کالاهای قاچاق؛ گلوگاه حملات بیوتروریسمی


رسول خضری به خراسان گفت: تجربه ثابت کرده است اگر معابر مرزی را برای اصناف و بازاریان با نظارت مستقیم دستگاه های امنیتی و نظامی و وزارت کشور باز بگذاریم، عملا بحث قاچاق به صفر می رسد و ما توانسته ایم با بیوتروریسم مبارزه کنیم و اما نکته مشترک در اظهارات مسئولان پیچیدگی موضوع بیوتروریسم و ضرورت آمادگی بخش های مختلف برای کنترل آن است.
 
 
 در این گزارش که در شماره دوشنبه پنجم بهمن 1394 خورشیدی انتشار یافت، می خوانیم: شاید باور کردنش سخت باشد که خطر بیوتروریسم سال ها بیخ گوشمان است و ما آن را جدی نگرفته ایم. هنوز خیلی ها باور ندارند که این خطر بزرگ برای نفوذ، راه هایی بسیار ساده دارد.
ساده ترین اش میدان یافتن سودجوهایی است که با مشام تیز خود بو می کشند و دست می گذارند بر حساسیت ها و علایق مردم. حال از طریق عرضه محصولات آرایشی بهداشتی بی مجوز یا عرضه کالاهای قاچاق با قیمتی پایین ، البته در سایه تبلیغاتی گسترده!
بیوتروریسم به معنای منتشر کردن ویروس، باکتری، میکروب، باسیل یا مواد شیمیایی سمی به قصد کشتن یا بیمار کردن موجودات زنده به ویژه انسان هاست. این خطر معمولا از سوی گروه های تروریستی و برخی کشورها ایجاد می شود که در آزمایشگاه های زیرزمینی و پنهانی، سلاح های بیولوژیک می سازند.
البته بسیاری از حملات بیوتروریستی به ویژه اگر از سوی کشورهایی که با یکدیگر دشمن باشند تا سال ها لو نمی رود و مدت ها طول می کشد تا دولتی سر دربیاورد که علت شیوع فلان بیماری عجیب در کشورش، کشته شدن ناگهانی شمار زیادی از مردمش، متوقف شدن چرخ های تولیدش و مقروض شدنش به کشورهای دیگر برای خرید داروهای کنترل بیماری تازه وارد مهلک، چه بوده و آن هدیه شوم را کدام کشور برایش فرستاده است. این جاست که بیش از هر چیزی باید نگران کالاها و محصولاتی بود که ناشناخته و با شرایطی عجیب وارد کشور می شوند.
نگرانی که مسئولان وزارت بهداشت به خصوص در زمینه محصولات بهداشتی، غذایی و دارویی درباره آن هشدار می دهند و ازمردم می خواهند از خرید اجناس قاچاق خودداری کنند.
به گفته رئیس سازمان غذا و دارو یکی از مباحثی که در بیوتروریسم مطرح است بحث کالاهایی است که می توانند دستکاری شوند. این کالاها به طور بالقوه امکان این را دارند که مسموم و خطرناک باشند، حاوی آلاینده باشند یا بر روی آن ها دستکاری های ژنتیکی صورت گیرد.
رسول دیناروند یکی از معضلات کشور ما در این زمینه را ورود کالاهای قاچاق به کشور اعلام کرد و افزود: بخشی از آن ها کالاهای حوزه سلامت هستند که اگر محملی برای ضربه زدن از این مسیر پیدا شود خطرات زیادی جامعه و مردم را تهدید می کند. به همین دلیل سازمان غذا و دارو سامانه کد گذاری و شناسه گذاری را طراحی کرده و به دنبال اجرای آن است.
بر این اساس امکانی برای مردم فراهم می شود که خودشان بتوانند کالاهای اصیل را از کالاهای قاچاق و تقلبی تشخیص بدهند و انتخاب کنند.
مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو نیز در این خصوص با بیان این که بیوتروریسم به معنای استفاده از فراورده هایی است که از یک موجود زنده مثل ویروس و باکتری حاصل می شود و می تواند برای سلامت انسان و تمام موجودات زنده مشکل ایجاد کند به خراسان گفت: به عنوان مثال برای از بین بردن گیاهان و محصولات کشاورزی یک کشور ویروسی را تکثیرمی کنند و به مزارع می فرستند و یا به کالاهای مختلف ازجمله غذا، دارو، آرایشی و بهداشتی موادی اضافه می شود که آلوده به ویروس هپاتیت، ایدز و یا دیگر ویروس های خطرناک است و یا حتی از یک نوع سم یا باکتری استفاده می شود که در بدن انسان ایجاد بیماری کرده و یا حتی منجر به مرگ می شود.
تمام این موارد نوعی سلاح جنگی و بیوتروریسم تلقی می شود. دکتر حسین رستگار ادامه داد: بیشتر عواملی که می تواند این مشکلات را ایجاد کند به صورت کالاهای قاچاق و یا تبلیغ در ماهواره به داخل کشور ورود پیدا می کند.
فراورده هایی که مجوز ندارند و مسیر ورود آن ها غیرقانونی است. از آن جمله می توان به داروهای لاغری، بدن سازی، آمپول های بوتاکس یا ژل تقویت کننده پوست و مو اشاره کرد که عوارض زیادی دارد.وی افزود: این محصولات به صورت هدفمند به اقتصاد کشور وارد می شود، برای سلامت مردم مضر است و ایجاد بیماری می کند و به دنبال خراب کردن وضعیت ژنتیک و یا سرطان زایی است.
وی خاطرنشان کرد: در بیوتروریسم انفجار بمب، جنگ و یا ترور مطرح نیست بلکه این مقوله جنگی غیرمتعارف است که عوامل میکروبی، شیمیایی و خطرزا از مسیرهایی که افراد فکر آن را هم نمی کنند به اقتصاد و سلامت جامعه صدمه می زند.
وی پدافند غیرعامل را راهی برای ایجاد آمادگی در مقابل این مقوله دانست و گفت: ما باید در کشور به اندازه ای آمادگی ایجاد کنیم که در صورت وارد شدن این گونه فراورده های خطرناک به مرزها بتوانیم جلوی آن را بگیریم و یا در صورت توزیع آن ها در جامعه، زیرساخت هایی را به عنوان پدافند غیرعامل به منظور مقابله با آن ها آماده کنیم.
رستگار خاطرنشان کرد: بیوتروریسم در فراورده هایی چون خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی بیشتر شکل می گیرد البته اگر چه این موضوع در بحث دارو و تجهیزات هم وجود دارد اما با توجه به این که قاچاق دارو بسیار کم است نمود کمتری در این عرصه ها دارد. وی اظهار کرد: ورود فراورده های خونی آلوده به ایدز که با وجود گذشت 30 سال، هنوز هم بحث آن تمام نشده است در صورت اثبات عمدی بودن، جنبه ای از موضوع بیوتروریسم است.
مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو مقابله با مقوله بیوتروریسم را نیازمند سر و سامان دادن به موضوع ورود غیرقانونی محصولات و کالاها و کاهش مبادی ورودی قاچاق به کشور برشمرد و تاکید کرد: فراورده هایی که به صورت قانونی وارد کشور می شوند، محل تولید مشخص دارند و واردکنندگان آن ها شناسایی می شوند و از آزمایشگاه ها تایید صلاحیت کیفیت و سلامت می گیرند و چنانچه فردی در زمان مصرف با مشکلی روبه رو شود به راحتی امکان کنترل و پیگیری آن وجود دارد در حالی که کالاهایی که به صورت سیستم های غیرمتعارف واردات و قاچاق از مرزها و حتی توسط مسافران به کشور وارد می شوند قابلیت پیگیری وشناسایی ندارند.
رستگار تاکید کرد: اگر نتوانیم با پدیده قاچاق و ورود غیرقانونی کالاهای آلوده مقابله کنیم جامعه را با تهدیدی جدی روبه رو کرده ایم به خصوص آن که کنترل شرایط پس از توزیع این گونه کالاها صدها برابر سخت تر خواهد بود.
از این رو باید بتوانیم گلوگاه ورود کالاهای قاچاق را مسدود کنیم. در عین حال به گفته عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به صفر رساندن قاچاق کالاها به کشور و باز گذاشتن معابر مرزی راهکاری تاثیرگذار در بحث مبارزه با بیوتروریسم است.
رسول خضری به خراسان گفت: تجربه ثابت کرده است اگر معابر مرزی را برای اصناف و بازاریان با نظارت مستقیم دستگاه های امنیتی و نظامی و وزارت کشور باز بگذاریم، عملا بحث قاچاق به صفر می رسد و ما توانسته ایم با بیوتروریسم مبارزه کنیم و اما نکته مشترک در اظهارات مسئولان پیچیدگی موضوع بیوتروریسم و ضرورت آمادگی بخش های مختلف برای کنترل آن است.
مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در این خصوص با بیان این که مقوله بیوتروریسم در عصر کنونی مقوله ای پیچیده است و نظارت و کنترل بر آن هم به همان میزان پیچیدگی های خاص خود را دارد گفت: برهمین مبنا تمام سیستم های مختلف داخل کشور باید هر نوع آمادگی را برای جلوگیری از ورود کالاهای غیرقانونی و غیر مجاز داشته باشند چرا که اگر نتوانیم در گلوگاه جلوی آن را بگیریم، جمع آوری و کنترل آن بسیار سخت خواهد بود.
رستگار افزود: از آن جا که بیوتروریسم مقوله ای است که به صورت ناگهانی به وجود می آید داشتن برنامه ای برای مواجهه و جلوگیری از بروز خطرات آن بسیار مهم است.
ضمن آن که مردم نیز باید درباره محصولاتی که در ماهواره ها تبلیغ می شود هوشیار باشند و بدانند که خرید محصولات دارویی، بهداشتی و آرایشی از داروخانه ها به دلیل نظارت کامل بر آن ها قطعا به سلامت جامعه و افراد کمک می کند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز درباره این موضوع اگر چه معتقد است که نیروهای امنیتی و نظامی در مرزها به خوبی کار می کنند و مرزهای ما بسیار امن است اما تاکید کرد که باید برای اشتغال پایدار مردم شهرهای مرزی فکری کرد.
خضری گفت: در این شرایط بهترین راهکار ایجاد معابری در بازارچه ها است که مدیریت کامل و نظارت صد در صد دستگاه های امنیتی و وزارت کشور را به همراه دارند که می توان با مدیریت صحیح اقدامی کرد که این معابر همیشه باز باشد.
وی خاطرنشان کرد: استمرار فعالیت معابر مرزی آرامش خاطری برای مرزنشینان و اصناف و حتی مجموعه های امنیتی است.
وی خاطرنشان کرد: به تازگی با شورای عالی امنیت ملی جلسه ای داشتیم و انتظار داریم به منظور استمرار معاش مرزنشینان این معابر به صورت دایمی باز باشد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید