‏نگذاشتند وزیر کلنگ بیمارستان را بزند/دکتر خضری: 90 درصد افرادی که دچار سوختگی می شوند، کم درآمدند


خضری به افرادی که در کشور دچار سوانح سوختگی می‌شوند اشاره می‌کند و می‌گوید: نظیر دانش‌اموزان شین‌آباد که دچار سوختگی شدند، 90 درصد افرادی که دچار سوختگی می‌شوند، جزو افراد فقیر و کم‌درآمد جامعه هستند و توان پرداخت هزینه‌های سنگین و طولانی‌مدت بیماری‌شان را ندارند. از سوی دیگر به دفعات باید روی این افراد عمل جراحی صورت بگیرد؛ گاه تا 100 عمل و شاید تا آخر عمر، کار بازسازی آن‌ها به طول بیانجامد.
 
 
مراسم کلنگ زنی بیمارستان تخصصی سوختگی که صبح روز یکشنبه برگزار شد،‌با حاشیه‌هایی همراه بود؛‌ در این مراسم هیچ کلنگی به زمین زده نشد به این دلیل که ساکنین محله‌ای که قرار بود بیمارستان در آن‌جا ساخته شود‌، گفتند: ما اجازه ساخت نمی دهیم چون حق این محل این بود که اینجا، فضای سبز شود نه اینکه به بیمارستانی بزرگ تبدیل شده و آسایش ما را از بین ببرد.
میهمانان ویژه مراسم از دکتر هاشمی وزیر بهداشت، دکتر آقاجانی معاون وزیر، حجت الاسلام علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تا سید حسین هاشمی استاندار تهران، مرتضی طلایی عضو شورای شهر و روسای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مشاوران وزیر بهداشت بودند.
این محل زمینی به وسعت 5 هزار و 344 متر است که در یکی از خیابان های فرعی خیابان شهید مطهری تهران واقع شده که 50 سال قبل توسط مرحوم عمیدی وقف شده است. این زمین قبلا کاربری فضای سبز داشته که با مصوبه کمیسیون ماده 5 شهرداری و موافقت شهردار تهران تغییر کاربری گرفته و از سوی وزارت بهداشت مجوز ساخت بیمارستان صادر شده است. قرار است این زمین به بیمارستان تخصصی سوانح سوختگی در 10 طبقه فوقانی و 5 طبقه زیر زمین و پارکینگ با اعتبار 90 میلیارد تومان ساخته شده و با 180 تخت خدمات درمانی به بیماران سوانح سوختگی ارائه دهد.
درست است که مراسم برگزار شد، و وزیر بهداشت صحبت‌هایی راجع به کمبودهای بیمارستان‌های سوختگی انجام دادند و همچنین قرار شد یک تیم سه نفره از معترضین ساکن محل در جلسه‌ای خصوصی با سردار طلایی به گفت‌وگو بنشینند اما سوالی که پیش می‌اید این است که با وجود کمبودهای شدیدی که در مورد بیمارستان‌های سوانح و سوختگی در کشور وجود دارد چرا لزوم ساخت این بیمارستان‌ها توسط مردم درک نشده است؟ آیا آن‌ها ضرورت احداث این بیمارستان‌ها را درک نکرده‌اند در حالی که مراجعان به این بیمارستان‌ها را اغلب افراد طبقات محروم تشکیل می‌دهند؛ صحبت با کارشناسان نشان می‌دهد که: بیمارستان‌های سوانح و سوختگی در اولویت هستند از دوجهت؛‌ طولانی مدت بودن درمان و کم‌درآمد بودن بیماران.
رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم حضور داشت. او به همدلی می‌گوید: چنین طرح‌هایی پیوست اجتماعی هم دارند؛‌ این زمین از سال 56 قرار بوده توسط خیر برای ساخت بیمارستان و سوانح و سوختگی اختصاص داده شود،‌کسی که این وقف را انجام داده بود،‌فوت کرده اما فرزند او معتقد است به این دلیل که نیت پدرش ساخت چنین بیمارستانی بوده باید این کار در محل مورد نظر، انجام شود ضمن این‌که محدودیت‌های قانونی هم در این زمینه وجود ندارد. خضری به پیش زمینه صدور مجوز برای ساخت بیمارستان اشاره می‌کند و می گوید: این مجوز توسط شهرداری و کمیسیون ماده 20 وزارت بهداشت، در نظر گرفته می‌شود؛‌وزیر بهداشت هم در این مراسم اشاره کردند که اگر منعی باشد ما می‌گوییم که این کار را انجام ندهند
90 درصد افرادی که دچار سوختگی می‌شوند، کم‌درآمدند
خضری به افرادی که در کشور دچار سوانح سوختگی می‌شوند اشاره می‌کند و می‌گوید: نظیر دانش‌اموزان شین‌آباد که دچار سوختگی شدند، 90 درصد افرادی که دچار سوختگی می‌شوند، جزو افراد فقیر و کم‌درآمد جامعه هستند و توان پرداخت هزینه‌های سنگین و طولانی‌مدت بیماری‌شان را ندارند. از سوی دیگر به دفعات باید روی این افراد عمل جراحی صورت بگیرد؛ گاه تا 100 عمل و شاید تا آخر عمر، کار بازسازی آن‌ها به طول بیانجامد.
بیمارستان‌های سوانح و سوختگی متولی ندارند
عضو کمیسیون بهداشت مجلس پیرامون این‌که آیا مردم ضرورت وجود بیمارستان‌‌های سوانح و سوختگی را درک نکرده‌اند که هنوز برای ساخت آن اقدم نکرده‌اند، بار دیگر به کم‌درآمد بودن اغلب افرادی که به سوختگی دچار می‌شوند اشاره می‌کند و می گوید: بخش سوختگی و سوانح متولی ندارد؛ متاسفانه بخش خصوصی خود را کنار می‌کشد و بیمارستان‌های دولتی به دلیل هزینه‌های بالا تن نمی‌دهند چرا که این بیمارستان‌ها باید بسیار مجهز باشند؛ هر بیمار در یک اتاق یک تخته باشد و از شرایط مراقبتی دیگری هم برخوردار باشد.
در ایران بیماران بالای 60 درصد، می‌میرند
این نماینده مجلس، با تاکید بر وضعیت بد بیمارستان‌های ایران در بخش سوانح و سوختگی و نیاز وافر توجه به این بخش، تاکید می‌کند که در ایران، سوختگی‌های بالای 60 درصد به مرگ منجر می‌شود امام در کشورهای پیشرفته این رقم تا 80 و 90 درصد بالا می‌رود.
بیمه‌ها دخالت می‌کنند
خضری به طرح تحول نظام سلامت اشاره می‌کند و این‌که دولت به تنهایی نمی‌تواند از عهده اهداف تعریف شده در این طرح به ویژه در زمینه رفع کمبود بیمارستان‌ها اقدام کند. او به کمبودها در شهرستان‌ها هم اشاره می‌کند و این‌که برای نمونه، استان آذربایجان غربی یک بیمارستان تخصصی سوختگی ندارد. او می‌گوید: بودجه عمرانی کشور در سال جاری، 30 هزار میلیارد تومان بوده که از این بودجه،‌840 میلیارد تومان در دست دولت است و بخش سلامت همواره از مشکلات خاص خود رنج می‌برد.
او ادامه می‌دهد: 70 درصد بودجه سلامت در دست بیمه‌هاست؛ در واقع وزارت بهداشت ارائه‌دهنده خدمات است اما تصمیم‌گیرنده‌ها افراد دیگری هستند؛‌اتفاقی که در هیچ جای دنیا رخ نمی‌دهد؛‌ به نظر می‌رسد برای رفع چنین نقیصه‌هایی باید بخش آموزش از بهداشت جدا شود؛‌ بخش بهداشت به بهداشت و رفاه تبدیل شود تا شاید در این زمینه‌ها اقدامات اساسی نظیر سال‌های 62 و 63 و پیش از آن صورت گیرد.  

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید