کمیته امداد امکان حمایت از 3 میلیون مددجوی بهزیستی را ندارد/ خضری: تفکیک وظایف از تداخلات کاری جلوگیری می کند


نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: تفکیک وظایف حمایتی و توانبخشی سبب کاهش هزینه‌های سنگین جامعه و خانواده‌ها خواهد شد، کارهای این دو نهاد همپوشانی و گاها تداخل دارد، هرچند در برخی وظایف تفکیک سخت می‌شود اما بسیار موثر واقع خواهد شد، کارگروه تشکیل شده هم قطعا منافع و مزایای تفکیک را بررسی و روشن خواهند کرد.
 
 
 یک فوریت طرح تفکیک وظایف سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) که در مرداد سال جاری به تصویب رسید در نهایت برای بررسی بیشتر راهی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شد اما با مخالفت نمایندگان روبرو شد.  

پس از مخالفت نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با تفکیک وظایف حمایتی و توانبخشی میان کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی، کارگروهی تشکیل شد که بر آن اساس طرح با دقت بیشتری مورد واکاوی قرار گیرد، اما این در حالی است که  روسای دو نهاد اظهارات متفاوتی را درباره این تفکیک مطرح کرده اند؛ پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام (ره) در حالی بر انجام امور حمایتی از سوی کمیته امداد تاکید دارد که محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کمک به افراد نیازمند را براساس اصل 21 و 29 قانون اساسی وظیفه دولت می داند.

اظهارنظرهای متفاوت تنها به روسای دو نهاد معطوف نمی شود و نمایندگان مجلس نیز اظهاراتی موافق و مخالف با طرح تفکیک سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) مطرح می کنند.

نماینگان مخالف با طرح تفکیک سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره)، بر این باورند که کمیته امداد امام وظایف خود را نمی تواند تمام و کمال انجام دهد لذا واگذاری تمامی امور حمایتی امکان عملیاتی نشدن آنها را افزایش می دهد، این در حالی است که موافقان طرح مذکور تصویب آن را تنها راه حل جلوگیری از موازی کاری و تداخلات کاری می دانند.

 

تفکیک وظایف بهزیستی و کمیته امداد امام غیرقابل توجیه است

محمدحسین قربانی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دلایل مخالفت خود با طرح تفکیک سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) را اینگونه بیان می‌کند: تفکیک وظایف بین دو این دو نهاد قابل توجیه نیست، کمیته امداد امام با همان رویکردی که در پیش گرفته است وظایف خود را به نحو شایسته نمی تواند انجام دهد لذا نمی تواند 3 میلیون مددجوی تحت پوشش سازمان بهزیستی را مورد حمایت خود قرار دهد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی معتقد است: سازمان بهزیستی با داشتن شرایط خاص اقداماتی چون مشاوره های ژنیتیکی، ازدواج، جلوگیری از معلولیت ها در خانواده ها، زنان بی سرپرست، بدسرپرست و کودکان خیابانی را انجام می‌دهد لذا این موضوعات با مواضع حمایتی کمیته امداد امام متفاوت است.

قربانی همچنین اظهارات کارگروه تشکیل شده را برای بررسی وظایف حمایتی در برنامه ششم توسعه کمک کننده می‌داند و می‌گوید: متاسفانه تداخل وظیفه امروز در جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و کمیته امداد سبب شده کارها به شکل شایسته رسیدگی نشود اما این نمی تواند دلیلی بر تفکیک وظایف حمایتی و توانبخشی به شکل مطرح شده باشد.

 

تفکیک وظایف موجب عملیاتی نشدن بخش عمده از کارها می‌شود

عباس صلاحی عضو کمیسیون اجتماعی نیز در مخالفت با تفکیک وظایف حمایتی و توانبخشی کمیته امداد و سازمان بهزیستی می‌گوید: با تفکیک وظایف بخش عمده‌ای از وظایف حمایتی گسترده بهزیستی از جمله مشاوره‌های روانشناسی، زنان سرپرست خانوار به کمیته امداد سپرده خواهد شد و تنها رسیدگی به وضعیت معلولان بر عهده سازمان بهزیستی باقی خواهد ماند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان وفراهان در مجلس شورای اسلامی معتقد است: با تصویب و اجرای تفکیک وظایف، بسیاری از وظایف سازمان بهزیستی عملیاتی نخواهد شد لذا باید تدبیری شود تا تمامی وظایف توانبخشی و حمایتی عملیاتی شود.

صلاحی بر جلوگیری از نهایی شدن طرح تفکیک وظایف کمیته امداد امام و سازمان بهزیستی نیز تاکید می کند.

 

تفکیک وظایف حمایتی و توانبخشی موجب جلوگیری از تداخلات کاری می‌شود

با این حال رسول خضری دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اما اقدامات کمیته امداد امام که در سال های گذشته منشا خیر و برکت زندگی بسیاری از مددجویان بوده را یادآور می‌شود و می‌گوید: سازمان بهزیستی در خصوص توانبخشی و جامعه معلولان اقدامات موثری داشته اما متاسفانه کارهای موازی در این دو نهاد به ویژه در خصوص معلولان سبب تداخل در کارها شده است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: تفکیک وظایف حمایتی و توانبخشی سبب کاهش هزینه‌های سنگین جامعه و خانواده‌ها خواهد شد، کارهای این دو نهاد همپوشانی و گاها تداخل دارد، هرچند در برخی وظایف تفکیک سخت می‌شود اما بسیار موثر واقع خواهد شد، کارگروه تشکیل شده هم قطعا منافع و مزایای تفکیک را بررسی و روشن خواهند کرد.

خضری ضمن بیان اینکه متاسفانه در کشور ما تنها دو نهاد حمایتی رسمی وجود دارد، می‌گوید:  این در حالی است که در برخی از کشورها این رقم به بیش از 100 نهاد حمایتی رسمی می رسد که عموما به شکل NGOفعالیت دارند و دولت تنها زیرساخت ها و سیاست ها را تعریف می کند.

 

تفکیک وظایف موجب تخصصی تر شدن کارها می‌شود

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است: تفکیک وظایف حمایتی و توانبخشی را باید پس از سنجش کار کارگروه تعیین شده مشخص کرد.

قاضی زاده هاشمی بررسی وظایف حمایتی و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر در کارگروه کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس را نیز یادآور می‌شود و می‌گوید: پیشنهاد شد تا از جمعیت هلال احمر هم در کارگروه دعوت به عمل آید تا تفکیک کارها به شکل تخصصی تر صورت گیرد.

نماینده مردم در مشهد و کلات در مجلس نهم البته معتقد است: جمعیت هلال احمر به سازمانی امدادی، کمیته امداد امام نهاد کاملا حمایتی و سازمان بهزیستی سازمان تخصصی توانبخشی باید تفکیک شوند.

حال پس از گذشت یک هفته از تشکیل کارگروه باید منتظر ماند و دید بررسی ها و واکاوی های نمایندگان حاضر در این کارگروه چه نتیجه ای را اعلام خواهند کرد./

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید