نظارت بر پارازیت ها از اختیارات دولت خارج شده است؟ /خضری:عواقب منفی ارسال پارازیت


رسول خضری عضو دیگر کمیسیون بهداشت نیز چندی پیش به عواقب منفی ارسال پارازیت اشاره کرده و گفته بود:«نه تنها پارازیت ها سیستم سلامت حیوانات را به مخاطره می اندازد بلکه با سلامت انسان هم درگیر است.این که پارازیت ها بر سلامت عموم تاثیرات سوء به همراه دارد انکار شدنی نیست و کسی نمی تواند آن را رد کند چراکه این موضوع با دلایل علمی همراه است.تاکنون هیچ کشوری از آسیب امواج و پارازیت ها در خطر نبوده که بخواهد برای اثبات ضرر و زیان آن به شکلی تخصصی ادله ارایه بدهد.برخی از متخصصان داخلی هم که به خطرات این امواج گوشزد کرده اند با این اتهام که دلیل علمی ندارند مواجه شده اند.»
 
 
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر پیگیری دولت یازدهم درباره بحث نظارت بر پارازیت ها، ابهامات موجود در این بخش را یکی از موانع نظارت و پایش امواج بیان کرد.معصومه ابتکار می گوید:سازمان حفاظت محیط زیست در ورود به بحث آثار زیست محیطی امواج، اقداماتی را برای توانمندسازی در بحث نظارت انجام می دهد و این رویکردی است که دولت یازدهم با جدیت پیگیری می کند.البته در دولت هشتم اقداماتی صورت گرفت که ناتمام ماند

وی که درباره پارازیت ها گفته دولت یازدهم باید پاسخگو باشد و یا اعلام کند آن را از حیطه نظارت دولت خارج کرده اند؛ معتقد است :این دولت از ابتدای روی کار آمدن به این موضوع توجه داشته و به این منظور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کارگروهی تشکیل شد و طی بررسی ها و جلساتی یک متن مشترک تهیه شده است.این که موضوع را به تشویش اذهان عمومی تبدیل کنیم فایده ای ندارد، اما باید موضوع پیگیری شود و دولت یازدهم نیز در این زمینه باید شفاف پاسخگو باشد و یا آنکه اعلام کند از حیطه نظارت دولت خارج کرده اند و اختیاراتی ندارد. 
تجهیز سازمان‌محیط‌ زیست به سیستم پایش پارازیت
همچنین معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست چندی قبل گفته که این سازمان به سیستم پایش و نظارت بر پارازیت ها مجهز می شود.وی  با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از زمان تعیین تکلیف برای پایش و سنجش پارازیت ها به ابزار مورد نیاز مجهز نشده بود،افزود:یک سری اقدامات در زمینه ارایه گزارش به سازمان انجام شده است و امیدواریم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همکاری لازم را در این باره داشته باشد.
رییس سازمان هواشناسی:
اختلال ناشی از پارازیت ها دلیل ناتوانی سازمان هواشناسی
چندی قبل رییس سازمان هواشناسی در مورد تاثیر پارازیت ها بر پیش بینی های هواشناسی مطالبی گفته بود که این اظهارات واکنش عضو کمیته ویژه بررسی حادثه توفان در مجلس را به دنبال داشت.پرهیزگار، رییس سازمان هواشناسی از اختلال ایجاد شده از سوی این امواج بر پیش بینی های هواشناسی خبر داد و گفت: رادار هواشناسی پایتخت احتمالابه دلیل امواج پارازیت دارای نویز است و این موضوع یک سوم تصاویر هواشناسی این شهر را نامفهوم کرده است.ناصر صالحی نسب، نایب رییس کمیسیون کشاورزی و عضو کمیته ویژه بررسی حادثه «توفان» در مجلس با رد ادعای مدیرعامل سازمان هواشناسی کشور در مورد تاثیر پارازیت ها بر پیش بینی های هواشناسی پاسخ وی را قانع کننده ندانسته و گفت که در همان زمان، درجلساتی که با رییس سازمان هواشناسی داشتیم، وی بارها این مساله را عنوان کرده بود. ولی وقتی ما از وی سوال کردیم که چرا درطول این چند سال هیچ اقدامی برای گزارش بروز اختلال های ناشی از «پارازیت» ها ارایه نداده اند، پاسخ قانع کننده یی نداشت.عضو کمیته ویژه بررسی حادثه «توفان» در مجلس  با تاکید براینکه براساس بررسی های ما سازمان هواشناسی هیچ گزارشی درمورد وجود اختلال ناشی از پارازیت ها به سازمان و مراجع ذیصلاح نداده است گفت: درهمین زمینه گزارش اولیه ای تهیه شده بود، اما به دلیل آنکه درآن سازمان هواشناسی مقصر شناخته «نشده» بود قرار شد، اصلاح و مجددا به کمیته مذکور ارایه شود
ارسال پارازیت برای سلامت شهروندان مضر است
اما این موضوع در این روزها ابعاد تازه تری هم به خود گرفت و موضوع بررسی آسیب پارازیت علیه سلامت مردم در مجلس مطرح شد.
عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت در مجلس در این باره اعلام کرد که بررسی های انجام شده نشان داده است که ارسال پارازیت برای سلامت شهروندان مضر است.این نمانیده مجلس آسیب هایی همچون پرخاشگری، ناباروی را بخشی از مشکلات ارسال پارازیت معرفی کرد و گفت:در جلساتی که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برگزار کرد، مشخص شد پارازیت آسیب های زیادی بر روی جسم و روان شهروندان وارد می کند؛ آسیب هایی جسمی مانند ناباروری و آسیب های روحی چون تنش و پرخاشگری که زمینه درگیرهای اجتماعی را فراهم می کنند، بخشی از این آسیب ها هستند.

عضو کمیسیون بهداشت:برخورد صرفا قهری با ماهواره ها کم اثر است

 

به گفته وی اگرچه هنوز همه مضرات پارازیت ها مشخص نیست اما واضح است که آسیب های پارازیت سلامت شهروندان را خدشه دار می کند.
عابد فتاحی برخورد صرفا قهری با ماهواره ها را کم اثر دانسته و افزود: به نظرم ما باید سعی کنیم مسائل فرهنگی را از همه جهات بررسی کنیم. پیشرفت تکنولوژی دسترسی به اطلاعات را بیشتر از گذشته فراهم کرده است. حالا گوشی های تلفن همراه چنان پیشرفته شده اند که امکانات وسیعی تری نسبت به ماهواره ها برای مردم فراهم می کنند. بنابراین در شرایط کنونی برخورد قهرآمیز و سلبی نمی تواند جامعه را از دسترسی به این ابزار باز دارد.
فتاحی تاکید کرد:«با فرهنگ سازی صحیح می توان انسان ها را به مسیر درست هدایت کرد.تنها برخورد سلبی و ارسال پارازیت چاره ماجرا نیست. با این اوصاف ما می توانیم دنیایی بدون پارازیت داشته باشیم.


متخصصان گروه های مختلف پزشکی همچنان درباره آثار این امواج روی سلامت مردم هشدار می دهند. به عقیده آنان این امواج بر سلامت انسان و سلول های بدن تاثیر منفی به جای گذارده، سبب ابتلا به بیماری های مختلف با منشأ ناشناخته می شوند. همچنین این تشعشع ها می توانند، موجب اختلال در سیستم ایمنی بدن شود.

سازمان محیط زیست:پارازیت سرطانزاست و باید حذف شود
از طرفی سازمان محیط زیست از کمیته رسیدگی به وضعیت پارازیت ها درخواست کرد، با توجه به سرطان زا بودن پارازیت ها، تصمیم دیگری برای مقابله با تهاجم فرهنگی اتخاذ شود.سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اعلام این مطلب افزود:برای رسیدگی به وضعیت پارازیت ها کمیته مشترکی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت ارتباطات تشکیل شده و تاکنون جلسات آن در سطح وزیر تشکیل شده و مصوباتی نیز داشته است.
بر اساس این مصوبات قرار شد مبحث مربوط به پارازیت ها و تاثیر آن روی انسان با جدیت پیگیری شود زیرا بحث سرطان زا بودن پارازیت ها بارها بررسی شده است و احتمال بروز این بیماری به دلیل تاثیر پارازیت ها در انسان وجود دارد.متصدی اظهار کرد: پیشنهاد سازمان محیط زیست بر حذف کامل پارازیت ها ست واگر قرار است برای مقابله با بحث تهاجم فرهنگی و حفاظت از شان و کیان کشور اقدامی انجام شود، بهتر است راه های دیگری برای آن پیشنهاد شود.اکنون در کمیته مشترک رسیدگی به پارازیت ها کار با جدیت دنبال می شود و یک سری آزمایش ها در حال انجام است تا با بررسی نتایج آن بتوانیم به راهکاری اساسی و قطعی دست یابیم، روند رو به جلو کارها نشان می دهد در آینده نزدیک مشکلات برطرف خواهد شد.در رابطه با تاثیر پارازیت ها، رئیس سازمان هواشناسی کشور نیزبا بیان این که تهران تنها یک رادار اصلی در شهر پرند برای هواشناسی دارد، گفت: رادار هواشناسی پایتخت احتمالا به دلیل امواج پارازیت دارای نویز است و این موضوع یک سوم تصاویر هواشناسی این شهر را نامفهوم کرده و پیش بینی نشدن توفان اخیر تهران ممکن است به دلیل همین نویز و نامفهومی تصاویر باشد.
عواقب منفی ارسال پارازیت
رسول خضری عضو دیگر کمیسیون بهداشت نیز چندی پیش به عواقب منفی ارسال پارازیت اشاره کرده و گفته بود:«نه تنها پارازیت ها سیستم سلامت حیوانات را به مخاطره می اندازد بلکه با سلامت انسان هم درگیر است.این که پارازیت ها بر سلامت عموم تاثیرات سوء به همراه دارد انکار شدنی نیست و کسی نمی تواند آن را رد کند چراکه این موضوع با دلایل علمی همراه است.تاکنون هیچ کشوری از آسیب امواج و پارازیت ها در خطر نبوده که بخواهد برای اثبات ضرر و زیان آن به شکلی تخصصی ادله ارایه بدهد.برخی از متخصصان داخلی هم که به خطرات این امواج گوشزد کرده اند با این اتهام که دلیل علمی ندارند مواجه شده اند.»
آیا آثار پارازیت‌ها کاهش یافته است؟
از طرفی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این باره با اشاره به گزارش نتایج پارازیت ها به رئیس جمهور، گفت:طی جلسات متعددی که با وزرای بهداشت، دفاع، رئیس سازمان محیط زیست و بخش های دیگر صورت گرفت و با امضای 7 دستگاه به رئیس جمهور ارسال شد، به نظر می رسد تشعشعات ناشی از انتشار پارازیت ها کاهش پیدا کرده است.
به گفته وی در زمینه تشعشعات، سازمان تنظیم و مقررات رادیویی در چندین مرحله در شهر تهران و در مناطقی که به نظر می رسید مشکلاتی در این زمینه وجود داشته باشد، رصد میدانی صورت داد.این گزارش در حال حاضر به رئیس جمهوری ارائه شده و به نظر می رسد مقدار تشعشعات کاهش یافته است.
پارازیت را از حیطه نظارت دولت خارج کرده اند ؟!
اما ابتکار می گوید:این که موضوع پارازیت ها را به تشویش اذهان عمومی تبدیل کنیم فایده ای ندارد، باید موضوع پیگیری شود و دولت یازدهم نیز در این زمینه باید شفاف پاسخگو باشد و یا آنکه اعلام کند از حیطه نظارت دولت خارج کرده اند و اختیاراتی ندارد. ابتکار با بیان اینکه قطعا سازمان حفاظت محیط زیست پیگیر این موضوع خواهد بود، درخصوص اعلام اعداد و رقم نتایج پایش ها در مورد پارازیت ها نیز گفت:کمیته ای خاص بحث پارازیت ها تشکیل شد و پایش هایی را انجام داد، اما در همان زمان اعلام کرد به دلیل عدم قطعیت و نامشخص بودن تعداد مراکز و محل ها نمی توان اعداد و رقم را با قطعیت اعلام کرد.
وی تاکید کرد: در آن زمان آقای واعظی که مسئولیت را در کمیته به عهده داشتند اعلام کردند در این موضوع نگرانی دارند و این امر باید تحت کنترل باشد.
به گفته رییس سازمان محیط زیست، در مسئله پارازیت ها وزارتخانه های ارتباطات و وزارت بهداشت مسئولیت دارند اما ابهامی که در مسئله هست کار را به اینجا رسانده است.  

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید