خضری:فرصت سوزی در صادرات «سِرُم» پذیرفتنی نیست


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است فناوری سرم سازی کشور به روز بدی دچار شده است.
 
 
رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت  با اشاره به عدم توجه وزارت جهاد کشاورزی به موسسه سرم و واکسن سازی رازی گفت: این موسسه ظرفیت‌های بالایی در درون خود دارد.
 
وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای دنیا صنعت واکسن سازی را از ایران آموخته‌اند، افزود: در حال حاضر توجه جدی از سوی وزارت جهاد کشاورزی به موسسه رازی صورت نمی‌گیرد.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون متبوع خود از موسسه رازی طی هفته‌های گذشته بیان داشت: این بازدید نشان داد موسسه مذکور ظرفیت‌های بسیار بالایی برای تولید واکسن‌های درمانی دارد که نادیده گرفته شده است.
 
خضری با بیان اینکه با کمترین بودجه‌ها می‌توانیم بهترین بهره‌برداری را از موسسه رازی داشته باشیم، تاکید کرد: موسسه رازی از سوی وزارت جهاد کشاورزی حمایت نمی‌شود که در این خصوص از وزارت جهاد گلایه داریم.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه با اشاره به اینکه طی سال 93، 20 میلیارد تومان از طرف کمیسیون بهداشت و درمان به موسسه رازی کمک شد، اظهار داشت: حمایت کمیسیون بهداشت مجلس از موسسه رازی در حالی صورت گرفت که این موسسه زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی بوده و توقعات از این وزارتخانه بیشتر بوده است.
 
خضری تصریح کرد: در حال موسسه رازی نیازمند 70 الی 100 میلیارد تومان تزریق منابع است.
 
این نماینده مردم پیرانشهر با بیان اینکه در زمینه واکسن و سرم‌سازی، کشور نخبگان زیادی دارد، بیان داشت: نباید گذاشت سرمایه‌های ملی از بین بروند و اگر بی‌توجهی از سوی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر تزریق منابع در این موسسه ادامه پیدا کند، بدون شک موسسه رازی بعد از 90 سال فعالیت از بین خواهد رفت.
 
خضری در ادامه با بیان اینکه می‌توانیم با تزریق منابع در بحث سرم‌های درمانی صادرات مطلوبی را برای کشور رقم زنیم، تاکید کرد: این سرمایه‌گذاری می‌تواند ارزآوری مطلوبی را برای کشور فراهم کند که عدم  فعالیت در این زمینه پذیرفتنی نیست.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه ساختمان 90 ساله موسسه رازی خجالت‌آور است، افزود: در حال حاضر در کسب برندهای اصلی دنیا در زمینه واکسن، پیش افتاده‌ایم، ولی در سایر موارد زیربنایی هنوز مشکلاتی را داریم که باید برطرف شود.
 
خضری با بیان اینکه شخص رئیس جمهور باید در زمینه گسترش فناوری سرم‌سازی کشور ورود کند، افزود: از رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می‌خواهیم در موضوع تزریق منابع موسسه سرم‌سازی رازی که افتخار مهمی برای کشور است، اقدام کنند.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه فناوری سرم‌سازی کشور باید تبدیل به ثروت شود، وگرنه این فرصت برای کشور از دست خواهد رفت در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر  فناوری سرم سازی کشور به روز بدی دچار شده است.
 
انتهای پیام/

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید