در گفت وگو با پانا عنوان شد:بررسی نقاط قوت و ضعف داروخانه های زنجیره ای در مجلس


عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخصوص راه اندازی داروخانه های زنجیره ای گفت: قرار است نقاط قوت و ضعف این طرح در کمیسیون بهداشت و درمان مورد بررسی قرار گیرد.
 
 

رسول خضری در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، با اشاره به نظارت بر عملکرد داروخانه ها گفت: حدود 900 داروخانه بیمارستانی در کشور وجود دارد که نظارت‌ بر این داروخانه‌ ها برعهده سازمان غذا و داروست. نظارت‌ بر داروخانه ها در زمینه قیمت و کیفیت داروها انجام می شود.


عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر اینکه بیماران نباید مشکلی برای تهیه دارو در بیمارستان ها داشته باشند، افزود: برخی مواقع در گزارش هایی که به ما می رسد، مردم برای تأمین داروی مورد نیازشان با مشکل روبرو می شوند که در جلساتی با مسئولان وزارت بهداشت این موارد را پیگیری می کنیم.


وی در پاسخ به این سوال که طرح راه اندازی داروخانه های زنجیره ای به کجا رسید، توضیح داد: وزارت بهداشت اعلام کرده که طرحی برای ایجاد داروخانه‌ های زنجیره ‌ای در این وزارتخانه وجود ندارد و اگر انجمن داروسازان در این زمینه طرحی داشته باشد مورد بررسی قرار می گیرد.


این نماینده مجلس افزود: البته بسیاری از داروسازان معتقد هستند که طرح داروخانه های زنجیره ای، صنعت داروسازی را با بحران روبرو می کند و منجر به ورود افراد غیرمتخصص به حوزه دارو می شود. البته وزارت بهداشت می تواند با تدوین ضوابطی در این بخش، تکلیف داروخانه های زنجیره ای را مشخص و از ورود انحصاری برخی افراد در این حوزه جلوگیری کند.


وی بیان کرد: متاسفانه سیاست‌ های سازمان‌ های بیمه ‌گر و برخی ارگان ‌ها باعث شده تا بعضی داروسازان به ظاهر جلوی صحنه باشند اما در پشت صحنه افراد غیرمتخصص حضور داشته باشند که باعث انحصاری شدن حوزه دارو شده است.


خضری ادامه داد: در حال حاضر 90 درصد داروسازان در داروخانه ها مشغول به کار هستند و از سال گذشته برای اولین بار تعرفه های خدمات دارویی به کتاب ارزش گذاری تعرفه ها وارد شده است. داروسازان باید ارتقای کیفیت ارائه خدمات را در اولویت خود قرار دهند.


در حال حاضر تعداد 11 هزار و 200 داروخانه در سطح کشور فعالیت دارد.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید