نماینده سردشت و پیرانشهر: حضور آقازاده ها در معابر مرزی باید کنترل شود

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر گفت:کسب و کارهای مرزی متعلق به مرزنشینان است و باید اسبابی جهت رفاه حال آنان باشد وحضور آقازاده ها در معابر مرزی باید کنترل شود.
 
 
«رسول خضری» روز سه شنبه (26 آبان ماه) در گفت وگو با کردپرس ضمن اشاره به شایعه حضور آقازاده‌ها در واردات از مناطق آزاد و مرزی کشور، اظهار داشت: قانون مبادلات مرزی عنایت رهبری در مورد معیشت مرزنشینان است. در مناطق مرزی و محروم و به ویژه منطقه پیرانشهر و سردشت، شاخص های توسعه پایین است و به همین دلیل قانون منطقه آزاد برای رفاه و معیشت مرزنشینان تصویب شد.
وی افزود: این قانون برای خود مردم بومی است که متأسفانه شاهدیم آقازاده‌هایی از تهران یا استان برای تجارت مرزی سفارش می‌شوند.متأسفانه علی رغم اینکه مبادلات این معابر مرزی و دادوستد و صادرات و واردات از معابر برای مردم محروم و اقشار کم درآمد در نظر گرفته شده است، بعضاً افرادی با دردست داشتن مجوز با ارقام بالا به کار تجارت مشغول هستند در حالی که این افراد مرکزنشینند و اصلا مرزنشین نیستند.
وی تصریح کرد: رهبری در خصوص معابر تاکید داشتند که حتما این مزیت جهت رفاه و معیشت مرزنشینان و جهت تأمین امنیت پایدار مرزها اتفاق بی افتد که الان شاهد این امر نیستیم. ما شدیدا در این خصوص گله مندیم و شکوایه ی خود را مرتبا به وزارت کشور و مسئولین ذیربط ارائه دادیم و انتظار داریم در خصوص معیشت مرزنشینان و در واقع انتفاع خود مرزنشینان از این قضیه، به صورت کامل از داد و ستد ناشی از معابر مرزی و نقل و انتقال و واردات وصادرات  معابر، افراد کولبر و افراد ذینفع مرزی و بومی استفاده کنند نه افرادی که مرکز نشینند.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به نارضایتی مردم به این موضوع گفت: وارداتی که از طرف مرکز نشینان و افراد آقازاده از مرزها  انجام می‌شود مورد اعتراض عموم مردم مرزنشین است و به صورت ملموس مشاهده می‌شود.
وی تاکید کرد: این مزیت برای مرزنشینان تعریف شده است و باید  تبدیل به دغدغه مسئولین شود چرا که این مردم نه تنها مرزنشین هستند، بلکه مرزبانان و مرزداران کشور هستند و با توجه به اینکه شاخص های توسعه در این مناطق پایین است، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
خضری در پاسخ به این سؤال که نظر دولت در این باره چیست، گفت: در این خصوص دوبار نامه نگاری شده و از وزارت کشور و استانداری خواهش کردیم که در این خصوص به ما اطلاعات دقیقی بدهند اما هنوز اطلاعات شفافی به دستمان نرسیده است ولی مردم به عین می‌بینند، افرادی که غیر بومی هستند با در دست داشتن مجوزهای بسیار کلان، مبادرت به واردات از معابر می‌کنند.
نماینده سردشت و پیرانشهر ادامه داد: برای ما ساماندهی معابر مرزی کشور و استان بسیار مهم است. در سفر چند ماه پیش وزیر کشور به سردشت و پیرانشهر و بازدید از مرزهای این دو شهر تاکید داشتند که معیشت و رفاه مرزنشینان در گرو بحث مبادلات مرزی است تا از راه بتوانند دغدغه معیشت خود را این تأمین کنند. به همین خاطر پیگیری مطالبات مردم در این حوزه برایمان دارای اهمیت است. 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید