خضری از جلسه امروز خبر داد: بررسی احداث پالایشگاهی با ظرفیت یک مگا لیتر پلاسما در کمیسیون بهداشت مجلس

 
 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اینکه ایران یازدهمین کشور وارد کننده آلبومین است، تصریح کرد: پیشنهاد سازمان انتقال خون در جلسه کمیسیون بهداشت، احداث پالایشگاهی با ظرفیت  یک مگا لیتر پلاسما در کشور بود.
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دستور کار امروز( یک‌شنبه 20 دی ماه ) کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:  در این جلسه مشکلات و وضعیت سازمان انتقال خون از جمله راه اندازی پالایشگاه خون در کشور با حضور مسئولان آن مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واردات داروهای مشتق از  پلاسمای خونی به کشور، تصریح کرد: به خاطر اینکه از فناوری و تکنولوژی روز دنیا برخوردار نیستیم لذا خون کشور برای تولید داروهای مشتق از پلاسما به آلمان انتقال داده می شود و در شرکت های مختلف، فرآورده‌های بیولوژیکی از آن استحصال و با قیمت چند برابر به کشور وارد و ارز از کشور خارج می شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم بر ضرورت احداث پالایشگاه خون در کشور تاکید کرد و افزود: پیشنهاد سازمان انتقال خون در این جلسه، احداث پالایشگاهی با ظرفیت  یک مگا لیتر پلاسما در کشور بود البته افراد زیادی به عنوان بخش خصوصی برای احداث پالایشگاه خون اعلام آمادگی کردند ولی متاسفانه به صورت جدی در در این حوزه ورود نکردند.

وی با تاکید بر اینکه احداث پالایشگاه خون در کشور منجر به خوکفایی می شود، گفت: ضروری است وزارت بهداشت، سازمان مدیریت برنامه ریزی و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهایت تلاش خود را برای احداث پالایشگاه خون در کشور داشته باشند که هم از لحاظ تولید، تامین و خودکفایی در حوزه IT،‌ آلبومین و ساختارهای متعدد خونی خودکفا شویم و در حوزه صادرات نیز نقش موثری در منطقه داشته باشیم.

نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت فراهم نمودن شرایط حضور بخش خصوصی یا دولتی برای راه اندازی پالایشگاه خون در کشور تاکید کرد و  افزود: با فراهم نمودن زمینه حضور بخش خصوصی و دولتی برای تسهیل در راه اندازی پالایشگاه خون می توان به خودکفایی و تولید انبوه رسید.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در حال حاضر در سطح دنیا خون بیمار در حین عمل گرفته می شود و دوباره به شخص تزریق می شود و در کشورهای پیشرفته دنیا  در هنگام جراحی کمتر اتفاق می افتد که از شخص دیگری به شخص خون تزریق شود.

خضری با یادآوری تعرفه های انتقال خون،‌ گفت: در حال حاضر 14 خدمت از خدمات سازمان انتقال خون تعرفه گذاری شده درحالی که تا یکماه گذشته بیمه ها همکاری نمی کردند و این تعرفه ها هزینه های زیادی را در برداشتند؛ امیدواریم خدمات دیگر را نیز بیمه ها متقبل شوند تا پرداختی از جیب بیماران کاهش یابد.

وی با انتقاد از اینکه ایران یازدهمین کشور وارد کننده آلبومین است، تصریح کرد: متاسفانه به خاطر مصرف بی رویه ای که داریم در حال حاضر یازدهمین کشور دنیا از لحاظ مصرف آلبومین هستیم.

نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی،  تصریح کرد: مدیریت مصرف خون به مثابه کنترل و مدیریت اقتصاد است و چون خون یک کالای استراتژیک، مهم وگرانقیمت است لذا کشورهای پیشرفته دنیا از این کالا درآمدزایی می کنند در حالی که کشور ما تاکنون در این خصوص موفق نبوده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بر ضرورت بها دادن به تکنولوژی و دانش روز برای تولید داروهای مشتق از پلاسمای خونی در دوران پسابرجام تاکید کرد و گفت: با بها دادن به این صنعت از خروج ارز جلوگیری می شود و از سوی دیگر موجب رونق اشتغال و اقتصاد کشور خواهد شد./

پایان پیام

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید