دکتر خضری در ویژه برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع پزشکی قانونی: پزشکی قانونی باید به آخرین فناوریهای روز دنیا مجهز شود


برنامه "گفت‌وگوی اجتماعی" با موضوع پزشکی قانونی و مردم و با حضور دکتر رسول خضری نمانیده پیرانشهر و سردشت و عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، دکتر مهرداد علی بخشی مدیر بحران سازمان پزشکی قانونی به روی آنتن رفت.

 
 

دکتر مهرداد علی بخشی مدیر بحران سازمان پزشکی قانونی به این سازمان اشاره کرد و بیان داشت: سازمان پزشکی قانونی  یک سازمان تخصصی است که بیش از 70 درصد کارکنان این سازمان مدارک تخصصی دارند و بیش از 50 درصد مدرک دکترا به بالا دارند.

وی با بیان اینکه خدمات ارائه شده این سازمان، کارشناسی است، گفت: در تعاریف قانون تشکیل سازمان، آمده است که خدمات کارشناسی را به دستگاه قضایی و دیگر دستگاه های دولتی باید ارائه کنیم.

وی درباره خدمات کارشناسی و اشکال آن بیان داشت: یک نوع خدمات، خدماتی است که به ارباب رجوع به عنوان افراد صدمه دیده می دهیم. در مواردی تست های تخصصی و آزمایشگاهی از این افراد گرفته می شود و در مواردی باید سوء مصرف مواد مخدر، الکل و روانگردان ها و یا مسمومیت ها شناسایی شود.

علی بخشی ادامه داد: درصد دیگری از مراجعین ما متوفیانی هستند که علت فوت آنها نامشخص است که باید به این افراد نیز رسیدگی کنیم.

مدیر بحران سازمان پزشکی قانونی درباره آمار تفکیک شده مراجعین اظهار داشت: بیش از 70 درصد مراجعه کنندگان، معاینات سرپایی هستند. حدود 15 الی 20 درصد باید مورد آزمایش قرار بگیرند و بقیه نیز اجسادی هستند که به سازمان ارجاع داده می شود.

وی در خصوص مراجعات و میزان آن بیان داشت: در مجموع سالانه حدود 2 الی 2.5 میلیون خدمات به دستگاه قضا ارائه می کنیم. در این زمینه هم باید اصول قانونی کشور و هم اصول کارشناسی و علمی را رعایت کنیم که این نیازمند به روز بودن در زمینه های مختلف از جمله آموزش نیازمند هستیم و متخصص هایی که نیازمند این کار است را جذب کنیم.

علی بخشی به مشکلات اشاره کرد و گفت: طبیعتا ما هم مانند دستگاه های دیگر مشکلاتی داریم که مهمترین آن در بخش اعتبارات است، زیرا خدماتی که اراده می دهیم، در مواقع بحرانی است مانند حوادث منا که نیازمند امکانات و تجهیزات زیادی هستیم. یکی دیگر از مشکلات پایین بودن سطح حقوق خدمات و پرسنل است که با خدماتی که اراده می دهند، هم خوانی ندارد.    

وی با اشاره به طرح تحول سلامت، بیان داشت: خوشبختانه در نظام تحول سلامت ارتقائی را در پرداخت رسته های درمانی و بهداشتی شاهد بودیم که باعث شد پرسنل ما خودشان را با این رشته ها مقایسه کنند و شاهد ریزیش ها باشیم  تا به بخش های دیگر بروند.

دکتر رسول خضری نمانیده پیرانشهر و سردشت و عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، سازمان پزشکی قانونی را در خدمت قضاوت صحیح دانست و عنوان داشت: این بخش برای رسیدن به این هدف باید از آخرین فناوری های روز دنیا بهره مند شود تا حقی از کسی سلب نشود. همه اینها نیازمند اعتبارات بسیار ویژه ای است که سازمان پزشکی قانونی از کمبود اعتبارات رنج می شود.

وی به سابقه این سازمان اشاره کرد و اظهار داشت: از سال  سازمان پزشکی قانونی شکل گرفت و یک بازنگری هم در سال 87 صورت گرفت که به اهمیت آن بیشتر پی بردیم.

علی بخشی در خصوص وظیفه پزشکی قانونی گفت: پزشکی قانونی به عنوان کارشناس دستگاه قضایی، نوع و میزان صدمات را مشخص می کند. صدماتی که به افراد وارد می شود اصولا در موارد غیر از فوت به دو دسته تقسیم می شوند. یکی صدماتی هستند که دیه مقدر دارند و اینها را فقط با قانون دیات تطابق می دهیم و خود قاضی است که بر اساس درصدی که هر دیه دارد نسبت به دیه کل بدن، آن خسارات را مشخص می کند.  

مدیر بحران سازمان پزشکی قانونی افزود: مواردی وجود دارد که دیه مشخصی ندارد مثلا اگر خراشیدگی در صورت باشد دیه اش مشخص است ولی اگر در قسمتی مثل جدار شکم باشد، دیه اش در شرع مشخص نشده است. در این گونه موارد گفته می شود که با نظر کارشناس ارش تعیین می شود و ارش میزان خسارتی است در مورد صدماتی که دیه مشخصی ندارد و مکانیزم آن همانند مکانیزم دیه است. تقریبا ارش تا سقف نزدیک به دیه تعیین می شود و بر اساس شدت ضایعه این ارش تعیین می شود و نظر کارشناس است منتها قاضی در رد یا قبول آن مختار است.

وی به نحوه رسیدگی به شکایاتی که از پزشکان می شود اشاره داشت و گفت: افرادی که قصوری را دیده اند باید به دادسرای جرائم پزشکی مراجعه کنند، این دادسرا برای بحث پزشکی به کمیسیون های پزشکی، پرونده را ارجاع می دهد، البته مرجع دیگری هم برای رسیدگی به شکایات پزشکان است که آن هم سازمان نظام پزشکی است ولی این سازمان در بحث صنفی و حرفه ای رسیدگی می کند.

خضری در خصوص وضعیت ارائه خدمات در این حوزه نسبت به کشورهای دیگر، اظهار داشت: کشورهای پیشرفته دنیا در بحث قضایی و کاربرد پزشکی در خدمت قضا و قضاوت درست، خیلی بیشتر بها داده اند، وقتی ما به ساختار کشور نگاه می کنیم از لحاظ رفاهی، سازماندهی، چارت سازمانی، دسترسی مردم برای ارائه خدمات بهتر پیش خوانی، فعلا گام های ابتدایی را برداشته ایم و نیاز به برداشتن گام های موثرتری را داریم.

وی متذکر شد: گاهی اوقات نیاز است برای به دست آوردن نتیجه بهتر و احقاق حقوق با کشورهای دیگر هم تعامل داشته باشند و در این راستا نیازمند به منابع مالی است.

در خاتمه خضری خاطر نشان کرد: باید توسعه مراکز شهرستانی، توسعه منابع و نیروی انسانی و حقوق واقعی این افراد بر اساس خدماتی که ارائه می دهند و شغل سخت این عزیزان در نظر گرفته شود.

یادآور می شویم، برنامه "گفت‌وگوی اجتماعی" ساعت 13:30 از شبکه رادیو گفت‌وگو پخش می‌شود و فایل صوتی برنامه در سایت شبکه موجود است.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید