اهمال در زمینه مضرات دکل های بدون شناسنامه پایتخت و پارازیت های سرطان زا /خضری:بررسی سرطانزا بودن پارازیت ها در صداوسیما


رسول خضری می گوید من و تعداد دیگری از نمایندگان مجلس بارها درخواست کرده‌ایم کارگروهی متشکل از وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صدا و سیما و سایر دستگاه‌هایی که به نوعی با این مساله و سلامتی مردم در ارتباط هستند تاثیر پارازیت‌ها را بررسی کرده و صحت خطرناک بودن این امواج را تایید کنند. برای انجام این تحقیق هم اصلا لازم نیست راه دوری بروند. همین کارمندان و کارکنان صدا و سیما که تحت تاثیر امواج مختلف هستند به عنوان گروه هدف می‌توانند مورد بررسی قرار بگیرند.
 
 
وجود دکل های مخابراتی ، مضر بودن یا  نبودن آنها و عدم نظارت بر این دکل های بدون شناسنامه در تهران مطرح شده است .
به گزارش خبرنگار اجتماعی آریا، تهران و وجود دکل های مخابراتی و امواج و پارازیت‌هایی که بحث بر سر سرطانزا بودن و نبودن آن مدتهاست که مطرح است و هنوز در همین  وضعیت باقی مانده و هر از گاهی مطرح شده و دوباره موج خبری آن فرو می نشیند. به تازگی موضوع دکل های مخابراتی دوباره مورد نظر  مسئولین قرار گرفته و در این باره اظهارات تازه ای عنوان شده و طی آن رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران، گفته که دکل های مخابراتی فاقد شناسنامه هستند و نظارتی بر میزان خروجی تشعشعات دکل ها وجود ندارد.

دکل های فاقد شناسنامه 
حافظی رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران؛ در واکنش به اظهارات یک عضو شورای شهر تهران مبنی بر وضعیت سالم تهران در برابر تشعشعات، گفت:باید مدارک مورد بررسی قرار گیرد که این پژوهش ها بر اساس چه مبنایی مورد محاسبه قرار گرفته است چرا که نظارتی بر میزان تشعشعات دکل ها وجود ندارد.
به گفته وی این دکل ها فاقد شناسنامه هستند و زمانی که دکل ها شناسنامه دار شوند، تمامی محاسبات از جمله مکان نصب، میزان تشعشعات مورد بررسی قرار می گیرد که متاسفانه تا این تاریخ از سوی دستگاه های متولی اقدامی برای شناسنامه دار شدن دکل ها  انجام نگرفته است.
حافظی از آماده شدن دستور العمل نصب دکل ها در اردیبهشت ماه امسال خبر داده و گفته که این گزارش باید در صحن شورا مورد بررسی قرار بگیرد.
ماجرای پارازیت ها از آغاز تا کنون
به گزارش آریا، علاوه بر دکل ها موضوع مشابهی مانند پارازیت‌ها نیز مطرح بوده و هست که این قضیه در دولت قبل برای نخستین بار مطرح و پررنگ شد و با وجود اینکه بیش از 10سال از طرح این مساله در کشور هنوز هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است. رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت مجلس ضمن بیان اهمال کاری 4 دستگاه در بررسی پارازیت ها معتقد است که در درجه اول هیچ داده و تحقیقی درباره مضرات این امواج وجود ندارد و در درجه دوم تاکنون هیچ اقدامی برای کنترل و کاهش آن انجام نشده است.پارازیت‌ها به امواج الکترومغناطیسی‌ای گفته می‌شود که با هدف از بین بردن و ایجاد اختلال در شبکه‌های رادیویی پخش می‌شود. این امواج که معمولا امواج کوتاه‌برد هستند در ایران با هدف ایجاد اختلال در کار و پخش شبکه‌های ماهواره‌ای فرستاده می‌شود. در اینکه این امواج خطرناک هستند و مضرات زیادی بر افراد مختلف به ویژه زنان باردار و سالمندان دارند شکی نیست و من در عجبم که چرا برخی دوستان و دستگاه‌ها این مضرات را کتمان کرده و سعی می‌کنند پارازیت‌ها را بی‌خطر جلوه دهند. بیماری‌هایی که در اثر این امواج الکترومغناطیسی ایجاد می‌شود طیف وسیعی را دربرمی‌گیرد که بیماری‌های مربوط به سیستم مغز و اعصاب و تومور‌های مغزی شایع‌ترین آنهاست.
بررسی سرطانزا بودن پارازیت ها در صداوسیما
او می گوید:من و تعداد دیگری از نمایندگان مجلس بارها درخواست کرده‌ایم کارگروهی متشکل از وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صدا و سیما و سایر دستگاه‌هایی که به نوعی با این مساله و سلامتی مردم در ارتباط هستند تاثیر پارازیت‌ها را بررسی کرده و صحت خطرناک بودن این امواج را تایید کنند. برای انجام این تحقیق هم اصلا لازم نیست راه دوری بروند. همین کارمندان و کارکنان صدا و سیما که تحت تاثیر امواج مختلف هستند به عنوان گروه هدف می‌توانند مورد بررسی قرار بگیرند. برای این تحقیق با دید گذشته‌نگر می‌توان بیماری‌ها و مشکلات پیش آمده برای کارکنان صدا و سیما را سنجید. آنها در 15 سال اخیر دچار عارضه‌ها و بیماری‌ها متعددی در ارتباط با امواج مختلف شده‌اند، در حالی که اثر امواج الکترومغناطیسی و پارازیت‌ها بیشتر از این امواج است. در کل هر نوع امواج ماهواره‌ای حتی امواجی که از گوشی‌های تلفن همراه ساطع می‌شود برای سلامتی انسان مضر است، اما تاثیر پارازیت‌ها از همه این امواج بیشتر است. متاسفانه حتی در دولت یازدهم که قرار بود جلوی این مساله گرفته شده یا از شدت آن کم شود هم اتفاقی نیفتاد و ما تاکنون هیچ گزارشی درباره کم شدن این امواج نداشته‌ایم.
خطر سرطان زایی پارازیت‌ها و اثبات آن
دبیر علمی هشتمین کنگره آسیا و اقیانوسیه بررسی سرطان چندی قبل اعلام کرد که خطر سرطان زایی پارازیت‌ها هنوز اثبات نشده است و هنوز مطالعات اپیدمیولوژیک ارتباط پارازیت‌ها با بروز سرطان را اثبات نکرده است.دکتر علیرضا موسوی جراحی می گوید:هنوز هیچ مطالعه اپیدمیولوژیکی تاثیر مستقیم پارازیت‌ها در بروز سرطان را تایید نکرده است.معاون اسبق وزارت بهداشت با اشاره به اینکه پارازیت‌ها صددرصد مضر هستند ولی درباره ابتلا به سرطان هنوز چیزی ثابت نشده است گفته که انجمن‌های علمی و پزشکی به اندازه اجتهادشان خیر به مردم نمی‌رسانند چون صنفی عمل می‌کنند.
به گفته وی با توجه به ارسال پارازیت‌ها به آسمان تاثیر اشعه آن بر سطح کم است، اما برای کسانی که به صورت دائم و مستقیم با پارازیت‌ها در ارتباط هستند؛ مانند کسانی که شغل مرتبط دارند، شرایط فرق می‌کند و در معرض بروز سرطان هستند. موسوی جراحی تاکید کرد: تحقیقاتی که در مرکز تحقیقات سرطان انجام داده ایم نشان می‌دهد بروز برخی سرطان‌ها در افراد دارای شغل مرتبط با پارازیت‌ها بیشتر است و این موضوع برای دیگران عامل موثری در بروز سرطان به حساب نمی‌آید.
هر نوع پارازیتی مضر است
اما وزیر بهداشت درباره موضوع پارازیت ها و عوارض آن بر سلامتی  اعلام کرد که هر نوع پارازیتی اعم از پارازیتی که از دکل برق می آید تا مخابرات و گوشی موبایل تا آن نوع پارازیتی که در کشور ما برای شبکه های ماهواره ای است برای سلامتی مضر است ولی اینکه ما الان نسبت به استاندارد بین المللی آن نوع پارازیت که مد نظر هست چون دستگاهی نداریم به آنچه که سازمان انرژی اتمی اندازه گیری کرد و به ما گزارش کرد اکتفا می کنیم در هیچ کجای ایران بیش ازمیزان استاندارد آلودگی پارازیت نیست ولی اما آن چیزی که به عنوان استاندارد در دنیا تعریف شده با آن چیزی که الان در ایران مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است.
بهتراست از پارازیت استفاده نشود
دکتر هاشمی با بیان اینکه باید یک مطالعه تحقیقاتی در مورد پارازیت انجام شود می گوید:تنها از این طریق است که می توان مضر بودن با نبودن پارازیت را تشخیص داد ولی تا قبل از آن از نظر من به عنوان وزیر بهداشت و پزشک تا وقتی ثابت نشده مضر نیست بهتر است از آن استفاده نشود اگر بخواهیم این بحث را خاتمه بدهیم وزارت ارتباطات که کارشناس این موضوع است و مسئولیت مستقیم دارد به کمک دستگاهای دیگر بررسی لازم را انجام دهد.
امواج الکترومغناطیس با هر درجه‌ای مضر است
از طرفی رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با اشاره به تاثیر امواج الکترومغناطیس بر بدن  معتقد است که  هیچ کس در دنیا حق ندارد بگوید موج الکترومغناطیس مفید است؛ در حالی که این امواج بر قلب، مغز، خلق و خو و ...با هر درجه‌ای تاثیر می‌گذارد و مضر است.اما بحث سرطان زایی جدای از این موارد است و تا امروز ثابت نشده که این موج سرطان زاست.  
سرطان در مردان ایرانی کمی بیشتر از زنان
به گفته دکتر محمداسماعیل اکبری ، در ایران مردها کمی بیشتر نسبت به زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند.این رقم خیلی بالا نیست.حتی از آسیا و اقیانوسیه هم کمتر است و در برخی کشورها نیز پنج برابر این رقم است.سرطان پستان بین زنان و سرطان معده بین مردان از سرطان‌های شایع است.
وی با بیان اینکه رشد سرطان در کشور سریع است، میانگین رشد آن را در بعضی از سرطان‌ها 4.5 و در برخی تا شش درصد اعلام کرد و افزود: 10 هزار مورد سرطان پستان در سال داریم که حدود 25 درصد از آن منجر به مرگ می‌شود.75 درصد از مبتلایان به آن نیز حداقل شانس پنج سال زندگی را دارند.سرعت ابتلا به سرطان در کشور بالا است.در 15 سال آینده این سرعت، گرفتاری‌ بزرگی می‌شود و نگران کننده است.
ریشه همه بیماری‌ها پارازیت‌ها نیستند
از سوی دیگر رسول خضری نماینده مجلس می گوید: ریشه افزایش همه بیماری‌ها در ایران پارازیت‌ها نیستند و برای مثال نمی‌توان گفت عامل اصلی بیماری‌هایی مانند سرطان که درصد ابتلا به آن در کشور ما نیز روز به روز بیشتر می‌شود، تنها پارازیت‌ها هستند. درباره سرطان عامل اصلی آلودگی هوا و تغذیه ناسالم است، در حالی که بیماری‌ها و عارضه‌هایی مانند تومورهای مغزی و سقط جنین در اثر پارازیت‌ها ایجاد می‌شوند. با وجود این، باز هم نمی‌توان گفت پارازیت‌ها بر ابتلا به بیماری سرطان نقشی ندارند، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد در بروز برخی انواع سرطان مانند سرطان خون امواج پارازیتی بی‌تاثیر نیستند. آمار مرده‌زایی و سقط جنین در کشور افزایش پیدا کرده است و از خیلی وقت پیش لازم بود سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت بهداشت و موسسه ملی استاندارد کارگروهی را تشکیل دهند تا حداقل عوارض و درصد ابتلا به بیماری‌ها از طریق این امواج را بررسی کنند که این اتفاق تاکنون نیفتاده است. امواجی که برای اختلال در روند ماهواره‌ها فرستاده می‌شوند به شکل طبیعی باید از خود این امواج ماهواره‌ای بسیار قوی‌تر باشد تا بتواند در روند آن اختلال ایجاد کند. این امواج در سراسر دنیا شناخته‌شده هستند و اکثر دولت‌ها می‌دانند این امواج تا چه اندازه روی سلامتی انسان اثرات سوء دارد. تاکنون هیچ نوع مطالعات دقیقی در کشور روی امواج پارازیتی و اثرات آنها انجام نشده، در حالی که یکی از عوامل اصلی افزایش بیماری‌ها و سقط جنین بی‌شک عامل پارازیت است و باید این موضوع بررسی شود.
ابهامات موجود در بحث نظارت بر پارازیت ها
از طرفی ابتکار ، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست چندی قبل با تاکید بر پیگیری دولت یازدهم درباره بحث نظارت بر پارازیت ها، ابهامات موجود در این بخش را یکی از موانع نظارت و پایش امواج بیان کرده و می گوید:سازمان حفاظت محیط زیست در ورود به بحث آثار زیست محیطی امواج، اقداماتی را برای توانمندسازی در بحث نظارت انجام می دهد و این رویکردی است که دولت یازدهم با جدیت پیگیری می کند.البته در دولت هشتم اقداماتی صورت گرفت که ناتمام ماند.( متن کامل خبر را اینجا بخوانید)
وی که درباره پارازیت ها گفته دولت یازدهم باید پاسخگو باشد و یا اعلام کند آن را از حیطه نظارت دولت خارج کرده اند؛ معتقد است :این دولت از ابتدای روی کار آمدن به این موضوع توجه داشته و به این منظور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کارگروهی تشکیل شد و طی بررسی ها و جلساتی یک متن مشترک تهیه شده است.این که موضوع را به تشویش اذهان عمومی تبدیل کنیم فایده ای ندارد، اما باید موضوع پیگیری شود و دولت یازدهم نیز در این زمینه باید شفاف پاسخگو باشد و یا آنکه اعلام کند از حیطه نظارت دولت خارج کرده اند و اختیاراتی ندارد.
مخالفت با پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای بررسی امواج پارازیتی
خضری عضو کمیسیون بهداشت مجلس تصریح می کند: من در مجلس چندین بار پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای بررسی امواج پارازیتی را مطرح کردم که بنا به دلایل نامشخص با این امر موافقت نشد. حالا همینجا لازم می‌دانم تا از چهار سازمان و دستگاه اصلی در این زمینه یعنی وزارت بهداشت، سازمان صدا و سیما، حفاظت محیط زیست و موسسه ملی استاندارد بخواهم تا با تشکیل کارگروهی در زمینه تاثیر امواج پارازیتی به داده‌های روشنی دست یابند و بتوانند نتایج بررسی‌های خود را به صورت مشخص به مجلس ارائه دهند. در جامعه با این مساله به‌شدت مواجه هستیم و افراد زیادی که درگیر عوارض مختلف مانند سردرد‌های مزمن یا سقط جنین و تومورهای مغزی هستند دائما به ما رجوع کرده و خواستار پیدا شدن دلیل بیماری‌شان هستند. بسیاری از پزشکان متخصص در داخل یا خارج از کشور بر این امر واقف بوده و دلیل ابتلای آنها را عامل امواج الکترومغناطیسی می‌دانند و این افراد هم با مراجعه به ما خواستار بررسی این عامل می‌شوند، ولی تاکنون در هیچ دولت و مجلسی چه در گذشته و چه در مجلس فعلی این مساله به شکل رسمی و در قالب طرح و برنامه مطرح نشده و هیچ اطلاعات روشنی درباره آن وجود ندارد. امواجی که کارکنان صدا و سیما در معرض آن هستند با امواج الکترومغناطیسی پارازیتی اشتراکات زیادی دارد و می‌توان با بررسی وضعیت سلامتی این افراد طی15 سال اخیر تا حدودی به میزان مخرب بودن این امواج پی برد، در حالی که همان‌طور که اشاره کردم امواجی که کارکنان صدا و سیما در معرض آن هستند بسیار بی‌خطرتر از پارازیت‌هاست، با این وجود نمی‌توان منکر تاثیرات آنها شد. پارازیت‌ها تاثیرات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و طولانی‌مدتی روی انسان دارند و بررسی آنها نیازمند کار تخصصی و برنامه‌ریزی شده است که به صرف بودجه و زمان نیازمند است. با وجود این، فقط همان چهار دستگاهی که عرض کردم می‌توانند با تشکیل کارگروه این مساله را به شکل علمی بررسی کرده و نتایج را به مجلس ارائه دهند تا مجلس نیز بتواند بر این اساس درخواست کاهش یا کنترل این امواج را صادر کند.تا زمانی که داده‌های ما روشن نیست و دستگاه‌های متولی هم اقدامی در این زمینه صورت نداده‌اند نمی‌توان هیچ تصمیمی گرفت یا قانونی وضع کرد.
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید