تب را جدی بگیرید


رسول خضری-عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در روزنامه آرمان نوشت: برای مراسم حج، افرادی از سراسر دنیا به کشور عربستان می‌آیند و وقتی که افرادی زیادی در یک محدوده مکانی و زمانی معین جمع می‌شوند احتمال ابتلا به این بیماری خیلی بالا می‌رود.
 
 
آرمان/ بیماری‌هایی مانند مرس از آن دسته بیماری‌هایی هستند که خیلی سریع شیوع پیدا می‌کنند و منتشر می‌شوند و با توجه به اینکه واکسن این بیماری هنوز در مراحل اولیه ساخت است و درمان آن به‌طور کامل پیدا نشده است، قطعا بهترین راه پیشگیری و آموزش قبل از ابتلاست. به همین دلیل لازم است که در کشور ما کلاس‌های آموزشی برای کارون‌های حج تمتع گذاشته شود تا آموزش‌های لازم درباره این بیماری و راه‌های پیشگیری از آن به حجاج داده شود.
رسول خضری-عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در روزنامه آرمان نوشت: برای مراسم حج، افرادی از سراسر دنیا به کشور عربستان می‌آیند و وقتی که افرادی زیادی در یک محدوده مکانی و زمانی معین جمع می‌شوند احتمال ابتلا به این بیماری خیلی بالا می‌رود. قطعا بیمارستانی که کشور ما در عربستان دارد و نیروهای هلال احمر در سازمان حج و زیارت تدابیر لازم را برای مقابله با این بیماری در کشور عربستان دارند. ولی همان‌طور که گفته شد آموزش‌هایی که قبل از سفر به حجاج داده می‌شوند نقش بیشتری در پیشگیری از ابتلا به بیماری مرس دارند. زدن ماسک و کاهش تماس‌ها با کاروان‌های دیگر به مقدار زیادی از احتمال ابتلا به این بیماری می‌کاهد. با توجه به اینکه بیشتر مبتلایان به این بیماری از کشورهای آفریقایی و کشورهای گرمسیر هستند، کاهش تماس با کاروان‌های دیگر از سرایت این بیماری جلوگیری می‌کند.

در رابطه با آمادگی‌هایی که حجاج قبل از سفر باید به دست آوردند چند مساله مهم وجود دارد که یکی از آنها واکسیناسیون قبل از سفر است که به صورت متعارف انجام می‌شود و دیگری آموزش‌های قبل از سفر است که به صورت عموم برای همه بیماری‌ها مانند مرس، ابولا، آنفولانزا و خیلی از بیماری‌های دیگر وجود دارد. سرایت بیشتر این بیماری‌ها به صورت عدم رعایت فاصله است به همین دلیل با حفظ فاصله از ابتلای به آنها به میزان زیادی می‌توان کاست. رعایت بهداشت فردی هم از نکات دیگری است که بسیار حائز اهمیت است. رعایت بهداشت فردی در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف تاثیرگذار است.

در کشور عربستان هم اکیپ‌های پزشکی مستقر هستند و چنانچه فردی مشکوک به ابتلا به بیماری بود احتیاط‌های لازم درباره او صورت می‌گیرد. یکی از نکات مهمی که هنگام ورود افراد به مرزهای کشور‌های مختلف و به ویژه هنگام ورود به کشور عربستان به آن توجه می‌شود گرفتن تب افراد است، زیرا یکی از علائم بسیاری از بیماری‌های واگیر‌دار و خطرناک تب افراد است. به همین دلیل اگر کسی تبش حتی نیم درجه از حد معمول بیشتر باشد آن را جدا و ایزوله و در قرنطینه از او نگهداری می‌کنند. رعایت بهداشت فردی، آموزش‌های قبل از سفر و واکسیناسیون، سه عامل اصلی و مهم هستند که می‌توانند ریسک و خطر را به میزان زیادی پایین بیاورند. بیماری‌هایی مانند کرونا و ابولا بیماری‌های حد واسط هستند که از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند. د

ر بیماری‌هایی که به این صورت هستند و انسان به عنوان میزبان واسط است قطعا نخستین نشانه ابتلا به آن بیماری‌ها تب است و به همین دلیل در مرزها تب افراد کنترل می‌شود. در کنار تب، عطسه و سرفه هم از دیگر علائم این بیماری هستند که بیشتر جنبه عمومی دارند. با توجه به اهمیتی که تب دارد و یکی از علائم اصلی این بیماری تلقی می‌شود، حجاج باید به تب خودشان و دیگران توجه داشته باشند و چنانچه نمونه غیرعادی از تب را مشاهده کردند زود اکیپ‌های پزشکی را مطلع کنند. سرایت مرس بیشتر از راه بزاق دهان و از طریق تنفس است. عطسه، سرفه، تماس‌های بدنی و تنفسی می‌توانند باعث انتقال این بیماری شوند. در بیماری مرس فاصله بسیار مهم است و معمولا فاصله دو تا سه متر باید رعایت شود. با توجه به اینکه هنگام طواف و زیارت ازدحام زیاد است و افراد خیلی به یکدیگر نزدیک هستند باید حجاج حتما از ماسک استفاده کنند. این مساله فقط معطوف به بیماری مرس نیست و بسیاری از بیماری‌های دیگر هم از طریق تنفس منتقل می‌شوند و به همین دلیل زدن ماسک از ابتلا به آنها جلوگیری می‌کند.
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید