نارسائی هایی در لایحه برنامه ششم درموضوعات اجتماعی وجود دارد

دکتر رسول خضری در برنامه " بهارستان "درباره نگاه کمیسیون اجتماعی به برنامه ششم توسعه گفت: دو محور موضوعات اجتماعی در احکام برنامه ششم عبارتند از کاهش نرخ بیکاری به زیر 9 و افزایش رشد اقتصادی به بالای 8 است که هر دو مورد در بحث آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر هستند. فکر می‌کنم بحث آمدن ضریب جینی تا زیر 34 درصد پیش‌بینی خوبی است، ولی باید دید با وضعیت کنونی تحقق آن در جامعه تا چه اندازه راهبردی و عملیاتی است.

وی افزود: چون در این برنامه فقط احکام قید شده، ناقص بوده و اصولا برنامه نیست. در بحث آسیب‌های اجتماعی برنامه ششم نواقص جدی دارد. موضوعات مهمی مانند کودکان کار،  زنان بدسرپرست، بی سرپرست و خودسرپرست، مسکن حمایتی و به‌ویژه منویات مقام معظم رهبری درباره آسیب‌های اجتماعی در این احکام بسیار کمرنگ است.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت ادامه داد: بیشترین پیشنهادات را در صحن علنی و کمیسیون تلفیق، کمیسیون اجتماعی دارد و این نشان می‌دهد که نارسائی‌هایی در لایحه تقدیمی دولت به مجلس وجود دارد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر تعامل هرچه بیشتر دولت و مجلس،  نمایندگان این احکام را به اسم برنامه بررسی می‌کنند و امیداواریم در نهایت بیشترین بهره‌مندی را در حوزه توسعه داشته باشیم.

خضری گفت: این برنامه، برنامه توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است، ولی کمتر به بُعد اجتماعی آن توجه می‌شود و این نقد به برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه نیز وارد بود. آسیب‌های اجتماعی بحث بسیار جدی است که واقعا زیر پوست شهرها اتفاق می‌افتند مانند اعتیاد و بیکاری. برنامه در این حوزه بسیار کمرنگ عمل کرده و بر این نقد داریم. در این راستا جدول 28 ردیفی در حوزه‌هایی از جمله اشتغال، رفع بیکاری، معیشت، حمایتی، توانمندی (علی‌الخصوص در حوزه کودکان کار و زنان خودسرپرست و بی سرپرست)، کاهش نرخ بیکاری، رشد اقتصادی و ضریب جینی، با رای مطلق در کمیسیون اجتماعی تصویب و به صحن کمیسیون تلفیق تقدیم شده است.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید