خضری انتقاد کرد: انتقاد از قاچاق کالاهای سلامت محور از مبادی رسمی/ افزایش قاچاق تجهیزات پزشکی به کشور


عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از حجم بالای قاچاق فرآورده‌های سلامت به کشور، گفت: میزان قاچاق از مبادی غیررسمی بین 10 تا 15 درصد است و اگر قاچاق کالایی بیش از این باشد، از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود.
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت حمایت از تولیدکنندگان داخلی فرآورده‌های سلامت، گفت: خرید کالاهاى بی‌کیفیت وارداتی از سوی مصرف کنندگان منجر می‌شود تا تولید واحدهای داخل بیش از پیش در آستانه ورشکستگى قرار گیرد لذا با حمایت از تولید داخل می‌توان از ورود کالاهای بی‌کیفیت جلوگیری و از طریق تولیدات داخل اشتغال زایی کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه اولویت کشور باید تامین سلامت مردم باشد ادامه داد: متاسفانه حمایتی از تولیدکنندگان محصولات سلامت محور نمی شود لذا مصرف کننده ها بیشتر به سمت کالاهای قاچاق و ارزان روی می آورند لذا با مدیریت اصولی، رونق تولید و تغییر در ساختارهای اقتصادی می توان با قاچاق مبارزه کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان با تاکید بر ضرورت ایجاد سازوکارهای مناسب برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، تصریح کرد: اگر تولید‌کنندگان کالاهای حوزه سلامت را با ایجاد سازوکارهای مناسب حمایت و هزینه های تولید را کاهش دهیم کاهش قیمت کالا برای مصرف کننده را شاهد خواهیم بود؛ با این اقدام مردم کالای تولید داخل را خریداری می کنند که این خود باعث رشد تولید کننده و کاهش فاصله مصرف کننده و تولید کننده خواهد شد.

خضری تصریح کرد: قوه مجریه برای جلوگیری از آسیب‌های جسمی ناشی از استفاده از کالاهای قاچاق  باید دستورات لازم را  به سازمان ها و وزارتخانه های مختلف ابلاغ کند و در این خصوص  با جدیت ورود پیدا کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه کالاهای سلامت از طریق مبادی رسمی و غیررسمی به کشور  قاچاق می شود، گفت: در مجموع میزان قاچاق از مبادی غیررسمی بین 10 تا 15 درصد بیشتر نیست و اگر قاچاق کالایی بیش از این باشد بدون‌شک از مبادی رسمی وارد کشور می شود لذا کنترل و نظارت باید به صورت جدی تر صورت گیرد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس بر اصلاح الگوی مصرف و معرفی الگوی صحیح مصرف در جامعه تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه فرهنگ کشور بر الگوى صحیح مصرف مردم تاثیر دارد لذا با اصلاح الگوى مصرف و معرفى الگوى صحیح به مصرف کننده ها  تقاضا کاهش می یابد.

وی ادامه داد: برای مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت نظارت بر مرزها و کنترل‌هاى شدید انتظامی می تواند کارساز و موثر باشد، البته با ارتقاى کیفیت تولیدات داخلى هم می توان مردم را به استفاده از تولیدات داخلى تشویق کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان، خاطرنشان کرد: به دلیل گستردگی مرزهای آبی و خاکی کشور با همسایگان خارجی، در برخی شرایط نظارت در مبادی به صورت دقیق صورت نمی گیرد و عدم نظارت زمینه ساز فعالیت های غیرقانونی یا قاچاق را رقم می زند.

خضری با انتقاد از عدم نظارت بر روی  برنج های آلوده، بیان کرد: برنج های آلوده به آرسنیک سالیان سال است که به خاطر عدم نظارت، وارد می شود و خیلی راحت  مردم آنها را مصرف می‌کنند لذا باید دقت و نظارت  بیشتری بر روی برنج های آلوده و ورود آن از مرزها صورت گیرد.

وی در رابطه با وضعیت تجهیزات پزشکی، گفت: متاسفانه به خاطر عدم حمایت از تولید داخل، هم اکنون 60 درصد از تجهیزات پزشکی به کشور وارد می شود در حالیکه بها ندادن به تولید داخل باعث افزایش قاچاق ملزومات پزشکی می شود لذا باید گام های بلندتری برای حمایت از تولید داخل در کشور برداریم.

خضری بر ارائه وام های کم بهره، تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی و  تولیدی و استفاده از اعتبارات کمک های فنی اعتباری به تولید کنندگان محصولات سلامت تاکید کرد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر درمجلس شورای اسلامی، با تاکید بر همکاری سازمان ها با وزرات بهداشت برای مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور، تصریح  کرد: با توجه به کمبود بازرس در سطح عرضه فرآورده های سلامت و حجم بالای قاچاق، وزارت بهداشت به تنهایی از عهده مقابله با قاچاق این محصولات برنمی‌آید لذا سازمان های مرتبط مانند بازرسی، محیط زیست و موسسه ملی استاندارد و همچنین سازمان های دیگر مستقیما باید در حوزه نظارت با وزارت بهداشت همکاری کنند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: متاسفانه سهم عمده از واردات لوازم آرایشی و بهداشتی را قاچاق تشکیل می دهد لذا باید مصرف کنندگان در استفاده از این محصولات محتاط باشند و ملزومات خود را از مراکز معتبر تهیه کنند./

پایان پیام

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید