شرایط توریسم سلامت مهیا نیست/ توریسم درمانی در دست افراد سودجو


 رسول خضری- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در روزنامه آرمان نوشت: در توریسم‌درمانی و جذب گردشگران سلامت همواره باید به چهار موضوع اساسی از جمله توانمندی‌های شاغلان حرفه پزشکی، تکنولوژی‌های روز و استانداردهای جهانی، اقتصاد درمان و هزینه‌های درمانی و مقررات داخلی کشورها اشاره کرد.
 
 
 ایران در هر چهار مورد ذکر شده نسبت به کشورهای همسایه و خاورمیانه از توانمندی‌های مناسب ‌تری برخوردار است. متاسفانه تبلیغات مناسبی برای شناسایی توانمندی‌های پزشکی و گردشگری ایران در خارج صورت نگرفته است، این در حالی است که رسانه‌های دولتی و سفارتخانه‌ها در ارتقای این امر نقش موثری دارند. امروزه صنعت توریسم‌درمانی در جهان بالاتر از صنایع نفت و طلا قرار دارد و کم هزینه و پر درآمد است. در بخش توریسم‌درمانی فقط به جذب گردشگر توجه نمی‌شود، بلکه فراتر از آن می‌توان موقعیت و جایگاه ایران را از نظر علمی، سیاسی، اجتماعی و منطقه‌ای تقویت شود. در حالی که توریست درمانی در بسیاری از کشورها نقش مهمی از لحاظ ارزآوری دارد و هر ساله 40 تا50 میلیارد دلار درآمد ارزی از طریق این صنعت عاید کشورهای اروپایی و آمریکا می‌شود، اما در ایران این صنعت جایگاه خود را باز نیافته و فقط گام‌های نخستین را طی کرده است. در کشور از سال 82 برای نخستین بار توریست درمانی در گردشگری ایران از سوی وزارت بهداشت مورد توجه قرار گرفت و دولت ایران نیز بر اساس برنامه‌ریزی‌های خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه 30 درصد از نیازهای درمانی و بهداشتی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم‌درمانی فراهم کند.

بستر‌سازی برای افزایش توریسم سلامت

مدیریت توریسم‌درمانی به علت داشتن متولیان متعدد، نیاز به هماهنگی بیشتر بین دستگاهی و درون‌دستگاهی دارد. در سطح کلان کشوری، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت امور خارجه و وزارت رفاه و وزارت کشوراز جمله دستگاه‌هایی هستند که با توجه به حوزه‌ اختیارات خود هر کدام به نوعی در این موضوع تصمیم‌گیرنده محسوب می‌شوند. در دیگر کشورها نحوه صدور روادید برای توریسم‌درمانی و انجام فعالیت‌های درمانی با دیگر ویزاها متفاوت است. در کشورهای پیشرفته حتی برای توریست‌هایی که از دیگر کشورها برای درمان وارد کشور شده‌اند یک امتیاز ویژه‌ای قائل هستند. در کشورهای پیشرو در مقوله توریسم‌درمانی هم مبالغ پرداختی برای توریست‌ها اندک است و در داخل کشور زیرساخت‌ها مهیا شده است. اما در کشور ما در زمینه توریسم‌درمانی تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است، این در حالی است که کشورما در توریسم‌درمانی می‌تواند سه برابر دیگر کشورها درآمدزایی و ارزآوری داشته باشد.

استفاده 5 درصدی از توریسم‌درمانی

ارتقای توریسم‌درمانی در کشور با هماهنگی سازمان‌هایی همچون میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و... امکان پذیر است. هم‌اکنون با برداشتن تحریم‌ها تصویر مطلوبی در سطح جهانی نسبت به ایران در جهان به وجود آمده است و در این شرایط بسیاری از کشورها خواستار تعامل بیشتر با کشور ما هستند. تخصص و تجهیزات پزشکی ایران به عنوان برندی در دنیا محسوب می‌شود و به این ترتیب باید به مسائل توریسم‌درمانی نیز بها داده شود. با وجود جمعیت عظیم پزشکان کشور توجه به صنعت توریسم‌درمانی می‌تواند ایران را به یکی از کشورهای شاخص در این زمینه تبدیل کند. هم‌اکنون از ظرفیت توریسم‌درمانی کشور فقط پنج درصد بهره برده می‌شود. این امر نشان‌دهنده یک نوع کم کاری و کم لطفی به امر سلامت و توریسم‌درمانی است. این در حالی است که نحوه صدور ویزای توریسم‌درمانی باید با دیگر ویزاها متفاوت باشد و برای ورود توریست با هدف درمان به کشور برخی تسهیلات تشویقی اندیشیده شود. این امر می‌تواند ایران را به عنوان مقصدی برای درمان توریست‌ها از کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی تبدیل کند. باید توجه داشت که هزینه‌های درمانی در کشور ما یک دهم کشورهای اروپایی است. برای مثال اگر هزینه عمل جراحی در اروپا هزار یورو باشد در کشور ما همان عمل جراحی با مبلغ اندکی انجام می‌شود. همین امر می‌تواند برای توریست‌ها جذابیت داشته باشد.

توریسم‌درمانی در حد نامه‌نگاری اولیه

اگر در بخش توریسم‌درمانی هدف جذب گردشگر خارجی و ارزآوری باشد به نسبت می‌توان با اعمال سیاست‌های تشویقی، صدور روادید
توریسم‌درمانی و ایجاد زیرساخت‌ها، اقدام‌های اساسی در این زمینه اعمال کرد. هم‌اکنون در دنیا بیمارستان‌های توریسم‌درمانی دارای هتلینگ بیمارستانی هستند، اما این امر در کشور ما فقط در یک بیمارستان آن هم با نواقص بسیار وجود دارد. با توجه به ارزآوری، ارزش و سود بسیار بالای توریسم‌درمانی باید هرچه سریع‌تر زیرساخت‌ها و ظرفیت‌ها بالقوه را به بالفعل تبدیل کرد. هم‌اکنون در کشور ما توریسم‌درمانی فقط در حد نامه‌نگاری‌های اولیه است و عملا در کشور ویزای توریسم‌درمانی صادر نمی‌شود.

توریسم‌درمانی دست افراد سودجو

برخی افراد سودجو به صورت کاملا غیرمعمول در زمینه توریسم‌درمانی وارد شده و باعث ورود خیلی از افراد به کشور شده‌اند که نارضایتی‌هایی را به همراه داشته است. با توجه به اینکه باید زیرساخت‌های ویژه برای توریسم‌درمانی از سوی سازمان‌های ذی ربط به وجود آید، قطعا وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز می‌توانند تاثیر مثبتی در ارتقای توریسم‌درمانی کشور داشته باشند. اما به دلیل عدم مدیریت منابع برای ارتقای صنعت توریسم در کشور، بیماران نیز توسط افراد غیر مسئول و غیرمرتبط وارد کشور می‌شوند. تاکنون اغلب توریست‌ها در بخش درمان در اماکن نامناسب اسکان داده می‌شوند و این امر جذابیت‌های توریسم‌درمانی کشور را کاهش می‌دهد. یکی از جذابیت‌های افزایش توریسم در کشور توجه به مقوله هزینه‌هاست. کاهش هزینه‌ها در این امر می‌تواند به عنوان یک بخش تشویقی مد نظر قرار گیرد. در ضمن اعتماد و باور به پزشکان در کشور ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در طرح تحول سلامت مساله بهداشت، درمان و آموزش مد نظر قرار گرفته است، اما تاکنون در مراحل اولیه طرح تحول در ابتدای راه هستیم و طرح تحول در بلندمدت شاید نتیجه‌بخش باشد.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید