غفلت لایحه برنامه ششم از کودکان کار و بی سرپرست/ ارایه پیشنهادهای حمایتی به کمیسیون تلفیق

به گزارش پایان نیوز، رسول خضری  در خصوص جایگاه کودکان در لایحه برنامه ششم توسعه، گفت: در لایحه برنامه‌ششم توسعه بر خلاف انتظار کمتر به آسیب‌های اجتماعی و مسائل کودکان پرداخته است از این رو در کمیسیون اجتماعی مجلس جدول بیست و هشت ردیفی تدوین شد که در آن به آسیب‌های اجتماعی، نرخ بیکاری، حوزه اعتیاد، نوجوانان، کودکان کار و خیابانی، کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و غیره اشاره شده است.

 دولت متولی حمایت، تامین سلامت و آموزش کودکان کار می‌شود

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در پیشنهادات لایحه برنامه ششم توسعه به طور مفصل‌تر از گذشته به مسائل مربوط به کودکان کار و خیابانی پرداخته شده است، افزود: در پیشنهادات مطرح به کمیسیون تلفیق برنامه ششم؛ دولت متولی حمایت، تامین سلامت، آموزش و تریبت کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست شده است.

وی بایادآوری حقوق چند وجهی کودکان، افزود: در پیشنهادات مطرح برای سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و درمان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش نیز برنامه‌هایی مشخص شده است تا به صورت یکپارچه در راستایی قوانین جامع در این زمینه راهکارهای مناسبی ارائه و عملیاتی سازند.

خضری با انتقاد از عدم اجرای برنامه‌های مربوط به کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه، گفت: متاسفانه بیش از 70درصد قوانین توسعه‌ای پیشین به دلایل عدم تامین سازوکارهای مقدماتی صورت عملیاتی نداشت اما در پیشنهادات لایحه برنامه ششم توسعه سعی شده برنامه‌ به گونه‌ای تدوین شود که امکان اجرایی شدن آن بیش از پیش باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: برای پرداختن به حقوق کودکان نیازمند قوانین راهبردی و عملیاتی هستیم بنابراین تلاش شده تا در پیشنهادات مذکور به جای پیش‌بینی برنامه و قوانین آرمان گرایانه، راهکارهای عملیاتی ارائه شود./

انتهای پیام

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید