معمای فرزندخواندگی/عدم انطباق قانون فرزندخواندگی با سیاست های کلی جمعیت/ ضرورت اصلاح یا تفسیر قانون

اگرچه نمایندگان مخالف قانون فرزندخواندگی از اجرای ناقص قانون انتقاد می‌کنند اما موافقان براین باورند قانون جدید شرایط فرزندخواندگی را تسهیل ومدت زمان نگهداری از کودکان درمراکز حمایتی را به کمترین زمان رسانده است.

اصلاح قـانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست با عـنوان لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست در شهریور ماه سال 1392 تصویب و ابلاغ شد، هدف از اصلاح این قانون تسهیل شرایط  فرزند‌خواندگی و افزایش سپردن سرپرستی کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست به متقاضیان بود.

واگذاری این کودکان به دختران مجرد بالای سی سال سن یکی از ویژگی‌های خاص اصلاح قانون بود که به عقیده برخی از نمایندگان مجلس، امکان نگهداری و سرپرستی کودک را برای دخترانی که شرایط ازدواج ندارند را فراهم ساخت اما عده‌ای دیگر از نمایندگان آن را بر خلاف سیاست‌های کلی جمعیت رهبری می‌دانند و معتقدند این اقدام بی‌رغبتی به ازدواج را افزایش می‌دهد.

سازمان بهزیستی نیز به عنوان متولی اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست از انتقادات مطرح به دور نیست، موافقان قانون مذکور از کوتاهی زمان نگهداری کودکان در این مراکز حمایتی خبر می‌دهند و می‌گویند با اجرای درست قانون مدت زمان نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در شیرخوارگاه‌ها از زمان ورود تا زمانی که سرپرستی آنان واگذار شود به بیش از دو ماه نمی‌رسد حال آنکه نمایندگان مخالف ضمن تاکید بر بازنگری آیین‌نامه اجرایی این قانون، نسبت به مقررات وضع شده از سوی بهزیستی انتقاد می‌کنند و می‌گویند که این قواعد دست‌وپاگیر است.

رسول خضری گفت: قانون فرزند‌خواندگی شرایط نگهداری و پرورش فرزندان بی‌سرپرست توسط دختران مجرد را به دلیل افزایش سن ازدواج و کاهش امکان فرزندآوری این دختران تسهیل کرد اما عدم پختگی و عدم جامعیت این قانون سبب بروز انتقادات بسیار شده است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی نسبت به واگذاری این کودکان به دختران مجرد انتقاد کرد و گفت: هرچند این موضوع بنا به دلیل مذکور با توجه به شرایط جامعه در نظر گرفته شده است اما با سیاست‌های جمعیتی مقام معظم رهبری منطبق نیست، چراکه در ترغیب دختران به ازدواج اثر منفی به جا خواهد گذاشت، در حقیقت سیاست‌های کلی جمعیت به فرزند‌آوری تاکید دارد.

وی با بیان اینکه در قانون فرزند‌خواندگی بیشتر موانع ایجاد شده تا تسهیل شرایط، تصریح کرد: فرزندخواندگی حوزه وسیعی از مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در بر خواهد گرفت اما لایحه ارائه شده در این زمینه غیرکارشناسانه و بی‌توجه به مسائل مذکور بود.

خضری اشکال قانون را عدم کار کارشناسی دانست وگفت: قانون جدید فرزندخواندگی با این شرایط نیازمند استفساریه است چراکه به شکل پایه‌ای دارای نقص است، از این رو در مجلس و مرکز پژوهش‌ها می‌توان اصلاحاتی در این خصوص انجام داد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: فرزندخواندگی دارای ابعاد متعدد است، در حقیقت متقاضیان سرپرستی و کودکان حق و حقوق پدر و مادر و فرزند‌خوانده را عهده‌دار می‌شوند که کاملا باید رعایت شود اما در قانون جدید این حقوق واضح، مبرهن و جامع نیست./

پایان پیام

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید