تلاش برای اخذ پنج درصد عوارض واردات خودروهای سواری در بودجه 95 /تحقق 30 درصد از اعتبارات بودجه 94 برای خرید آمبولانس


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه از اعتبارات پیش بینی شده در بودجه 94 برای خرید آمبولانس تنها 30 درصد محقق شده است، گفت: در این میان به دلیل کمبود اعتبارات از 3 هزار دستگاه آمبولانس نیز تنها هزار دستگاه خریداری شده است.
 
 
 رسول خضری در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه در قانون بودجه 94، یکصد و پنجاه میلیارد تومان از عوارض واردات خودروهای سواری برای خرید آمبولانس به وزارت بهداشت اختصاص یافت، افزود: این اعتبارات از محل افزایش پنج‌درصدی عوارض واردات خودروهای سواری پیش بینی شد که باید به خزانه داری کل کشور واریز و سپس به‌منظور تأمین آمبولانس موردنیاز اورژانس کشور در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می‌گرفت.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با توجه به اختصاص بخشی از این اعتبارات تاکنون وزارت بهداشت توانسته حدود هزار دستگاه آمبولانس خریداری کند که این خودروها به اغلب مناطق محروم اختصاص پیدا کرده به گونه ای که در گذشته شهرستان‌های سردشت و پیرانشهر تنها 2 دستگاه آمبولانس داشت که اکنون به 4 دستگاه افزایش پیدا کرده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: البته از بودجه 150 میلیارد تومانی که قرار بود برای خرید آمبولانس به وزارت بهداشت اختصاص یابد تنها 30 تا 40 درصد آن محقق شده و به همین جهت این وزارتخانه تنها توانست هزار دستگاه آمبولانس خریداری کند در حالی که پیش بینی ها برای خرید 3 هزار دستگاه آمبولانس بود.

وی درباره علت عدم اختصاص کامل اعتبارات پیش بینی شده برای خرید آمبولانس به وزارت بهداشت، یادآور شد: بدون شک هر اعتباری که قرار باشد به وزارت بهداشت اختصاص یابد باید از هفت خوان رستم عبور کند؛ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت اقتصاد به سختی این اعتبارات را به این حوزه اختصاص می دهد که باید تجدید نظری در این زمینه صورت گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درباره تلاش نمایندگان در بررسی لایحه بودجه 95 نسبت به اختصاص اعتبارات برای خرید آمبولانس، گفت: بدون شک تلاش نمایندگان برآن خواهد بود که این میزان اعتبارات را افزایش دهد و اگر هم موفق به افزایش آن نشد جداقل همان بودجه مصوب سال 94 مورد تصویب قرار گیرد چراکه تجهیز حوزه سلامت به خرید آمبولانس می تواند از بسیاری از حوادث جلوگیری کند.

در قانون بودجه سال 94 نمایندگان مصوب کردند عوارض واردات خودروهای سواری به میزان پنج‌درصد (5% ) قیمت تحویل روی کشتی در مبدأ (فوب) افزایش یابد. درآمد حاصله پس از واریز به حساب خزانه‌داری کل کشور تا سقف یک ‌هزار و پانصد میلیارد (1.500.000.000.000 ) ریال به‌منظور تأمین آمبولانس مورد نیاز اورژانس کشور در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد. 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید