آلودگی تنها پالایشگاه خون به «هپاتیت» و «ایدز»

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کردآلودگی تنها پالایشگاه خون به «هپاتیت» و «ایدز»/ آلمانی‌ها ۷۰ درصد از فرآورده‌های خونی ایران را برمی‌دارندخبرگزاری فارس: آلودگی تنها پالایشگاه خون به «هپاتیت» و «ایدز»/ آلمانی‌ها ۷۰ درصد از فرآورده‌های خونی ایران را برمی‌دارند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: تنها پالایشگاه خون در کشورمان به دلیل آلوده بودن به هپاتیت و ایدز تعطیل است.
به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس رسول، خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، درباره برخی اظهارات نسبت به واردات خون، افزود: خون کالای استراتژیک است و در کشورمان مردم به صورت رایگان خون خود را اهدا می‌کنند درحالی که در بسیاری از کشور‌ها بابت اهدای خون مبلغی دریافت می‌شود. 
 
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خون کامل، فرآوری شده و از آن بیش از 40 تا 50 نوع داروی گران قیمت تحت نام داروهای بیولوژیکی از جمله داروهای آی وی آی جی، فاکتور 7، 8 و 9 تولید می‌شود. 
 
این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از نبود پالایشگاه خون در کشور، یادآور شد: تنها یک مورد پالایشگاه در کشور وجود داشت که متاسفانه به جهت آلوده بودن به «هپاتیت» و «اچ آی وی» تعطیل شد لذا عملا این پالایشگاه فعالیتی ندارد. 
 
وی یادآور شد: در حال حاضر ایران خون کامل را به کشور آلمان ارسال کرده و این خون از سوی چند شرکت فرآوری شده و 30 درصد آن به کشور باز می‌گردد و 70 درصد آن بابت حق الزحمه از سوی این شرکت‌ها برداشته می‌شود. 
 
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اکنون آمپول «آی وی آی جی» بین 650 تا 750 هزار تومان است که البته بیمه یارانه آن را پرداخت می‌کند اما اگر این را در داخل کشور با پالایشگاه، دانش و تکنولوژی بتوانیم تولید کنیم این مبلغ بین 65 تا 85 هزار تومان کاهش می‌یابد. 
 
خضری افزود: درحال حاضر با ارسال خون به کشورهای دیگر ارز از بین می‌رود درحالی که با تولید فرآورده‌های خونی و توسعه آن در منطقه می‌توان ارز آوری برای کشور را شاهد بود. 
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به خانه ملت گفت: اکنون دغدغه ما آن است که پالایشگاه خون در کشور مجدد راه اندازی شود تا علاوه بر تامین نیازهای داخلی، به تولید و اشتغال نیز کمک کند در همین راستا طی صحبت‌هایی با رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس قرار است بازدیدی از سازمان انتقال خون داشته باشیم تا از نزدیک در روند انتقال دانش و تکنولوژی تولید داخل قرار بگیریم.
 
خضری در گفتگو با سلامت:
با جذب فارغ التحصیلان پرستاری نیازی به طرح تربیت پرستاری نیست
با جذب فارغ التحصیلان پرستاری نیازی به طرح تربیت پرستاری نیست
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس  با اشاره به موضوع طرح تربیت پرستار بیمارستانی گفت: به نظر بنده در حال حاضر برای انجام این کار زود است و قطعا باید کارشناسی، آمایش و نیازسنجی و سپس اقدام شود. نباید بی گدار به آب بزنیم. باید کاری کنیم فعلا کسانی که آموزش دیده اند، جذب کار شوند و […]
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس  با اشاره به موضوع طرح تربیت پرستار بیمارستانی گفت: به نظر بنده در حال حاضر برای انجام این کار زود است و قطعا باید کارشناسی، آمایش و نیازسنجی و سپس اقدام شود. نباید بی گدار به آب بزنیم. باید کاری کنیم فعلا کسانی که آموزش دیده اند، جذب کار شوند و اگر کم داشتیم تربیت نیروی پرستار انجام شود.
 
رسول خضری در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت درخصوص طرح تربیت پرستار بیمارستانی، اظهار داشت: انجمن نیز با این اقدام، مخالف است. واقعیت این است که از طرفی به طور متوسط حدود ۲۰۰ هزار پرستار در سطح کشور نیاز داریم که این نیاز واقعی است چرا که در حال حاضر، ۸۰ درصد بار بیمار روی بیمارستان دولتی رفته است.
 
وی با بیان این که میزان مراجعه به بیمارستان دولتی به سه برابر افزایش پیدا کرده است، گفت: هتلینگ و بحث پرستاری ما به شدت تحت فشار است و فشار کاری که به این عزیزان وارد می شود، قطعا باعث خستگی مفرط و کاهش دقت این افراد می شود. در اینجا بحث سلامت و جان مردم مطرح است. آمایش سرزمینی فعلا در کشور نداریم و بزرگترین ایراد ممکلت ما است که آمایش سرزمینی و نیازسنجی انجام نمی شود و نمی دانیم که ظرفیت ها را کجا و با کدام روش تطبیق دهیم. ما باید نیاز بازار را بسنجیم و در دانشگاه ها اگر بر اساس این تربیت نیروی کاردان، کارشناس یا فوق لیسانس داشته باشیم، این مشکلات رخ نمی دهد.
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: قطع به یقین سوپروایزر باید لیسانس داشته باشد ولی در بخش های کمک پرستاری و پایین تر می توان تربیت نیروی دو ساله پرستاری را داشت که دوره های کوتاه مدت هستند. اما به نظر بنده دولت اولویت خود را در استخدام و جذب نیروهای پرستار موجود که بیکار هستند بدهد و اگر واقعا بعد از این کار، نیروی پرستار کم داشت که کم نمی آوریم، چرا که بنده می دانم چقدر فارغ التحصیل داریم، طرح تربیت پرستار بیمارستانی را انجام دهد.
 
خضری افزود: به نظر بنده در حال حاضر برای انجام این کار زود است و قطعا باید کارشناسی، آمایش و نیازسنجی و سپس اقدام شود. نباید بی گدار به آب بزنیم. الان ما فارغ التحصیل داروساز داریم که متاسفانه به دلیل محدودیت های سطح بندی و فواصل داروخانه ها، بسیاری  از جوانان نمی توانند داروخانه داشته باشند. باید کاری کنیم فعلا کسانی که آموزش دیده اند، جذب کار شوند و اگر کم داشتیم تربیت نیروی پرستار انجام شود و با روشی که گفته اند ظاهرا خیلی کوتاه مدت است.
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به نظر بنده لیسانس های پرستاری که داریم جذب کنیم و اگر کم داشتیم براساس نیاز بازار همین دوره را در دانشگاه هایمان داشته باشیم و بر این اساس تصمیم بگیریم. حتما باید با مجموعه های نظام پرستاری و درگیر در این حوزه بحث و مشورت وجود داشته باشد. در هیچ کجای دنیا به این شکل نیست و بین خدمت دهنده و خدمت گیرنده یک تعادلی وجود دارد و دولت به عنوان مدعی العموم تناسب به وجود می آورد که رضایت مندی به وجود آید.
 
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید