نماینده سردشت و پیرانشهر: منع تردد بیش از 4 بار اتباع ایرانی ها به اقلیم کردستان قانون غلطی است/ اقلیم کرستان تجدید نظر کند


رسول خضری گفت:دلیل اتخاذ تصمیم منع تردد بیشتر از 4 بار اتباع ایرانی،سیاست غلطی است که آینده نگری در آن لحاظ نشده است. وی افزود:ما مرتبا در ارتباطیم و قرار است با استاندار اربیل و سلیمانیه در این خصوص صحبت های انجام گیرد.
 
 
به گزارش خبرنگار کردپرس، حکومت اقلیم کردستان عراق مدتی قبل با صدور بخشنامه ای تردد بیش از 4 بار اتباع ایرانی به اقلیم کردستان عراق را ممنوع اعلام کرد و این اقدام حکومت اقلیم سبب کاهش سفر تجار و فعالان اقتصادی و به ویژه مسافرت شهروندان ایرانی به اقلیم شده است.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در این خصوص به خبرنگار پارلمانی کُردپرس گفت:ما سال 92 با  استاندار و 24 نفر از مدیر کل های استان آذرباییجان غربی سفری به اقلیم کردستان عراق داشتیم.رایزنیهای زیادی در خصوص تبادلات دوجانبه انجام پذیرفت.700 شرکت خارجی در اقلیم کردستان در حال فعالیت هستند که 500 مورد آن شرکتهای ایرانی است و از این تعداد 270 مورد آن، شرکتهای ساختمانی و فنی هستند. به لحاظ تجاری و بازرگانی و همچنین اشتراکات خویشاوندی و با توجه به اینکه اقلیم کردستان بزرگترین بازار مصرفی خاورمیانه است، رفت و آمد زیادی  بین دو مرز ایران و اقلیم کردستان انجام می گیرد،که در این سفر صحبت های خوبی بین دو طرف انجام پذیرفت و هم استاندار سلیمانیه و هم استاندار اربیل و هم خود آقای نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان قول های مساعدی در جهت رفع مسائل و لفزایش مراودات بین مرزی دادند.
وی ادامه داد:با توجه  به قول هایی که در آن سفر داده شد،بنده تعجب می کنم اکنون این منطقه چنین تصمیمی گرفته اند و چنین قانونی را صادر کرده اند.
وی در خصوص دلیل این کار گفت: دلیل سیاست غلطی است که بکار گرفته اند،که بهتر است در این باره تجدید نظری انجام دهند.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس در مورد تاثیرات اقتصادی این قانون توضیح داد:با توجه به بحث داعش و درگیری هایی که در عراق و اقلیم کردستان وجود دارد،اقتصاد این منطقه ضعیفتر شده است.به نظر می رسد،آنها باید بیشتر از پیش شرایط اقتصادی را برای خود تسهیل کنند چرا که ورود اتباع ایرانی به اقلیم باعث ارز آوری برای آنها می شود و دقیقا در این شرایط جنگی باید برعکس عمل کنند و شرایط فراهم کنند.
وی افزود:ما مرتبا در ارتباطیم و قرار است با استاندار اربیل و سلیمانیه در این خصوص صحبت های انجام گیرد.
نماینده پیرانشهر و سردشت تصریح کرد:مضرات این قانون، برای اقلیم کردستان چندین برابر  است،چرا که ایران کشور بزرگ و دارای پایگاه اقتصادی تقریبا خود اتکایی است و تجربه سی و چند سال تحریم را در کارنامه خود دارد و تا اکنون از این آزمون موفق بیرون آمده است.به نظر من متضرر اصلی خود این منطقه است و آنها هستند که در این خصوص دچار مشکل خواهند شد. 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید