گفتگو با نماینده سردشت و پیرانشهر درباره مرگ جوان کولبر:
با فرد خاطی برخورد شود

رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر، از حادثه اخیر رخ‌داده برای سیروان عزیزی، جوان کولبر، گله دارد. حالا نماینده سردشت به دنبال هماهنگی است تا بتواند دیه را به خانواده پرداخت کند.

 رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر، از حادثه اخیر رخ‌داده برای سیروان عزیزی، جوان کولبر، گله دارد. حالا نماینده سردشت به دنبال هماهنگی است تا بتواند دیه را به خانواده پرداخت کند.
نمایندگان مجلس چند ماه پیش در تذکری به وزیر کشور خواستار تعیین‌تکلیف شلیک‌ به کولبران شده بودند. تابه‌حال پاسخ یا واکنشی از سوی وزارت کشور در این زمینه ارائه نشده و خضری نیز وزارت کشور را به کم‌کاری در این زمینه متهم می‌کند. بهمن سال گذشته، ١٢٠ نماینده طرح دوفوریتی ساماندهی کولبران را امضا کردند. در پیرانشهر شش‌هزار کولبر مجوز کولبری داشته و در نقطه صفر مرزی نزدیک به مرز تمرچین مشغول حمل بارهایی تا ١٧٠ و ٢٠٠ کیلوگرم هستند. 
چند ماه پیش نیز رسول خضری، قسیم عثمانی، ‌جلال محمودزاده و عبدالکریم ‌حسین‌زاده، نمایندگان پیرانشهر، بوکان و نقده، به وزیر کشور تذکر دادند و از وزیر علت تیراندازی به کولبران از سوی نیروی انتظامی و هنگ مرزی را پرسیدند. 

‌در رسانه‌ها خبر مرگ جوان سردشتی به نام سیروان عزیزی منتشر شده، آیا این خبر صحت دارد؟ 
بله.
‌چه پیگیری‌هایی تا به اینجای کار صورت گرفته؟ 
پیگیر هستیم تا فرد یا افراد شلیک‌کننده به جوان کولبر سردشتی شناسایی شوند. اگر جوانان منطقه ما امکان کار آبرومندانه داشتند که برای ٣٠‌ هزار تومان درآمد سراغ کولبری نمی‌رفتند. در سردشت و پیرانشهر و خیلی دیگر از شهرهای مرزی نه کارخانه‌ای احداث شده و نه برای اشتغال‌زایی تلاشی صورت گرفته است. 
‌بنا بود کولبران مناطق مرزی تا زمان اشتغال‌زایی مناسب بیمه شوند؟ 
بله همین الان که در تهران مانده‌ام، دنبال امضاها و پیگیری‌های بیمه کولبران هستم. بیمه کولبران از محل صندوق بیمه روستایی و عشایر انجام می‌شود. نزدیک به ١٧‌هزار کولبر در پیرانشهر و سردشت و ٦٨‌ هزار کولبر در کل کشور مشغول به فعالیتند. در گام نخست بنا داریم برای بیمه‌کردن ١٧‌هزار کولبر این منطقه اقدام کنیم. رونمایی از بيمه کولبران با حضور وزیر کار، مدیرعامل بیمه و دیگر مسئولان به‌زودی در شهر سردشت برگزار می‌شود. 
‌رهاورد این بیمه برای کولبران و خانواده آنها چه خواهد بود؟ 
این بیمه مباحث مربوط به بیمه ‌درمانی، ازکارافتادگی، بیمه اجتماعی و مباحث دیه افراد را شامل می‌شود. 
‌آیا با خانواده سیروان عزیزی دیدار کرده‌اید؟ 
هنوز نه، من سفر بودم. فرماندار سردشت مشغول پیگیری هستند. پیگیر این هستیم تا دیه به خانواده عزیزی پرداخت شود. همیشه حرف ما این بود که هنگ مرزی باید نیروهای آموزش‌دیده را به کار گیرد. اگر هم کولبری خلاف قانون عمل کرد، نهایت باید دستگیر شده و به محکمه قضائی سپرده شود. 
‌ نتیجه تذکر نمایندگان کُرد به وزیر کشور به کجا رسیده؟ 
امیدواریم گوش شنوایی پیدا شود. وزارت کشور در این زمینه اقدام مؤثری انجام نداده است، ما هم از تذکر و نامه‌نویسی و اعتراض‌های این‌چنینی خسته شده‌ایم. باید فرد خاطی مر قانون توبیخ شده و با او برخورد حقوقی لازم صورت گیرد. 
‌آیا آماری از کولبرانی که تاکنون مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند، در اختیار دارید؟ 
 بنا داریم در همکاری با کمیسیون امنیت ملی در این زمینه گزارش جامعی تدوین کنیم. کمیته ویژه‌ای از مجلس شامل کواکبیان، شهرام برزگر و اینجانب به منطقه رفتیم تا به طور میدانی اطلاعاتی را گردآوری کنیم. یکی از این موارد نیز همین است. 
‌در بحث برنامه‌های بلندمدت مرتبط با اشتغال‌زایی چه نکاتی را مدنظر دارید؟ 
سردشت به سلیمانیه و پیرانشهر به اربیل نزدیک بوده و راه‌اندازی منطقه آزاد گردشگری در اینجا می‌تواند بسیار تعیین‌کننده باشد، اما نمی‌دانم چرا مسئولان با راه‌اندازی منطقه آزاد در سردشت موافقت نمی‌کنند. فراموش نکنیم بیش از هشت ‌هزار مصدوم شیمیایی در سردشت زندگی می‌کنند و شرایط وخیم اقتصادی این شهر سزاوار مردان و زنانی نیست که در سال‌های جنگ یک‌تنه در مقابل دشمن ایستادند و حتی شیمیایی شدند. ما هم کولبری را شغل نمی‌دانیم. کولبری در بهترین حالت درمان موقتی برای فرار از وضعیت بی‌کاری متراکم در منطقه است. باید بتوانیم طوری برنامه‌ریزی کنیم که فضاها را به سمت اشتغال‌زایی ببريم تا شاهد پایان پدیده کولبری باشیم. 
‌تا چه میزان مسئولان را در جریان وضعیت منطقه، کولبری و وضعیت شیمیایی‌شدن سردشت قرار داده‌اید؟ 
خیلی از مسئولان دولتی به سردشت آمده‌اند؛ از آقای اسحاق جهانگیری گرفته تا آقای ترکان و وزرای اقتصادی دولت. همه نیز اذعان دارند که سردشت نقطه خوبی برای سرمایه‌گذاری اقتصادی است، اما پای عمل که می‌آید، اغلب فراموششان می‌شود. 
سردشت به‌جز مباحث مرتبط با سرمایه‌گذاری و مناطق آزاد، پتانسیل بالایی در گردشگری دارد. اگر آقای آخوندی، وزیر راه، مسکن و شهرسازی، تمهیداتی بیندیشند که وضعیت راه‌های منتهی به سردشت بهبود یابد، مطمئن باشید

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید