خضری در گفت وگو با خانه ملت: هشدار نسبت به شیوع تب مالت در کشور/ مبتلایان سال گذشته، 20هزار نفر


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تب مالت خطرناک ترین بیماری عفونی مشترک انسان و دام برای انسان محسوب می شود، نسبت به شیوع آن در کشور هشدار داد.
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ضمن هشدار نسبت به شیوع تب مالت در کشور، افزود: بر اساس آمارهایی که از سوی وزارت بهداشت به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارایه شد، درسال گذشته حدود 20 هزار نفر به این بیماری مبتلا شدند و این درحالی است که هنوز آمارهای مربوط به سال 94 ارایه نشده است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تب مالت بیماری مشترک انسان و دام است، در واقع انسان میزبان واسط به شمار می رفت؛ از سویی دیگر 800 نوع بیماری مشترک دام و انسان وجود دارد که خطرناک ترین بیماری عفونی برای انسان محسوب می شود.

این نماینده مردم درمجلس نهم، تصریح کرد: واقعیت آن است که نباید رشته های دانشگاهی دامپزشکی زیر مجموعه وزارت علوم باشد و جای تعجب است حال که وزارت بهداشت این رشته های تحصیلی مرتبط با خود را از وزارت علوم جدا کرده، چرا رشته دامپزشکی از این قاعده مستثنی شده است.

وی یادآور شد: آموزش، مدیریت، کنترل بیماری های مربوط به حوزه دام نیازمند نظارت وزارت بهداشت است همچنین قرنطینه های دامپزشکی باید از سوی این وزارتخانه کنترل شود در حالی که این نظارت وجود ندارد.

خضری تاکید کرد: سازمان دامپزشکی زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی است که وزارتخانه ای کمی است اما وزارت بهداشت اقدامات کیفی انجام می دهد؛ درحالی که دست این وزارتخانه برای بسیاری از فعالیت های در این حوزه بسته است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم، یادآورشد: نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بارها از شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست داشتند تا قرار گرفتن رشته دامپزشکی در زیر مجموعه وزارت بهداشت را به تصویب برساند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر رشته دامپزشکی زیرمجموعه وزارت بهداشت قرار گیرد، با مدیریت این وزارتخانه می توان از شیوع بیماری های مشترک دام و انسان جلوگیری کرد./

پایان پیام

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید