نگاه مثبت رئیس دستگاه قضا به ساماندهی زندان ها/حمایت همه جانبه مسئولان از سیاست های حبس زدایی / اعتیاد مادر آسیب های اجتماعی است

کاهش تعداد زندانیان و تراکم زندان ها امروز یکی ازموضوعات مورد بحث و توجه میان کارشناسان حوزه حقوقی وقضایی همچنین مسئولان قوه قضاییه و سازمان زندان ها است، طبق نظر رییس سازمان زندان‌ها در حال حاضر تراکم جمعیت بیش از ظرفیت زندان ها مشکلات بسیاری را میان زندانیان به لحاظ فضای موجود، امکانات بهداشتی و درمانی و ... به وجود آورده است و متاسفانه به دلیل نبود امکانات و اعتبار لازم سازمان زندان ها به تنهایی نمی تواند دراین زمینه ورود پیدا کند، بنابراین  لازم است که وزارت بهداشت و درمان و سایر دستگاه‌ها دراین حوزه به سازمان زندان ها و قوه قضاییه کمک کند.

البته وزیر بهداشت ودرمان نیز چندی پیش با بیان اینکه ورود به این حوزه در حیطه وظایف وزارت بهداشت نیست، گفت: اما این وزارتخانه حاضراست در راستای حفظ حقوق شهروندی  ودرجهت رفع مشکلات بهداشتی و درمانی در زندان‌ها سازمان زندان ها و قوه قضاییه را یاری کند.

از سوی دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره نهم درراستای تاکیدات مقام معظم رهبری برای حبس زدایی و کاهش تعداد زندانیان اصلاح برخی قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی را دردستور کار قرار دادند و دراین حوزه برخی قوانین اصلاح شد، البته طبق گفته نمایندگان مجلس اصلاح قوانین یکی از راهکارهای کاهش تعداد زندانیان و ساماندهی زندان ها است، بنابراین مسئولان ذیربط باید با اتخاذ راهکاری دیگر این مهم را اجرایی کند.

گفتنی است رییس قوه قضاییه درروزهای اخیر بخشنامه ای را درجهت ساماندهی زندان ها و کاهش تراکم جمعیت کیفری زندان ها صادر کرد که به گفته نمایندگان مجلس این بخشنامه نقش مهم و تاثیرگذاری درکاهش ورودی افراد به زندان ها دارد، بنابراین قضات درمحاکم قضایی باید به این دستور العمل توجه کنند.

نمایندگان مجلس بر این باورند که قانون به روشنی موارد را برای قضات مشخص کرده است و قضات به دلیل اختیارات عمل گسترده می توانند براساس میزان و نوع جرم مجازات های مختلفی را اعمال کنند، اما بهتر است درراستای کاهش تعداد زندانیان به حبس زدایی توجه ویژه شود.

رسول خضری نیز دراین باره به خبرگزاری خانه ملت، گفت: به طورحتم باید برای کاهش تعداد زندانیان در زندان ها درصد بسیاری از قوانین آیین دادرسی کیفری تغییر کند متاسفانه درحال حاضر پرونده های بسیاری به دلایل مختلف در محاکم قضایی وجود دارد؛ بنابراین باید ورودی افراد به زندان ها را کاهش و خروجی زندانیان از زندان ها را افزایش داد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه زندان باید مکانی برای افراد متهم با جرم های سنگین باشد، افزود: اما  برای جرم های سبک باید از مجازات هایی مانند جزای نقدی یا محرومیت‌های اجتماعی  استفاده کرد زیرا در حال حاضر شرایط بهداشتی زندان ها بسیار نامناسب است.

وی با تاکید براینکه تعداد افراد معتاد وگرایش به اعتیاد به عنوان مادر آسیب‌های اجتماعی در زندان‌ها روزبه روز درحال افزایش است، تصریح کرد: همچنین اینکه تعداد محکومان مرتبط با مواد مخدر در زندان ها بسیار است بنابراین باید به نوعی تعداد زندانیان را در زندان ها کاهش داد و این موضوع باید از سوی مسئولان مدیریت شود.

خضری با اشاره به اینکه اقدام رییس قوه قضاییه درساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها قابل قبول است، گفت: متاسفانه طی چند سال گذشته میزان آسیب‌های اجتماعی و روانی در زندان ها افزایش پیدا کرده است که باید با تصویب برخی قوانین و اجرای راهکارهای مناسب از این معضل جلوگیری کرد؛ همچنین باید زندانیان مرتبط با مواد مخدر از جرائم مالی و جرم های دیگر جدا شوند زیرا در بسیاری از مواقع زندانیان درزندان ها بسیاری از جرم ها را آموزش می بینند.

ان نماینده مردم درمجلس دهم با تاکید بربازنگری درقوانین آیین دادرسی کیفری در صدور احکام قضایی، افزود: کمیسیون قضایی درمجلس نهم اقدامات خوبی دراین راستا انجام داد تا از ایجاد پرونده های بی دلیل درمحاکم قضایی جلوگیری شود، یا اینکه منجر به صدور حکم حبس برای فرد متهم نشود؛ بنابراین انتظار می رود که این اقدامات دراین دوره از مجلس نیز ادامه پیدا کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بخشنامه رییس قوه قضاییه در مقطعی می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، اما بهتر است برای انجام بسیاری از کارهای زیربنایی قوانین دراین حوزه تغییر کند.

انتهای پیام

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید