ریاست شورای عالی یا سازمان نظام پزشکی به پزشکان عمومی محول شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم با اشاره به سهم 70 درصدی پزشکان عمومی‌ در سازمان نظام پزشکی، گفت: بهتر است یکی از مناصب ریاست شورای عالی نظام پزشکی یا ریاست سازمان نظام پزشکی به یکی از نمایندگان پزشکان عمومی‌ محول شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم با اشاره به سهم 70 درصدی پزشکان عمومی‌ در سازمان نظام پزشکی، گفت: بهتر است یکی از مناصب ریاست شورای عالی نظام پزشکی یا ریاست سازمان نظام پزشکی به یکی از نمایندگان پزشکان عمومی‌ محول شود.
ریاست شورای عالی یا سازمان نظام پزشکی به پزشکان عمومی محول شود


رسول خضری در گفت‌وگو با خبرنگار تندرست نیوز با بیان این‌که سازمان نظام پزشکی بزرگ‌ترین و علمی‌ترین تشکل صنفی کشور است، گفت: همچنین این سازمان بزرگ‌ترین گردهمایی پارلمان علمی‌بخش حوزه سلامت در بخش خصوصی محسوب می‌شود که می‌تواند در پیشبرد اهداف سلامت کمک شایان توجهی کند.

وی با اشاره به این‌که سازمان نظام پزشکی ستون فقرات حوزه سلامت است، اظهار کرد: اگرچه در سال‌های اخیر اجحاف‌هایی در حق این سازمان شده است و حتی تعیین تعرفه‌ها از اختیارات آن خارج شد، ولی این سازمان یکی از پایه‌های اصلی بهداشت و سلامت کشور است و امیدواریم دوباره اختیارات حقه خود را به دست آورد.

خضری با اشاره به انتخابات نظام پزشکی که سی‌اُم تیر برگزار می‌شود، گفت: خوشبختانه افراد بزرگ و ارجمندی برای کاندیداتوری ثبت نام کرده‌اند و امیدواریم برگزیدگان این انتخابات بتوانند گام‌های بزرگی برداشته و در تحقق سیاست‌های سازمان نقش راهبردی ایفا کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی‌ با بیان این‌که سازمان نظام پزشکی از انجمن‌هایی است که دارای دو منظر مهم است، گفت: سازمان مانند سکه‌ای است که دو رو دارد. یک روی سازمان پرداختن به حقوق پزشکان و علوم پزشکی به صورت عام است و روی دیگر حمایت از حقوق بیماران است.

وی افزود: اگر سازمان بخواهد مقتدر عمل کند، می‌بایست حمایت از بیماران را پررنگ‌تر کند. ما پرونده‌های زیادی را مثل پرونده عباس کیارستمی‌تجربه کرده‌ایم. جامعه پزشکی باید صریح‌تر و شفاف‌تر اظهار نظر کند. بسیاری از پرونده‌ها در کشور وجود دارد که بیماران دستشان به جایی نمی‌رسد.

به گفته خضری اگر سازمان نظام پزشکی بخواهد به بسیاری از حقوق و اختیارات خود دست یابد، می‌بایست حمایت از بیماران را پررنگ‌تر سازد و همان‌گونه که مدافع حقوق خود و جامعه پزشکان است و برای بازگرداندن تعرفه‌ها و سایر مسائل تلاش می‌کند، برای احقاق حقوق مردم نیز تلاش کند.

این نماینده مجلس دهم با اشاره به کاهش اختیارات و نفوذ سازمان نظام پزشکی در سیاست‌های کلان کشور بیان کرد: یکی از نمونه‌های این کاهش اختیارات، موضوع تعرفه‌ها بود که با تصویب مجلس از حوزه اختیارات نظام پزشکی خارج شد.

وی ادامه داد: اگر حقوق بیماران در سازمان پررنگ‌تر شود، می‌توان با ارائه طرحی در مجلس اختیارات بیشتری را برای نظام پزشکی دریافت کرد. اما این موضوع تا حدود زیادی به این برمی‌گردد که انتخابات با چه کیفیتی برگزار شود و چه کسانی روی کار آیند. امیدواریم انتخاباتی پرشور و مقتدرانه را شاهد باشیم که به ما تعامل و همدلی بیشتر میان مجلس و سازمان نظام پزشکی را نوید دهد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به شایعاتی که درخصوص تحریم انتخابات نظام پزشکی از سوی جامعه پزشکان عمومی‌شنیده می‌شود، بیان کرد: پزشکان عمومی‌70 درصد جامعه پزشکی و سازمان نظام پزشکی را شامل می‌شوند و هفتادوپنج ـ هشتاد درصد از خدمات پزشکی توسط این جامعه فرهیخته ارائه می‌شود؛ ولی این پزشکان تنها 20 درصد از منابع مالی و اقتصادی را در اختیار دارند.

خضری اضافه کرد: از دیدگاه من جایگاه این پزشکان نیاز به بازتعریف دارد و سازمان در حق پزشکان عمومی‌خوب کار نکرده است. این قانون هشتاد ـ بیست به هیچ وجه منصفانه نیست و باید تغییر کند.

وی پیشنهاد کرد: برای حل مشکل پزشکان عمومی‌در ارتباط با سازمان نظام پزشکی شاید بهتر باشد یکی از دو منصب ریاست شورای عالی نظام پزشکی یا ریاست سازمان نظام پزشکی از میان پزشکان عمومی‌انتخاب شود. البته این کار برای پزشکان عمومی‌که بیش از نیمی‌از جامعه پزشکان را تشکیل می‌دهند، اندک است و کفایت نمی‌کند اما شاید بتواند مشکلات را تا حدی رفع و رجوع کند.

این نماینده مجلس دهم با بیان این‌که تحریم هیچ انتخاباتی درست نیست، تاکید کرد: من تحریح هیچ انتخاباتی را صلاح نمی‌دانم و این در مورد همه سطوح و صنوف صادق است. هر انتخاباتی محاسن خود را دارد و تحریم نه تنها دردری را دوا نمی‌کند؛ بلکه دردها را بیشتر می‌کند. امیدوارم پزشکان عمومی‌بیشتر از پیش در انتخابات نظام پزشکی حضور یابند و مطالبه‌گری‌های خود را بیشتر کنند.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید