لزوم نظارت بر محصولات کشاورزی درمبادی ورودی/خضری: خطر ورود آفات گیاهی با واردات محصولات کشاورزی خارجی


رسول خضری درگفت و گو با خبرنگارخانه ملت، با اشاره به اینکه برخی از آفات گیاهان همزمان با واردات محصولات کشاورزی به داخل وارد می شوند،‌گفت: بسیاری از مرکبات و خشکبار که وارد ایران می شوند دارای آفات گیاهی هستند و این آفات به محصولات کشاورزی و زراعی خودمان هم رسوخ می یابد.

 
 
گروه اقتصادی- روح الله فرقانی فدافن: ایجاد شائبه در آلودگی گندم های وارداتی،آلودگی میوه های وارداتی، سم پاشی  و آفت کشی غیراستاندارد محصولات،ضعف در صنایع تبدیلی و برگشت محصولات صادراتی ازموضوع های مطرح شده روزهای اخیردرعرصه صادرات و واردات محصولات کشاورزی است، ازاین رو به بررسی این موضوع درگفت و گو با نمایندگان خانه ملت، پرداختیم:

 


خطر ورود آفات گیاهی با واردات محصولات کشاورزی خارجی

رسول خضری درگفت و گو با خبرنگارخانه ملت، با اشاره به اینکه برخی از آفات گیاهان همزمان با واردات محصولات کشاورزی به داخل وارد می شوند،‌گفت: بسیاری از مرکبات و خشکبار که وارد ایران می شوند دارای آفات گیاهی هستند و این آفات به محصولات کشاورزی و زراعی خودمان هم رسوخ می یابد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مجلس، افزود: باغات و زمین‌های زراعی ما با واردات همین آفات معیوب می شوند و خود به خود این سیکل معیوب در صادرات محصولات کشاورزی ما هم ورود پیدا می کند.

 

 

صنایع تبدیلی باید تقویت شود

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: محصولات کشاورزی ما مثل انگور سیاه و یا کشمش و زعفران در دنیا معروفند و حتی برخی از محصولات ما برای بهره برداری از کودشیمیایی و یا سموم استفاده نمی کنند،اما به این دلیل که در بسته بندی ضعیف عمل کردیم و صنایع تبدیلی خود را تقویت نساختیم، محصولات به شکل غیراستاندارد صادر می شوند.


لزوم
استاندارد سازی ونظارت بر محصولات کشاورزی

خضری تصریح کرد:باید به استاندارد در محصولات کشاورزی اهمیت قائل شویم و یک نسخه پزشکی برای تولید کنندگان خود بنویسیم. متاسفانه با نبود نظارت استاندارد در ورود محصولات کشاورزی امروزه به این گونه مشکلاتی می رسیم که محصولات صادراتی ما برگشت می خورند.

وی همچنین با اشاره به شایعه آلودگی در گندم های وارداتی گفت:کشور آمریکا برای ورود محصولات دارای سازمان غذا و دارو است و به محصولات وارداتی به شکل کیفی نگاه می کند. برای اینکه ما پول کمتری در واردات محصولات خرج کنیم حتی راضی هستیم تا روغن پالم وارد کنیم حتی اگر ضرر داشته باشد.


 

سیاهک گندم منجر به سرطان کبد می شود

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر تصریح کرد: پالمی که در صنعت صابون سازی استفاده می شود را به خورد مردم ندهیم. سیاهک گندم هم همینطور است و باعث سرطان کبد می شود،آلودگی‌هایی که اکنون در گندم هم وجود دارد مخصوص مدیترانه است و با ورود ازدیگر کشورها در محصولات داخلی کشور ما هم رشد می کند.


این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود: وزارت جهاد کشاورزی نقش مهمی در این زمینه دارد و باید در تامین نهایی استاندارد و سلامت مردم دقت لازم را به خرج دهد.

 

صادرات محصولات به دیگرکشورها با مطالعه و سنجیده باشد

ازسوی  دیگرابوذرندیمی با بیان اینکه در ابتدا باید بازار هدف را بشناسیم،دراین خصوص،به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،گفت:درحال حاضر اتفاقاتی برای اقتصاد کشورمی افتد که خوب نیست.برای صادرات محصولات هندوانه و یا انگور به کشورهای مقصد باید پرسید آیا در ابتدا بازار مورد هدف را شناخته بودند که اینگونه محصولات صادر می کنند.

وی با اشاره به اینکه درصادرات محصولات باید صادر کننده و یا تولید کننده و غیره مشخص باشند، گفت:همه ابعاد در صادرات و واردات باید معلوم و شناخته شده باشند و گرنه این گونه تبادلات جواب نمی دهد.


 

استاندارد یک نیاز جهانی است

ندیمی یادآور شد:درصادرات ضعیف هستیم.همچنین درصادرات محصولات باغی باید کار کنیم و صنایع تبدیلی آن را مد نظر قرار دهیم.

نماینده مردم سیاهکل درمجلس،افزود:استاندارد یک نیاز جهانی است و باید در فرآوری،عمل آوری، کیفیت بخشی و صنایع تبدیلی به خوبی عمل کنیم.

   


جهاد کشاورزی باید پاسخگوی واردات محصولات آلوده به کشور باشد

ازسویی دیگر محمد اسماعیل‌نیا درخصوص واردات‌محصولات کشاورزی آلوده به کشور، به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت:هنوز درجریان واردات محصولات آلوده و به خصوص گندم آلوده به کشور نیستم.

نماینده مردم کاشمر،بردسکن و خلیل آباد درمجلس،افزود:اگر ورود گندم آلوده به کشور صحت داشته باشد باید مسئولان وزارت جهاد کشاورزی پاسخگوی این موضوع باشند.

        

     

 

آلودگی  محصولات کشاورزی را باید کارشناسان داخلی مشخص کنند

همچنین احمد آریایی نژاد درگفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه همه وجوه برای واردات گندم آلوده به کشور وجود دارد، گفت: همه شائبه ها برای واردات گندم آلوده و یا دیگر محصولات آلوده کشاورزی به کشور را می توان حدس زد. ولی باید این امر پس از بررسی کارشناسان خودمان مشخص شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه باید در قراردادهای واردات محصولات کشاورزی به این موراد هم دقت کرد، افزود: محصولات کشاورزی با سلامت انسان ها سرو کار دارد و بحث غذا از همه حساس تر است و همه کشورها در این موارددقت لازم را انجام می دهند.

 

برگشت محصولات درصورت آلودگی در قراردادها لحاظ شود

وی با اشاره به اینکه باید نظارت در مبادی ورودی کالاها بیشتر شود،گفت: اگر وجود آلودگی درمحصولات کشاورزی صحت  داشته باشد باید مبادی ورودی را بیشتر کنترل کرد و یا آن محصول کشاورزی پس از شناسایی بازگشت داده شود.

به گزارش خانه ملت؛‌انگور تازه و خشک کرده یا همان کشمش ازجمله محصولات مهم صادراتی کشورمان است که به کشورهای منطقه صادر می شود،آمارهای گمرکی نشان می‌دهد،مجارستان و عراق طی 6 ماه گذشته به ترتیب کشمش و انگور تازه ایرانی خریداری کرده را به کشور برگرداندند همچنین؛آمارهای گمرک نشان می دهد که هندوانه صادراتی کشورمان را هم از امارات برگشت خورده است و حتی این شائبه به وجود آمد که شاید  گندم‌های وارد شده به کشور آلوده باشد./

پایان پیام

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید