منتقدین نمایندگان کُرد،‌ درباره سازوکار مجلس مطالعه کنند/برخی نمایندگان کُرد تحلیل نادرستی از انتخابات هیئت رئیسه ارائه دادند

سرویس ایران-رسول خضری اظهار کرد:برای اولین ‌بار چند نفر از نمایندگان کُرد توسط فراکسیون ها برای انتخابات هیات رئیسه مجلس کاندید شدند، لذا آن کسانی که از سازوکار مجلس بی اطلاع اند و نمایندگان کُرد را نقد می کنند،بهتر است به جای تحلیل اشتباه،دانش خود را ارتقا دهند.

نماینده مردم‌ سردشت و ‌پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی طی گفتگو با خبرنگار پارلمانی کُردپرس با اشاره به چگونگی انتخابات هیات رئیسه مجلس و وضعیت رای نمایندگان کُرد،گفت: من در فراکسیون مستقلین که پر تعدادترین فراکسیون مجلس است با رای بالا از بین دو گزینه  دیگر که آقای نعمتی نماینده تهران با سابقه 5 سال حضور در هیات رئیسه و آقای آشوری نماینده بندرعباس با 9 سال سابقه حضور در هیات رئیسه،انتخاب شدم و این‌ نشان از ترقی جایگاه نمایندگان کُرد است.
وی ادامه داد:در فراکسیون ‌امید هم، ‌آقای عثمانی نماینده بوکان و آقای حسین زاده نماینده نقده کاندید شدند که آقای حسین زاده در رای گیری حد نصاب را کسب نکردند و آقای عثمانی با بیشترین رای برای گزینه انتخابات ناظر هیات رئیسه از فراکسیون امید منتخب شدند.لذا فراکسیون‌ مستقلین دو سهمیه و فراکسیون‌امید یک‌ سهمیه جمعا سه نفر برای انتخابات ناظرین معرفی کردند و فراکسیون ولایی هم کاندیدی برای این پست نداشت.
خضری تصریح کرد:لیست انتخابات بیرون ‌آمد و هر سه فراکسیون با رای گیری و با حالت کاملا دموکراتیک به توافق رسیدند که نمایندگان ‌مجلس به این لیست 12 نفره که هر سه فراکسیون در خصوص آن‌ به توافق رسیده،و امضا کرده بودند، رای دهند.
نماینده سردشت با تاکید بر سازوکار دموکراتیک لیست فراکسیون‌ها،اذعان کرد:در مورد لیست ناظرین‌ که بنده در آن‌حضور یافتم،هیچ‌اختلاف نظری در مورد ترکیب سه نفره لیست برای انتخابات وجود نداشت و حتی شب قبل از انتخابات همه رسانه ها آن را منتشر کرده بودند و مورد توافق هر سه رئیس فراکسیون ها قرار گرفته بود،یعنی آقای کاظم‌ جلالی رئیس فراکسیون مستقلین،آقای عارف رئیس فراکسیون امید و آقای حاجی بابایی رئیس فراکسیون ولایی لیست 12 نفره را برای انتخابات امضا کرده بودند که در انتخابات ملاک رای گیری قرار بگیرد.
عضو کمیسیون ‌اجتماعی مجلس با انتقاد از خلف وعده برخی نمایندگان برای ورود بدون سازوکار به انتخابات ،توضیح داد: برخی بد اخلاقی و بدعهدی کردند،و قسم‌خوردند که پایبند باشند و به لیست رای دهند،اما عمل نکردند و وارد رقابت شدند.این‌ها نه تنها در رای گیری داخل فراکسیونی شکست خورده بودند،بلکه بدون ‌هماهنگی با فراکسیون های خودشان مبادرت به ورود کردند.
خضری با اشاره به توانایی نمایندگان کُرد در ایجاد رابطه برای کار سیاسی در مجلس ،گفت:حضور چند نفره نمایندگان کُرد در لیست ها،قدرت‌ لابی گری آن ها را نشان‌می دهد که توانسته اند چند کرسی برای کُرد کسب کنند.
وی خاطر نشان کرد:وقتی لیست مورد توافق 3 فراکسیون،دو سهمیه برای کُردها می گذارد ،آیا اگر یکی از آن ها انصراف می داد نوعی عقب نشینی نبود؟ وقتی آن‌ها دو سهمیه برای ما در نظر گرفته اند، بگوییم‌ نمی خواهیم،این‌ یک‌ اشتباه سیاسی و خودسانسوری نیست؟ما تا اکنون به این‌ اندازه کاندیدای کرد در انتخابات نداشته ایم،لذا بهتر است بیاییم‌ تمرین دموکراسی کنیم‌.
نماینده دوره دهم مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی افراد که در مورد انتخابات هیات رئیسه بدون آگاهی از سازوکار مجلس به نمایندگان کُرد،خورده گرفتند،واکنش نشان داد و اظهار کرد:افرادی به اصطلاح روشنفکر و کسانی که معلوم نیست‌ چه اهدافی را دنبال می کنند به دنبال تخریب چهره نمایندگان کُردی هستند که شب و رور تلاش می کنند وجه و چهره نمایندگان کُرد را ارتقا دهند.این ‌افراد تنگ ‌نظرانه می اندیشند و همه جوانب را با هم‌ نمی بینند.
وی ادامه داد:این ‌جملات نازیبا و استدلال های غیر منطقی و نوشته های ناآگاهانه ای که به کار می برند،معلوم نیست از کجا ناشی می شود‌.این‌ دوستان نمی دانند سازوکار مجلس و فراکسیون‌ مجلس چیست،به همین‌خاطر شایسته است درباره کار مجلس مطالعه کنند تا از نا آگاهی خود را رها سازند.
وی افزود:تحلیل آن ها زمانی درست در می آمد یا به قول خودشان ما ‌مسخره می شدیم که بدون ‌برنامه و ازادانه و بدون لیست فراکسیون های خودمان وارد رقابت می شدیم که در آن‌صورت قطعا موفق نمی شدیم.
خضری همچنین با انتقاد از برخی نمایندگان کُرد که تحلیل نادرستی از انتخابات هیات رئیسه ارائه دادند،گفت:انسان‌ سیاسی نباید احساسی صحبت کند ،بلکه با تفکر و تامل و تعقل به زوایا بنگرد.اولا نمایندگان‌ کُرد در لیست ناظرین رقیب نبودند که رای یکدیگر را بشکنند.دوما وقتی هر سه فراکسیون ‌توافق می کنند
ضا به سه کاندید رای دهند،ورود نفرات دیگر به انتخابات درست و در راستای توافقات نبود.آقای آشوری که در فراکسیون‌ مستقلین از بنده رای کمتری آوردند و همچنین اقای عباسی از فراکسیون ولایی، برخلاف توافق ها، خارج از لیست وارد انتخابات شدند.
نماینده مردم سردشت در پایان با تشکر از همه نمایندگان کُرد و غیر کُرد که از آن ها پشتیبانی کردند،گفت:از یکایک نمایندگان بزرگوار و علی الخصوص نمایندگان اهل سنت که همگی سنگ تمام گذاشتن و الطاف و عنایات این عزیزان سبب کسب بالاترین رأی در فراکسیون معتدلین و مستقلین  به أین جانب گردید و همچنین حمایت های این عزیزان ارجمند منجر به کسب قریب به یکصد رأی به هر  یک از دوکاندیدای کرد أهل سنت در صحن علنی مجلس گردید صمیمانه سپاسگزاری میکنم و امیدوارم شان و منزلت عزیزانی که در این بین ما را لائق رأی معنوی و بسیار پر أرزش خویش تشخیص داده اند با عملکرد هرچه بهتر خویش در جلسات اتی مجلس پاسخگو باشیم و برای رضای حق تعالی و ومنافع ملی و مردمی کشور عزیزمان ایران سرفراز بیش از پیش گامهای استوارتری بر داریم و آرزوی موفقیت برای منتخبین اعضای محترم و معزز هیات رئیسه اجلاسیه دوم مجلس دهم شورای اسلامی از درگاه لایزال الهی مسئلت مینمایم.
 
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید