عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: بیشتر مرغ های داخل کشور دارای مواد هورمونی هستند!


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس وجود فلزات سنگین در مرغ را دلیل بی‌توجهی به قانون خواند و گفت: تعدد سازمان های متولی در تائید سلامت مواد غذایی مشکل آفرین است.
 
 
رسول خضری، درخصوص وجود فلزات سنگین در محصولات گوشتی از جمله مرغ، گفت: از سال 91 تاکنون بارها مطرح شده که بیشتر مرغ های داخل کشور دارای مواد هورمونی بوده و مردم در این باره نگران هستند، اما مشکل نگران کننده تر بحث وجود فلزات سنگین از جمله سرب در مرغ های خوراکی است، زیرا وجود فلزات سنگین در مواد غذایی برای سلامت انسان بسیار خطرناک است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر درمجلس شورای اسلامی، افزود: متاسفانه با وجود آنکه طی سالیان گذشته نسبت به وجود فلزات سنگین در مرغ خوراکی به مسئولان تذکر داده شده، اما هیچ توجهی نسبت به رفع این مشکل نشده است، زیرا به طور حتم یکی از مسائلی که سلامت انسان را تهدید می کند، وجود سرب و فلزات سنگین در عضلات مرغ است؛ البته بسیاری از مرغداری ها نزدیک به کارخانه های صنعتی و اتوبان‌ها هستند که اقدامات آنها و آلودگی ناشی از اگزوز ماشین ها تاثیر منفی بر سلامت مرغ ها دارد.

وی با تاکید بر اینکه علل گوناگونی در افزایش میزان فلزات سنگین در گوشت مرغ‌ها تاثیر دارد، گفت: به طور حتم سازمان‌های بسیاری متولی توجه به سلامت مواد غذایی از جمله مواد گوشتی و پروتینی هستند که سیاست‌گذاری در این بخش از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا طبق ماده 32 برنامه پنجساله پنجم رئیس شورای عالی سلامت و امنیت غذایی رئیس جمهور است و سازمان های متولی باید به طور قطع به تصمیمات و سیاست گذاری وزارت بهداشت پایبند باشند.

خضری با بیان اینکه چندین سازمان بزرگ در زنجیره سلامت مواد غذایی از مزرعه تا سفره دخالت دارند، تصریح کرد: البته نقش وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص بسیار مهم است، زیرا مواد خوراکی مورد مصرف مرغ‌ها و محل نگهداری آنها تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی است. همچنین سازمان دامپزشکی به عنوان یک سازمان زیرمجموعه جهاد کشاورزی نیز وظایف مهمی دراین خصوص دارد، البته وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در بحث سلامت بسته بندی مواد غذایی وظایفی را برعهده دارد که همه این نهاد ها باید به افزایش سلامت مواد غذایی بسیار توجه کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، گفت: البته وزارت بهداشت سیاستگذار و تصمیم گیر بوده و کمیته امنیت مواد غذایی ذیل شورای سلامت در این وزارتخانه است، اما باید تاکید کرد که مشکلات این چنینی نظیر وجود فلزات سنگین در مواد غذایی به دلیل بی توجهی به قانون است، زیرا در شورای عالی سلامت میزان مجازی برای وجود سموم در مواد غذایی در نظر گرفته شده که مسئولان به آن توجه نمی کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: بنابراین بررسی سلامت مواد غذایی یک موضوع کیفی بوده و وزارت کشاورزی که کمی است شاید نتواند دراین خصوص پاسخگو باشد، از این رو همانطور که بارها نیز گفته شده سازمان دامپزشکی باید زیر مجموعه وزارت بهداشت شود تا بتواند از لحاظ ایمنی مواد غذایی نقش پررنگ تری ایفا کند، هر چند که در حال حاضر همه نهادهای متولی طبق مقررات و ضوابط خود سلامت مواد غذایی را تائید می کنند.
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید