اهمال کاری 4 دستگاه در بررسی پارازیت ها /یادداشت دکتر رسول خضری


موضوع پارازیت‌ها در دولت قبل برای نخستین بار مطرح و پررنگ شد. با این وجود، این مساله فقط در حد حرف باقی ماند. با وجود اینکه بیش از 10سال از طرح این مساله در کشور و واکنش مسئولان مختلف به آن می‌گذرد هنوز نتوانسته‌ایم هیچ اقدامی در این زمینه انجام دهیم. در درجه اول هیچ داده و تحقیقی درباره مضرات این امواج وجود ندارد و در درجه دوم تاکنون هیچ اقدامی برای کنترل و کاهش آن انجام نشده است. پارازیت‌ها به امواج الکترومغناطیسی‌ای گفته می‌شود که با هدف از بین بردن و ایجاد اختلال در شبکه‌های رادیویی پخش می‌شود. این امواج که معمولا امواج کوتاه‌برد هستند در ایران با هدف ایجاد اختلال در کار و پخش شبکه‌های ماهواره‌ای فرستاده می‌شود. در اینکه این امواج خطرناک هستند و مضرات زیادی بر افراد مختلف به ویژه زنان باردار و سالمندان دارند شکی نیست و من در عجبم که چرا برخی دوستان و دستگاه‌ها این مضرات را کتمان کرده و سعی می‌کنند پارازیت‌ها را بی‌خطر جلوه دهند. بیماری‌هایی که در اثر این امواج الکترومغناطیسی ایجاد می‌شود طیف وسیعی را دربرمی‌گیرد که بیماری‌های مربوط به سیستم مغز و اعصاب و تومور‌های مغزی شایع‌ترین آنهاست. من و تعداد دیگری از نمایندگان مجلس بارها درخواست کرده‌ایم کارگروهی متشکل از وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صدا و سیما و سایر دستگاه‌هایی که به نوعی با این مساله و سلامتی مردم در ارتباط هستند تاثیر پارازیت‌ها را بررسی کرده و صحت خطرناک بودن این امواج را تایید کنند. برای انجام این تحقیق هم اصلا لازم نیست راه دوری بروند. همین کارمندان و کارکنان صدا و سیما که تحت تاثیر امواج مختلف هستند به عنوان گروه هدف می‌توانند مورد بررسی قرار بگیرند. برای این تحقیق با دید گذشته‌نگر می‌توان بیماری‌ها و مشکلات پیش آمده برای کارکنان صدا و سیما را سنجید. آنها در 15 سال اخیر دچار عارضه‌ها و بیماری‌ها متعددی در ارتباط با امواج مختلف شده‌اند، در حالی که اثر امواج الکترومغناطیسی و پارازیت‌ها بیشتر از این امواج است. در کل هر نوع امواج ماهواره‌ای حتی امواجی که از گوشی‌های تلفن همراه ساطع می‌شود برای سلامتی انسان مضر است، اما تاثیر پارازیت‌ها از همه این امواج بیشتر است. متاسفانه حتی در دولت یازدهم که قرار بود جلوی این مساله گرفته شده یا از شدت آن کم شود هم اتفاقی نیفتاد و ما تاکنون هیچ گزارشی درباره کم شدن این امواج نداشته‌ایم. 
  ریشه همه بیماری‌ها پارازیت‌ها نیستند
البته ریشه افزایش همه بیماری‌ها در ایران پارازیت‌ها نیستند و برای مثال نمی‌توان گفت عامل اصلی بیماری‌هایی مانند سرطان که درصد ابتلا به آن در کشور ما نیز روز به روز بیشتر می‌شود، تنها پارازیت‌ها هستند. درباره سرطان عامل اصلی آلودگی هوا و تغذیه ناسالم است، در حالی که بیماری‌ها و عارضه‌هایی مانند تومورهای مغزی و سقط جنین در اثر پارازیت‌ها ایجاد می‌شوند. با وجود این، باز هم نمی‌توان گفت پارازیت‌ها بر ابتلا به بیماری سرطان نقشی ندارند، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد در بروز برخی انواع سرطان مانند سرطان خون امواج پارازیتی بی‌تاثیر نیستند. آمار مرده‌زایی و سقط جنین در کشور افزایش پیدا کرده است و از خیلی وقت پیش لازم بود سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت بهداشت و موسسه ملی استاندارد کارگروهی را تشکیل دهند تا حداقل عوارض و درصد ابتلا به بیماری‌ها از طریق این امواج را بررسی کنند که این اتفاق تاکنون نیفتاده است. امواجی که برای اختلال در روند ماهواره‌ها فرستاده می‌شوند به شکل طبیعی باید از خود این امواج ماهواره‌ای بسیار قوی‌تر باشد تا بتواند در روند آن اختلال ایجاد کند. این امواج در سراسر دنیا شناخته‌شده هستند و اکثر دولت‌ها می‌دانند این امواج تا چه اندازه روی سلامتی انسان اثرات سوء دارد. تاکنون هیچ نوع مطالعات دقیقی در کشور روی امواج پارازیتی و اثرات آنها انجام نشده، در حالی که یکی از عوامل اصلی افزایش بیماری‌ها و سقط جنین بی‌شک عامل پارازیت است و باید این موضوع بررسی شود. من در مجلس چندین بار پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای بررسی امواج پارازیتی را مطرح کردم که بنا به دلایل نامشخص با این امر موافقت نشد. حالا همینجا لازم می‌دانم تا از چهار سازمان و دستگاه اصلی در این زمینه یعنی وزارت بهداشت، سازمان صدا و سیما، حفاظت محیط زیست و موسسه ملی استاندارد بخواهم تا با تشکیل کارگروهی در زمینه تاثیر امواج پارازیتی به داده‌های روشنی دست یابند و بتوانند نتایج بررسی‌های خود را به صورت مشخص به مجلس ارائه دهند. در جامعه با این مساله به‌شدت مواجه هستیم و افراد زیادی که درگیر عوارض مختلف مانند سردرد‌های مزمن یا سقط جنین و تومورهای مغزی هستند دائما به ما رجوع کرده و خواستار پیدا شدن دلیل بیماری‌شان هستند. بسیاری از پزشکان متخصص در داخل یا خارج از کشور بر این امر واقف بوده و دلیل ابتلای آنها را عامل امواج الکترومغناطیسی می‌دانند و این افراد هم با مراجعه به ما خواستار بررسی این عامل می‌شوند، ولی تاکنون در هیچ دولت و مجلسی چه در گذشته و چه در مجلس فعلی این مساله به شکل رسمی و در قالب طرح و برنامه مطرح نشده و هیچ اطلاعات روشنی درباره آن وجود ندارد. امواجی که کارکنان صدا و سیما در معرض آن هستند با امواج الکترومغناطیسی پارازیتی اشتراکات زیادی دارد و می‌توان با بررسی وضعیت سلامتی این افراد طی 
15 سال اخیر تا حدودی به میزان مخرب بودن این امواج پی برد، در حالی که همان‌طور که اشاره کردم امواجی که کارکنان صدا و سیما در معرض آن هستند بسیار بی‌خطرتر از پارازیت‌هاست، با این وجود نمی‌توان منکر تاثیرات آنها شد. پارازیت‌ها تاثیرات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و طولانی‌مدتی روی انسان دارند و بررسی آنها نیازمند کار تخصصی و برنامه‌ریزی شده است که به صرف بودجه و زمان نیازمند است. با وجود این، فقط همان چهار دستگاهی که عرض کردم می‌توانند با تشکیل کارگروه این مساله را به شکل علمی بررسی کرده و نتایج را به مجلس ارائه دهند تا مجلس نیز بتواند بر این اساس درخواست کاهش یا کنترل این امواج را صادر کند. تا زمانی که داده‌های ما روشن نیست و دستگاه‌های متولی هم اقدامی در این زمینه صورت نداده‌اند نمی‌توان هیچ تصمیمی گرفت یا قانونی وضع کرد.
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید