طرح تحول سلامت و داروخانه هایی که ورشکسته می شوند/خضری: اخذ حق فنی از سوی داروخانه ها مورد حمایت مجلس است


رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با ایمنا با اشاره به ورود این کمیسیون برای بررسی غیرقانونی خواندن حق فنی داروخانه‌ها ازسوی دیوان عدالت اداری، می افزاید: حق فنی داروخانه‌ها در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به صورت بخشنامه‌ای ارائه شده تا بر این اساس مبلغی از بیمار اخذ شود اما بعد از انتشار این مطلب و موضع‌گیری دیوان عدالت اداری، وزارت بهداشت در کتاب ارزش نسبی خدمات تعرفه خدمات دارویی را جایگزین حق فنی کرد.
 
 
بسیاری از داروخانه‌ها در آستانه ورشکستگی قرار دارند، تعداد زیادی از آنها به ناچار کار خود را تعطیل کرده‌اند و عده‌ای نیز برای بهتر شدن وضعیت خود ناگزیر به مهاجرت شده‌اند اینها صحبت‌های رهبر مژدهی آذر، رییس انجمن علمی داروسازان ایران  است.
طرح تحول نظام سلامت و عدم توجه به داروسازان
وی با هشدار نسبت به شرایط نامطلوب داروخانه‌ها در کشور، گفت: داروسازان در طرح تحول نظام سلامت بسیار مورد بی‌مهری مسوولان حوزه سلامت قرار گرفته‌اند که نمونه آن را نیز می‌توانید در عدم قرارگیری نام این پزشکان در کتاب ارزش‌گذاری خدمات سلامت مشاهده کنید، اما با تلاش پیگیر داروسازان خدمات داروسازان در این کتاب تعرفه‌گذاری شده است.
رهبر مژدهی آذر با اظهار تاسف از تعرفه بسیار پایین در کتاب ارزش‌گذاری خدمات سلامت،
وی می گوید: دریافت حق فنی حق داروسازان است که در گذشته نیز وجود داشته و مبحث جدیدی نیست، به عبارتی این کار برای راهنمایی بیماران و نظارت بر نسخه‌های پزشکی صورت می‌گیرد و داروساز در این امر نقش پررنگی دارد بنابراین دریافت حق فنی تنها در صورت حضور داروساز در داروخانه جدیت یافته و باید پرداخت شود، در غیر اینصورت دریافت حق فنی نوعی سرپیچی از قانون تلقی می شود
خاطرنشان کرد: این رخداد موجب سرخوردگی داروسازان و حتی مهاجرت تعداد زیادی از آنها شده است، شرایط نامناسب داخلی موجب شده تا آنان برای کار به دیگر کشورها مهاجرت کنند.
مهاجرت 75 درصد از دانشجویان داروسازی
وی با اشاره به مهاجرت بیش از 75درصد دانشجویان داروسازی، گفت: فضای کسب و کار داروسازان در کشور، فضای مطلوبی نیست، کسی هم درحال حاضر در زمینه داروسازی، سرمایه‌گذاری نمی‌کند. در ایران گرفتن یک پروانه کار، بیشتر از یک هفته طول می‌کشد. از سوی دیگر، فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی، سرنوشت نامعلومی دارند. زمانی که خدمات داروسازی در داروخانه، خیلی ارزان تعرفه‌گذاری شود، به‌طور طبیعی انگیزه آن فرد هم برای ادامه کار از بین می‌رود و این اصلا شایسته داروسازان نیست.
افزایش مالیات سنگین و ورشکستگی داروخانه ها
رییس انجمن داروسازان کشور با اشاره به افزایش مالیات‌‌های سنگین در بخش بهداشت و درمان کشور، تصریح کرد: پرداخت این مالیات‌های سنگین از سوی بسیاری از داروخانه‌ها آنها را به مرز تعطیلی رسانده است، اگر هم داروخانه‌ای مشغول فعالیت است هزینه‌های خود را از راه‌های مختلف تامین می‌کند.
وی با اشاره به افزایش مالیات‌ها از یک میلیون تومان سال گذشته تا مرز 10 میلیون تومان،اظهارداشت: با صراحت اعلام می‌کنم که این مالیات‌ها غیرعادلانه بوده و ایراد دارد، مگر ما در مدت این سال‌ها تورم، تحریم نداشته‌ایم پس چگونه شده که مالیات‌ها افزایش پیدا کرده است، این اقدام عامل اصلی نارضایتی مردم از این طرح است.
اخذ حق فنی از سوی داروخانه ها مورد حمایت مجلس است
رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با ایمنا با اشاره به ورود این کمیسیون برای بررسی غیرقانونی خواندن حق فنی داروخانه‌ها ازسوی دیوان عدالت اداری، می افزاید: حق فنی داروخانه‌ها در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به صورت بخشنامه‌ای ارائه شده تا بر این اساس مبلغی از بیمار اخذ شود اما بعد از انتشار این مطلب و موضع‌گیری دیوان عدالت اداری، وزارت بهداشت در کتاب ارزش نسبی خدمات تعرفه خدمات دارویی را جایگزین حق فنی کرد.
 وی می گوید: دریافت حق فنی حق داروسازان است که  در گذشته نیز وجود داشته و مبحث جدیدی نیست، به عبارتی این کار برای راهنمایی بیماران و نظارت بر نسخه‌های پزشکی صورت می‌گیرد و داروساز در این امر نقش پررنگی دارد بنابراین دریافت حق فنی تنها در صورت حضور داروساز در داروخانه جدیت یافته و باید پرداخت شود، در غیر اینصورت
اصغری با تاکید بر قانون‌مداری بسیاری ازداروخانه‌ها در اخذ حق فنی، گفت: پرداخت حق فنی تنها در صورت حضور داروساز در محل داروخانه و مشاوره دارویی با بیماران انجام شده در غیراینصورت اخذ آن غیرقانونی است
دریافت حق فنی نوعی سرپیچی از قانون تلقی می شود.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف وضعیت دریافت حق فنی داروخانه‌ها، تصریح کرد:‌ واقعیت آن است که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درصدد تشکیل جلسه‌ای است تا بتواند این موضوع را با حضور مسئولان مربوطه تعیین تکلیف کند.
با این حال دکتر داریوش طاهرخانی عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفتگو با یکی از رسانه‌های کشور معتقد است که جامعه داروسازی کشور مانند برخی از گروه‌های پزشکی در طرح تحول نظام سلامت فراموش شده‌اند.
داروسازان نقش مهمی در سلامت جامعه دارند
وی به نقش و جایگاه داروسازان در نظام سلامت کشور اشاره کرد و افزود: داروسازان به عنوان یکی از اجزای نظام سلامت کشور، نقش بسیار موثری در درمان دارند، پژوهش و ساخت داروهای جدید، نظارت مستقیم در تولید دارو، بررسی کیفیت داروهای وارداتی و مهمتر از همه مسوولیت فنی ارائه داروهای تجویزی همکاران پزشک از جمله مسوولیت های آنها در نظام سلامت کشور است‌
وی ادامه داد: اما با همه این مسئولیت های خطیر، گاهی مورد بی مهری متولیان سلامت کشور قرار می گیرند و گروهی سعی می کنند با مداخله در تعرفه گذاری، مسوولیت های فنی آنها را نادیده بگیرند و حق انکار ناپذیر آنها را به فراموشی  می‌سپارند.
 تصحیح حق فنی در گام سوم طرح تحول نظام سلامت
دکتر غلامرضا اصغری رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این زمینه به ایمنا گفت: با توجه به اینکه  در گام  سوم طرح تحول سلامت، اصلاحات تعرفه ای در دستور کار قرار گرفت، اما هیچ حمایت معناداری از داروسازان صورت نگرفت و آنها نیز مانند برخی گروه های پزشکی مورد بی مهری تصمیم گیران قرار گرفتند
وی با اشاره به چالش ایجاد شده از سوی دیوان عدالت
شانه‌ساز در با اشاره به اینکه ما به دنبال منطقی کردن مصرف دارو در کشور هستیم، ادامه داد: این موضوع چیز جدیدی نیست و بسیاری از کشورهای صاحب سبک درمان در دنیا این کار را انجام می‌دهند
اداری در زمینه پرداخت حق فنی، گفت: این مسئله با حضور مسوولان دیوان عدالت اداری و مسوولان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به صورت قانونی بررسی شده و به صورت مصوبه درآمده است.
 اصغری با تاکید بر قانون‌مداری بسیاری ازداروخانه‌ها در اخذ حق فنی، گفت: پرداخت حق فنی تنها در صورت حضور داروساز در محل داروخانه و مشاوره دارویی با بیماران انجام شده در غیراینصورت اخذ آن غیرقانونی است
دکتر محمدرضا شانه‌ساز نایب رییس انجمن داروسازان ایران در این زمینه به ایمنا، می‌گوید: ایران جزء 10 کشور مطرح دنیا در زمینه داروسازی است که در بخش داروهای نانو و بیولوژی از جایگاه بسیار خوبی در دنیا برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه شش نفر از 30 دانشمند برتر کشور را داروسازان تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: در طرح تحول نظام سلامت نقش داروساز کم‌رنگ جلوه کرده است، بنابراین شایسته است به این حوزه به صورت ویژه پرداخته شود.
طرح تحول سلامت موجب تمرکز داروخانه ها و نسخه نویسی شده است
شانه‌ساز با بیان اینکه طرح تحول سلامت موجب تمرکز داروخانه‌ها و نسخه نویسی شود، تصریح کرد: راه‌اندازی کلینیک‌های ویژه در برخی مناطق سبب شده تا پراکندگی نسخه از بین برود و داروخانه‌های ما به مشکل بخورند.
شانه‌ساز در با اشاره به اینکه  ما به دنبال منطقی کردن مصرف دارو در کشور هستیم، ادامه داد: این موضوع چیز جدیدی نیست و بسیاری از کشورهای صاحب سبک درمان در دنیا این کار را انجام می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دارو در کشور غیر منطقی مصرف می‌شود و توجیه علمی برای مصرف آنان وجود ندارد که این داروها بیشتر در بخش آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای هورمونی است.
/زینب دبیری/ 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید