عرضه برخی داروهای خاص تنها در پایتخت/ ضرورت تمرکززدایی در عرضه داروها


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اینکه برخی از داروهای خاص بیماران تنها در تهران یافت می‌شود، بر ضرورت تمرکززدایی در عرضه داروها و تفویض اختیار به شهرستان‌ها برای عرضه داروهای کمیاب تاکید کرد.
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه برخی از داروهای خاص بیماران تنها در تهران یافت می‌شود، افزود: اگرچه از سیاست های سازمان غذا و دارو آن است که در حوزه دارو  تمرکز زدایی داشته باشد اما امروزه همچنان شاهد آن هستیم که برخی از داروی های خاص را تنها در تهران می توان پیدا کرد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این درحالی است که باید در شهرهایی که جمعیت قابل توجهی دارند و به نسبت دارای بیماران خاص نیز هستند با در پیش گرفتن سیاست تمرکز زدایی عرضه داروهای کمیاب با جدیت بیشتری پیگیری شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر ضرورت نظارت بر عرضه داروها به ویژه داروهای کمیاب، تصریح کرد:داروخانه‌های هلال احمر از مراکزی هستند که عمدتا داروهای خاص و کمیاب در آن یافت می‌شوند، این داروخانه‌ها ظرفیت خوبی دارند که اگر از آن به درستی استفاده شود می‌توان کنترل بهتری بر گران فروشی و اضافه فروشی داروها داشت.

وی تاکید کرد: به نظر می رسد باید داروخانه هایی همچون هلال احمر در سایر شهرهای کشور به ویژه شهرستان ها وجود داشته باشد تا داروهای موردنیاز به راحتی در دسترس بیماران قرار گیرد، واقعیت آن است که در شهرستان های پیرانشهر و سردشت اصلا داروخانه ای وجود ندارد درحالی که بارها درخواست تاسیس داروخانه داشته‌ایم اما هنوز اقدامی انجام نشده است.

خضری افزود: در دولت گذشته بی‌توجهی به بحث تمرکز زدایی دارویی شدت یافت و وضعیت توزیع داروها در بسیاری از شهرستان ها نامطلوب بود که اکنون وضعیت نسبت به قبل بهتر شده اما باز هم باید سیاست‌های بهتری در این زمینه اتخاذ کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه بحث تامین داروی بیماران خاص باید در اولویت قرار گیرد، گفت: باید تفویض اختیار در شهرستان ها صورت گرفته تا دارو در این مناطق توزیع شود که البته در این صورت باید بر قیمت های تمام شده دارویی و نحوه تحویل دارو به بیمار و همچنین احتساب یارانه ای که دولت از طریق بیمه ها به قیمت تمام شده داروها می دهد، نظارت دقیقی صورت گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: همچنین می توان در این زمینه بخش خصوصی را نیز پای کار آورد زیرا هلال احمر و بخش خصوصی بهترین ظرفیت برای ارایه خدمات دارویی به بیماران خاص در شهرستان‌ها است./

پایان پیام

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید