مراسم آبگيري سد سردشت با حضور دكتر خضري نماينده مردم شريف سردشت و پيرانشهر به همراه دكتر چيت چيان وزير محترم نيرو و همراهان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بُلفَت، “رسول خضری” در مراسم افتتاح تصفیه خانه و آبگیری سد سردشت گفت: اگرچه بیش از ۳۰ سال فاجعه هولناک بمباران شیمایی سردشت می گذرد اما هنوز دادگاه لاهه با تمام ادعاهایش قدمی در راستای محکومیت خاطیانی که بمب […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بُلفَت، “رسول خضری”  در مراسم افتتاح تصفیه خانه و آبگیری سد سردشت گفت: اگرچه بیش از ۳۰ سال فاجعه هولناک بمباران شیمایی سردشت می گذرد اما هنوز دادگاه لاهه با تمام ادعاهایش قدمی در راستای محکومیت خاطیانی که بمب ها را به صدام فروخته اند انجام نداده است.
 
نماینده مردم سردشت پیرانشهر در مجلس با اشاره به سخنان مسئولین وقت که در بمباران شیمیایی بیش از ۸ هزار مصدوم برجای ماند خواستار احراز و شناسایی جانبازان شیمیایی شد و گفت: اگرچه تاکنون ۱۴۴۰ نفر در حوزه مصدومیت شیمیایی احقاق حق شده اند ولی امیدوارم کمیسیون های آتی مصدومین بیشتری را بتوانند شناسایی و احراز جانبازی کنند.
 
وی با بیان اینکه زیربنای توسعه جاده های مواصلاتی هستند، گفت: یکی از بحث های اقتصاد مقاومتی که سبب رشد اقتصادی و گردشگری در سردشت می شود ایجاد جاده سردشت به بوکان است و حدود ۱۰۰ کیلومتر از راه را برای مردم کاهش می دهد که برای این منظور از وزیر راه برای شرکت در سالگرد بمباران شیمیایی سردشت دعوت شده است.
 
خضری در خصوص ظرفیت های حوزه انتخابیه اظهار کرد: سردشت و پیرانشهر با داشتن پتانسیل های نزدیکی با مصرفی ترین بازار منطقه در اقلیم کردستان عراق که زمینه ای برای ارز آوری و جذب سرمایه گذاری است می تواند برای بیش از ۴۰ هزار نفر اشتغالزایی ایجاد کند.
 
وی بر اعطای مجوز تبدیل سردشت به منطقه آزاد گردشگری صلح تاکید کرد و افزود: هفته گذشته در این خصوص جلساتی با مسئولین موزه صلح تهران برگزار شد و در آن از اهمیت موضوع که سردشت به عنوان نماد شهر صلح کشور و منطقه  تبدیل شود آگاه شدند که در صورت تحقق تاثیر شگرفی بر گردشگری شهرستان خواهد داشت.
 
این نماینده مجلس با اشاره به واگذاری ماشین آلات سد با خروج آنها از سردشت گفت: سردشت در هشت سال دفاع مقدس شهری ظلم ستیز بوده و همین مورد سبب تهاجم صدام به آن شده است امیدوارم به عنوان خبری خوش و هدیه ای ماندگار ماشین آلاتی که برای سد کار می کردند به عنوان یادگار دولت تدبیر و امید برای فراهم کردن زیرساخت ها ماندگار و از شهر خارج نشوند.
 
فرماندار سردشت نیز ضمن گرامیداشت سی امین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت اظهار کرد: بمباران شیمیایی سردشت نتیجه صبر، ایثار و مقاومت سردشت بود و امروز هم مردم این شهرستان با همان شیوه در کنار نظام و انقلاب ایستاده اند.
 
نژاد جهانی افزود: مجموعه دولت به ویژه حوزه وزارت نیرو خدمات ارزنده ای انجام داده که پروژه سد و تصفیه خانه فاضلاب سردشت نمود عینی آن است که با وجود مشکلات بودجه ای  و اعتباری که در سطح کشور وجود داشت با تدبیر مسئولین به بهره برداری رسید و امیدواریم نقطه عطفی در خدمات مستمر دولت در سایر حوزه ها باشد.
 
وی به برخی از مشکلات شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: تعدادی از متقاضیان مساکن مهر به علت تاخیرهای ناخواسته که مقصر هم آنها نبودند، نتوانستند امتیاز برق را دریافت کنند و متاسفانه تعرفه این خدمات چند برابر شده و پروژه های مساکن مهر به این علت راکد مانده اند و خواستار توجه ویژه ای برای رفع این مشکل هستیم.
 
وی همچنین خواستار تداوم پروژه های محرومیت زدایی در کنار پروژه سد سردشت شد و گفت: راه دسترسی روستای ورچک با احداث سد دچار مشکل شده و نیاز است که برای احداث جاده جدید اهتمام ویژه ای صورت گیرد.
 
جهانی در رابطه با آمار شهیدان و جانبازان شهرستان سردشت گفت: سردشت ۸۵۰ شهید تقدیم انقلاب کرده که از این تعداد ۱۱۸ نفر شهدای بمباران شیمیایی هستند و تعداد ۲۲۶۰ جانباز که از این تعداد نیز ۱۴۵۰ نفر جانباز شیمیایی هستند.
 
وی تصریح کرد: با توجه به آمار می بینیم مقاومت سردشت تنها در روز هفت تیر نبوده بلکه در طول انقلاب بوده و به دشمن اجازه ورود به خاک ایران را ندادند و همین مقاومت و شهامت خشم بعثی ها را برانگیخت و سردشت را با بمب شیمیایی مورد هجوم قرار دادند.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید