هزینه های درمان ناباروری نیازمند حمایت دولت و بیمه هاست/هزینه هر دوره درمان ناباروری تا 5 میلیون تومان نیز می رسد


خضری با اشاره به مراجعانش از حوزه انتخابیه تصریح کرد: «بسیاری از خانواده‌ها به دلیل هزینه گزاف درمان ناباروری از ادامه درمان به ناچار منصرف می‌شوند.» این عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به درگیری که این خانواده‌ها با ناباروری و هزینه آن دارند، تصریح کرد: «هزینه هر دوره درمان ناباروری تا 5 میلیون تومان هم ممکن است برسد که اگر فرد به 3 دوره درمان نیاز داشته‌باشد، این میزان برای یک خانواده قطعاً آسیب‌رسان است.»
 
 
 

در راهروی دفاتر نمایندگان مجلس، منتظر نشسته‌بودم و رفت و آمد مراجعان را نگاه می‌کردم، در میان آن‌ها زوج جوانی که کم‌وبیش تلاش می‌کردند، سرو صدایی نداشته باشند، به گونه‌ای که انگار نمی‌خواهند در خاطره‌ها بمانند، نظرم را جلب کرد. نزدیکشان رفتم و تلاش کردم علت مراجعه‌شان را بفهمم، چند برگه آزمایش و عکس‌هایی در دست داشتند و منتظر دیدار با یکی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس بودند. درباره علل مراجعه‌شان، پسر جوان با آرامی که حتی همسرش نیز متوجه نشود، گفت: «ما همدیگر را دوست داریم و دنبال رفع مشکل ناباروری‌مان هستیم، اما برای ادامه دوره درمان پول نداریم و آمده‌ایم با نماینده شهرمان که پزشک هم هست در این زمینه مشورت کنیم.» پس از آن هم با اشاره منشی وارد اتاق شدند. 15 دقیقه ماندند و پس از آن وقتی که از اتاق خارج شدند، روی لب‌های دختر لبخندی نشسته‌بود. پس از رفتن آن‌ها از همین عضو کمیسیون بهداشت درباره چنین مراجعاتی سئوال پرسیدم. گویا سابقه این مشکل و مراجعات زیاد و قابل توجه است. در این میان پس از اینکه اعلام شد 20 درصد زوج‌های ایرانی نابارورند، درک این موضوع که چرا یکی از سه‌گانه‌های برنامه وزارت بهداشت برای سال 94، کمک و حمایت از زوج‌های نابارور اعلام شده است، قابل درک شد. چنانچه طی این زمان خبرهایی در راستای برنامه‌های حوزه سلامت برای این زوج‌ها در رسانه‌ها منتشر شد. برای نمونه محمد اسماعیل مطلق مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های ویژه طرح تحول نظام سلامت برای درمان ناباروری اظهار کرد: «کارگروهی در اداره باروری سالم وزارت بهداشت تشکیل شده است و در زمینه آموزش باروری سالم برای زوج‌های جوان آموزش‌ها را شروع کرده‌اند.»


هزینه هر دوره درمان ناباروری تا 5 میلیون تومان نیز می‌رسد

در همین راستا، با توجه به اینکه مدتی است، افزایش جمعیت به عنوان یک هدف در دستورکار وزارتخانه‌ها و نهادهای گوناگون قرار گرفته است. قطعاً توجه به این زوج‌ها هم بیش از پیش حائز اهمیت است. بر همین اساس برای درک راهکارها در این زمینه به سراغ اعضای کمیسیون بهداشت مجلس رفتیم. رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت مجلس با توجه به آماری که طی روزهای اخیر در زمینه ناباروری در رسانه‌ها منتشر شده است، گفت: «وقتی بالغ بر 20 درصد زوج‌های ما مشکل ناباروری دارند، در نتیجه ما نیاز داریم برای افزایش جمعیت و برای حمایت از سیاست‌های کلی جمعیت و تقویت بنیان خانواده، برنامه‌ریزی در این مقوله را در دستور کار قرار دهیم.» وی در ادامه افزود: «در این راستا برنامه‌های حمایتی و بیمه‌ای نیاز است. چنانچه در زمینه روش‌های IVF و فوق تخصصی برای درمان ناباروری که در رویان و ابن سینا انجام می‌گیرد، هزینه‌ها بسیار بالاست و از لحاظ مالی هم جوانان معمولاً شرایط خوبی ندارند. بنابراین حمایت مالی قطعی و 100 درصد باید در این زمینه انجام گیرد.» خضری همچنین تصریح کرد: «وقتی برنامه ما این است که افزایش جمعیت داشته باشیم توجه به این مشکل بسیار اهمیت دارد، حمایت دولت در حوزه درمان و حمایت بیمه‌ها در حوزه هزینه این درمان باید مورد توجه قرار گیرد. اگر دولت در این زمینه گام برندارد، مشکلات بسیاری در رابطه با نازایی پیش روی ماست.» خضری با اشاره به مراجعانش از حوزه انتخابیه تصریح کرد: «بسیاری از خانواده‌ها به دلیل هزینه گزاف درمان ناباروری از ادامه درمان به ناچار منصرف می‌شوند.» این عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به درگیری که این خانواده‌ها با ناباروری و هزینه آن دارند، تصریح کرد: «هزینه هر دوره درمان ناباروری تا 5 میلیون تومان هم ممکن است برسد که اگر فرد به 3 دوره درمان نیاز داشته‌باشد، این میزان برای یک خانواده قطعاً آسیب‌رسان است.» وی در ادامه با اشاره به سایر مشکلات پیش روی افزایش جمعیت گفت: «برای افزایش جمعیت چندین مؤلفه را می‌توان در نظر گرفت، از جمله امید به زندگی، اشتغال، سبد اقتصادی خانواده و مسکن است. باید در این زمینه تسهیل در ازدواج نیز انجام گیرد. طبیعتاً داشتن شغل مناسب و درآمد کافی برای خانم و آقایی که قصد زندگی مشترک دارند، بسیار مهم است.» خضری در پایان گفت: «در سال 93، 1000 میلیارد تومان برای اشتغالزایی در نظر گرفته‌شده است و در سال 94 این میزان به 4000 میلیارد رسیده، که همین مسئله می‌تواند گام مثبتی در این زمینه باشد. وقتی سن باروری محدود است و تاکید بر زایمان پیش از 35 سال می‌شود، منظور این است که هر سال بیشتر تا 1 درصد امکان افزایش بیماری‌های ژنتیکی و وراثتی وجود دارد. ایده‌آل سن فرزندآوری برای خانم‌ها 35 و برای آقایان 45 سال است، که نیاز است دولت برای آن برنامه‌ریزی کند.»


باید جامع نگرانه ورود پیدا کنیم

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با سپید، در زمینه افزایش جمعیت و مشکلات ناباروری تصریح کرد: «یکی از مشکلات ما در حوزه کنترل جمعیت که چه در راستای افزایش و چه کاهش جمعیت همیشه با آن روبرو بودیم این است که در بخش مدیریتی به یک بعد قضیه توجه می‌کنیم و سایر ابعاد را در نظر نمی‌گیریم. پس از آن وقتی در این بعد به موفقیت دست می‌یابیم، شاهد آن هستیم که بقیه بخش‌ها ناقص است.» وی در ادامه با اشاره به مسکن مهر به عنوان یکی از تجربیات ملموس برای همه گفت: «یک بخش از مسکن مهر ساخته‌شده است و خانه‌هایی برپا شده، اما در این پروژه نه به ارتباطات، نه راه‌ها، نه آب‌رسانی، نه برق‌رسانی نه فاضلاب توجه نشده است، و این ادعا هست که مسکن ساخته‌اند. البته دسترسی آن هم قابل قبول نیست.» پزشکیان در ادامه با اشاره به برنامه‌هایی که در حمایت از زوج‌های نابارور در کشور باید انجام گیرد، تصریح کرد: «این مقوله به عنوان یک مشکل اساسی باید از سوی بیمه‌ها و دولت حمایت شود، به ویژه در شرایط کنونی که هزینه آن بسیار بالاست.» این عضو کمیسیون بهداشت مجلس در ادامه تاکید کرد: «توسعه متناسب باید شکل گیرد به عبارتی رشد چه جمعیت، چه فضا و چه تجهیزات بدون تناسب برابر با خرابی است. در نتیجه ما ابتدا باید زیرساخت‌ها را فراهم کنیم و بدانیم که در کجا چه تعداد جمعیت را برای چه مقدار آب، زمین، فضا و کاری نیاز داریم. اینکه چشم‌بسته به سمت افزایش جمعیت برویم و تولید مثل کنیم، منطقی نیست.» وی در پایان تاکید کرد: «فعلاً به نظر نمی‌آید برنامه‌ها جامع نگرانه باشد، که اگر این تصور درست باشد، با مشکلات بسیاری روبرو می‌شویم.»


تسهیل در ازدواج گام اول افزایش جمعیت

علاوه بر این، علی کائیدی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در زمینه برنامه‌هایی که برای افزایش جمعیت باید به اجرا در آید به سپید گفت: «برای دستیابی به اهداف هر طرحی باید ابتدا اهم و مهم انجام گیرد. آنچه در دسترس ماست برای افزایش جمعیت، در اولین گام تسهیل در ازدواج است. ما حدود 10 تا 12 میلیون نفر زوج جوان آماده ازدواج داریم و باید شرایط آن فراهم شود. در نگاه اول اگر این افراد ازدواج کنند و فقط تمایل به داشتن 1 فرزند داشته‌باشند، 5 تا 6 میلیون به جمعیت ما اضافه می‌شود.» وی در ادامه افزود: «ما باید در تسهیل ازدواج به هر طریق گام برداریم، یکی از راه‌های افزایش جمعیت همین است. تصور کنید برای وام 3 میلیونی این جوانان مشکل دارند و این معضلاتی است که با آن روبرو هستیم. اگر مسئله مسکن، اشتغال حل شود در گام بعدی می‌توان به ابعاد سلامتی این مسئله توجه کرد. در این راستا دولت هر لایحه‌ای را در این زمینه به مجلس بدهد، نمایندگان آمادگی بررسی آن را دارند و قوانین را متناسب با شرایط به تصویب می‌رسانند.» کائیدی در پایان مشکل دیگر افزایش جمعیت را ناباروری 20 درصد از زوج‌های ایرانی عنوان کرد و گفت: «ما در این زمینه باید برنامه‌هایی را در پیش بگیریم، به ویژه اینکه وزارت بهداشت هم یکی از اهداف خود در سال 94 را همین کمک به زوج‌های نابارور عنوان کرده است. البته این برنامه قطعاً زمان‌بر است و بدون کمک بیمه‌ها و دولت به نتیجه نمی‌رسد.» تلاش برای رفع مشکلات جامعه و تسهیل شرایط فرزندآوری خانواده‌ها، با توجه به هدف‌گذاری انجام گرفته در یکسال اخیر بسیار ضروری است، اما در این میان نباید آنچه مسعود پزشکیان به آن اشاره کرده نادیده گرفته‌شود. قطعاً باید در این راستا هم جامع‌نگرانه به این موضوع توجه کنیم، به امید اینکه اگر به این مهم دست یافتیم، آنقدر آینده‌نگرانه عمل کرده‌باشیم که آینده این تازه‌واردها به جهان نیز تأمین باشد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید