استیضاحی با انگیزه های سیاسی و جناحی/خضری:استیضاح وزیر راه و شهرسازی شائبه سیاسی بودن دارد


خضری با تاکید بر این که راه حل مشکلات در وزارت راه و شهرسازی استیضاح وزیر نیست، یادآور شد: تلفیق دو وزارتخانه در یک وزارتخانه از ابتدا کار درستی نبود و این موضوع به وزیر ربطی ندارد، اگر وزیر راه و شهرسازی می خواهد موفق باشد باید معاونین راه و شهرسازی خود در شهرستان ها را جدا کند تا هر کدام به صورت جداگانه این موضوعات را بررسی کنند.
 
 
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، درخواست استیضاح آخوندی وزیر راه و شهرسازی با 13 امضا در جلسه علنی یکشنبه گذشته (پنجم مهرماه) مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.
روح الله حسینیان، مهدی کوچک زاده، حمید رسایی، حسینعلی حاجی دلیگانی، جواد کریمی قدوسی، زهره طبیب زاده، فاطمه آلیا، موسی الرضا ثروتی، محمود نبویان، مجتبی رحماندوست، بهرام بیرانوند، حسن کامران و نیره اخوان، 13 نماینده ای هستند که این استیضاح را امضا کرده اند، بیشتر این نمایندگان از اعضای جبهه پایداری هستند.
محورهای اصلی استیضاح وزیر راه و شهرسازی عدم انجام تعهدات زمان رای اعتماد، مشکلات عمومی وزارت راه و شهرسازی، مشکلات زمین و مسکن شهری و روستایی، حوزه حمل و نقل و مشکلات حوزه مالی وزارتخانه اعلام شد.
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بیشتر انگیزه سیاسی و جناحی دارد، تصریح کردند: ما به هیچ وجه استیضاح آخوندی را به صلاح نمی دانیم.
مخالفان استیضاح آخوندی با یادآوری این که این وزیر کارنامه قابل قبول و دفاعی در وزارت راه و شهرسازی دارد، تاکید کردند که وزیر راه و شهرسازی روی ساخت و سازهای غلط حساسیت دارد و با این ها مبارزه می کند.

**استیضاح آخوندی منطقی نیست/ دلایل استیضاح کنندگان محکم نیست
علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس ضمن مخالفت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: من دلایل استیضاح کنندگان را محکم نمی دانم و این دلایل برای استیضاح کافی نیست.
وی، عملکرد وزیر راه و شهرسازی را در مجموع خوب دانست و افزود: آخوندی بر استانداردها پافشاری و درمورد ساخت و سازهای غلط حساسیت دارد.
نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: عملکرد آخوندی را موفق می دانم بنابراین استیضاح را در این شرایط منطقی نمی دانم.

**استیضاح وزیر راه و شهرسازی سیاسی است/ آخوندی کارنامه قابل دفاعی دارد
کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر این که طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی جنبه سیاسی و جناحی دارد، گفت: عباس آخوندی در مدت وزارت بر این وزارتخانه کارنامه قابل قبول و قابل دفاعی دارد.
وی اظهار داشت: کارنامه آخوندی در وزارت راه و شهرسازی به رغم محدودیت های منابع مالی، شمار زیاد پروژه های برنامه ریزی نشده و بدهی کلان وزارتخانه در دوره قبل درخشان ، قابل قبول و قابل دفاع است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم با تاکید بر این که استیضاح وزیر راه و شهرسازی در سال همدلی و همزبانی سزاوار نیست ، اظهار داشت: ما در مرحله دیپلماسی اقتصادی به وجود آخوندی برای نوسازی حمل و نقل هوایی و ریلی نیازمندیم.
پیرموذن با یادآوری این که این استیضاح شکننده ترین استیضاح اعلام وصول شده به مجلس است، اظهار داشت: تنها 13 نماینده این درخواست استیضاح را امضا کرده اند که به نظر می رسد، طرح استیضاح آخوندی سیاسی است.
وی تاکید کرد: استیضاح وزیر راه و شهرسازی در مجلس رأی نمی آورد و آخوندی به مسوولیت خود در وزارت راه و شهرسازی ادامه می دهد.

**استیضاح وزیر راه و شهرسازی شائبه سیاسی بودن دارد
همچنین رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس، ضمن مخالفت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: ما به هیچ وجه استیضاح آخوندی را به صلاح نمی دانیم.
وی اظهار داشت: با توجه به این که امسال سال همدلی و همزبانی میان دولت و ملت است باید به فکر هم اندیشی و هم افزایی روابط باشیم از این رو بهتر است که در راستای تعامل با دولت گام برداریم.
نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس خاطرنشان کرد: این طرح استیضاح شائبه سیاسی بودن دارد و این طور به نظر می رسد.
خضری با تاکید بر این که راه حل مشکلات در وزارت راه و شهرسازی استیضاح وزیر نیست، یادآور شد: تلفیق دو وزارتخانه در یک وزارتخانه از ابتدا کار درستی نبود و این موضوع به وزیر ربطی ندارد، اگر وزیر راه و شهرسازی می خواهد موفق باشد باید معاونین راه و شهرسازی خود در شهرستان ها را جدا کند تا هر کدام به صورت جداگانه این موضوعات را بررسی کنند.

**آخوندی همواره برای پروژه ها و کارهای زیربنایی وقت زیادی گذاشته است
همچنین بهروز نعمتی نماینده مردم اسد آباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که عباس آخوندی یکی از نیروهای بسیار زحمت کش در دولت تدبیر و امید است، اظهار داشت: وزیر راه و شهرسازی، انصافا همواره وقت گذاشته و پروژه ها و کارهای زیربنایی زیادی را انجام داده است.
وی به اقدامات آخوندی در بخش ریلی؛ مسکن، ناوگان هوایی اشاره کرد و گفت: ما در این راستا جلسات مختلفی با آخوندی داشتیم و شاهدیم که وی زحمات زیادی در این وزارتخانه می کشد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از استیضاح کنندگان آخوندی موضوعی را پیگیری می کند که بر اساس آن وی خواهان دریافت یک میلیارد و دویست میلیون دلار برای یک خط راه آهن است؛ من این سوال را از این نماینده دارم که اگر آقای آخوندی این رقم را برای ساخت راه آهن به شما دهد قطعا دیگر نماینده ها نیز این توقع را خواهند داشت.
نعمتی افزود: من در این راستا با آخوندی صحبت کردم و وی بیان کرد که آن راه آهن 600 کیلومتری را می توان با یک خط آهن 100 کیلومتری جایگزین کرد ولی این نماینده می گوید که آن راه آهن زده شود و سپس این خط آهن را نیز بزنید.
وی اظهار داشت: امروز بسیاری از مراکز استانی ما خط ریلی ندارند؛ آن وقت چه طور برای یک شهرستان می خواهند خط ریلی بزنند.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس با یادآوری پیگیری موضوع نظام مهندسی گفت: برخی سال ها از این موضوع بهره برده اند اما آخوندی اعلام کرد که اگر کسی می خواهد عضو نظام مهندسی باشد نباید کارمند وزارتخانه هایی نظیر کشور، امور خارجه ، مجلس یا شهرداری ها باشد.

**عده ای نباید وزیری را جناحی و شهری استیضاح کنند
یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر این که امروز باید با زبان محبت با یکدیگر سخن بگوییم، اظهار داشت: در شرایطی که ما دشمنان زیادی داریم و آنان سعی دارند که مملکت ما را به تشنج بکشند؛ ما وظیفه داریم مانع آنان شویم.
وی ادامه داد: آخوندی چهره فعال؛ جدی؛ دانا و کارآمدی است، ما نباید اگر یک حرکتی باب میلمان نیست به سمت استیضاح وزیری برویم و نباید خوبی ها را فراموش کنیم و باید فعالیت ها و عملکرد خوب را ببینیم.
نماینده آشوریان در مجلس با یادآوری این که آخوندی زحمات زیادی کشیده است، اظهار داشت: عده ای نباید منافع جناحی و شهری خود را ببینند بلکه باید خوبی ها را نیز ببینند.
بت کلیا اظهار داشت: البته طبق قانون استیضاح حق نمایندگان مجلس است اما مطمئنا با صحبت کردن بهتر می توان مشکلات را حل کرد و همه جیز به نحو شایسته پیش خواهد رفت.  

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید