با وجود تورم و رکود، نباید درآمدهای مالیاتی رشد زیادی داشته باشد

دکتر رسول خضری با اشاره به رشد درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده گفت: البته اختلاف نظر در این زمینه میان دولت و مجلس شدید است زیرا با وجود تورم و رکود، درآمدهای مالیاتی در حال افزایش است در حالی که نباید چنین باشد.

رنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع مالیات در بودجه سال 96 و با حضور دکتر رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت و محمد ابراهیم رضایی نماینده مردم خمین روانه آنتن شد. 

دکتر رسول خضری با اشاره به رشد درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده گفت: البته اختلاف نظر در این زمینه میان دولت و مجلس شدید است زیرا با وجود تورم و رکود، درآمدهای مالیاتی در حال افزایش است در حالی که نباید چنین باشد.

وی خاطرنشان کرد: قبلا میزان درآمدهای مالیاتی حدود 70 هزار میلیارد تومان بود ولی الان 120 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که البته مجلس دارد مقاومت می کند. در کمیسیون تلفیق نیز چکش کاری هایی شده تا این درآمدها پایین تر بیاید.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت به سنگین بودن مالیات ها اشاره کرد و عنوان داشت: این درآمدهای سنگین مالیاتی برای شهرهای مرزی بسیار بیشتر است. در این بین متاسفانه مالیات بر ارزش افزوده نیز وجود دارد که اساسا روند اجرایی آن در کشورمان صحیح نیست. سرممیزها و روسای ادارات مالیاتی نیز خیلی دید دقیق، شفاف و درستی از نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده ندارند.

وی به بحث و گفتگوی مجلس درباره مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: بحث مجلس بر سر این موضوع بود که مالیات بر ارزش افزوده از حلقه های اول یا آخر دریافت شود که این مهم نیاز به بررسی کارشناسی دقیقی دارد. بدنه کارشناسی دولت نیز باید دقت بیشتری را به عمل بیاورد تا به صنوف و بازاری ها که اقشار اصلی پرداخت کننده مالیات هستند و همچنین کارکنان و کارگران آسیب نبینند. 

محمد ابراهیم رضایی نماینده مجلس با اشاره به ظرفیت بالای کشور اظهار داشت: اگر مسئولین به ظرفیت های تولیدی کشور توجه و به درستی مدیریت کنند، می توانیم به رشد اقتصادی مطلوب برسیم. 

نماینده مردم خمین در عین حال عنوان داشت: متاسفانه سال ها است که به اقتصاد نفتی توجه می کنیم و به آن عادت کرده ایم زیرا اقتصاد نفتی آسیب جدی به کشور وارد کرده است. با وجود تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر دور شدن از سیاست های اقتصاد نفتی ولی عزم و اراده جدی دیده نمی شود زیرا راحت ترین راه دسترسی به منابع مالی نفت است.

وی از تلاش دولت در چند سال گذشته برای اعمال قانون جامع مالیاتی گفت و بیان داشت: قوانین مالیاتی این برنامه جامع در مجلس نهم تصویب شد و با همه ظرفیت از آن پشتیبانی کرد و بنابراین امروز ضعف قانون نداریم. دولت باید با سرعت به سمت مکانیزه کردن و تحقق قوانین مصوب حرکت کند زیرا اگر آن قوانین اجرا شود، شاهد ساماندهی بخش مالیات هستیم بخصوص اینکه فرار مالیاتی در کشورمان بسیار بالا است و نزدیک به 75 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد.

 

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید