برده‌ایم. یکی از وزیران قبلی را ۱۱ بار به منطقه برده‌ام. هربار هم می‌گویند «عجب جای خوبی است برای سرمایه‌گذاری». خب اگر جای خوبی است، مجوز فعالیت بدهید. مجوز منطقه آزاد تجاری- صنعتی را به پیرانشهر و سردشت بدهید. این ۱۸هزار کولبر نه‌تنها صاحب شغل واقعی و رسمی می‌شوند، بلکه بالای ۴۵ هزار فرصت شغلی آنجا ایجاد می‌شود».
هرچه باشد، مهم ٦٨ هزار کولبری هستند که در کشور مشغول فعالیت هستند؛ هرازگاهی هم مشکلات طبیعی و غیرطبیعی گریبان‌گیر این قشر ضعیف می‌شود؛ قشری که در مناطق محروم زندگی می‌کنند و در همان مناطق محروم، جزء محروم‌ترین‌ها هستند.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید