در همایش گرامیداشت روز پزشک مطرح شد :آغاز به کار نخستین فاز بیمارستان جامع پزشکی هسته ای


پس از وزیر بهداشت، یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پشت تریبون قرار می‌گیرد. رسول خضری در همان دقایق نخست صحبت‌های خود از آمادگی این کمیسیون برای تصویب لایحه افزایش شمار بیماری‌های خاص خبر می‌دهد. وی همچنین درباره خدمات بیشتر به مبتلایان بیماری‌های خاص تصریح می‌کند: هر طرحی که بار مالی برای دولت داشته باشد، باید به شکل لایحه از طرف دولت ارائه شود، در غیر این صورت طبق اصل75 قانون اساسی رد می‌شود.
 
 
همایش گرامیداشت روز پزشک در حالی در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد که مقام‌های مختلف کشور از جمله رییس مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی، وزیر بهداشت، رییس سازمان نظام پزشکی کشور و چند تن از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در آن حضور داشتند و به ایراد سخنرانی پرداختند.

گرامیداشت روز پزشک و تجلیل از مقام او نباید به طور صرف جنبه تشریفاتی داشته باشد، زیرا این اقدام خاصیتی ندارد. باید از درون مسایل مهم کشور در سطح کلان مطرح شود و خواسته‌های جامعه در این راستا مورد توجه قرار گیرد. در کنار اینگونه بزرگداشت‌ها و تجلیل از مقام و پیران جامعه باید به مسایل مهم پزشکی و جامعه پرداخت و در این صورت خواهد بود که مطلوب واقع می‌شود. این جملات صحبت‌های رییس مجلس شورای اسلامی در این همایش است. به عقیده علی لاریجانی، باید از ایجاد مراکز تخصصی و پژوهشی حمایت کرد تا فعالیت‌های علمی مورد پژوهش قرار گیرد، زیرا امروز کار فردی پاسخگو نیست. در گذشته گفته می‌شد بودجه‌های تحقیقاتی را باید بالا برد، اما اکنون این موضوع مطرح است که مراکز تخصصی، پژوهشی باید بیشتر شود زیرا را‌ه‌اندازی این مراکز در بالا بردن سطح دانش بسیار مؤثر است.
اما سخنان لاریجانی به مسایل هسته‌ای و روند اخیر آن هم کشیده شد. به گفته وی، موضوع هسته‌ای امروز امری است که همه فکرها را درگیر کرده و اختلاف نظرهایی در آن وجود دارد. با این وجود سؤال اینجاست که ما از مسئله هسته‌ای چه می‌خواستیم؟ در این زمینه ما می‌خواستیم حق غنی‌سازی داشته باشیم و اکنون این حق را داریم پس این اتفاق بسیار خوبی است. در این میان رییس مجلس درباره طرح نظام سلامت نیز به اظهارنظر می‌پردازد. وی می‌گوید: در مجمع تشخیص مصلحت نظام مقرر شد که سیاست نظام سلامت تعریف شده، همچنین بیمه سلامت در دستور کار وزارت بهداشت قرار گیرد و این مسئله نیز تصویب شد. دولت باید در این خصوص لایحه آن را آورده تا در مجلس شورای اسلامی آن را مستعجل کنیم تا بیمه سلامت تحت وزارت بهداشت محقق شود.
صحبت‌های لاریجانی با طرح موضوع افزایش جمعیت دنبال شد. به گفته وی، وزارت بهداشت در این زمینه تلاش‌هایی کرده است، این در حالی است که به طور کلی باید این مسئله به نحو مطلوب پیگیری شود.

   تولید بیش از ده‌ها رادیو دارو
رییس سازمان انرژی اتمی از دیگر سخنرانان همایش گرامیداشت روز پزشک بود. این مقام مسئول صحبت‌های خود را با اعلام خبری در حیطه پزشکی شروع می‌کند. علی‌اکبر صالحی از آغاز به‌کار نخستین فاز بیمارستان جامع پزشکی هسته‌ای با پروتون‌تراپی در آینده نزدیک خبر می‌دهد و می گوید: مطالعات را برای احداث این بیمارستان آغاز کرده‌ایم و به علت هزینه زیاد احداث، آن را فازبندی کرده‌ایم. از سوی دیگر در حال حاضر بیش از ده‌ها رادیو دارو تولید می‌کنیم و این تولیدات با وجود مشکلات و تحریم‌ها صورت می‌گیرد، ما برای تأمین سوخت راکتور مشکلات زیادی داشتیم، اما اکنون با سوختی که دانشمندان خودمان تولید می‌کنند آن را فعال کرده‌ایم. به عقیده وی، کشور بر سکوی پرتاب قرار گرفته و وارد فاز جدیدی جهت توسعه شده است. پس از تصویب برجام دنیا جهان دیگری خواهد بود که همه چیز در آن عوض می‌شود. ایران وارد فاز جدیدی شده و امیدوارم بعد از به سرانجام رسیدن برجام، تحریم‌ها برداشته شده و تمام زمینه‌ها برای پیشرفت کشور آماده می‌شود.

   تحقق عدالت در سلامت
پس از ایراد سخنرانی رییس سازمان انرژی اتمی، سکاندار وزارت بهداشت تریبون را در اختیار می‌گیرد. سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی در همان ابتدای صحبت‌هایش اظهارامیدواری می‌کند سال پیش‌رو با تحقیقات بیشتر و در عین حال خدمات بهتری همراه باشد و عدالت در سلامت بیشتر اتفاق بیفتد. به عقیده وی، هیچ ضرورتی ندارد وزیر بهداشت پزشک باشد، اگر اقتصاددان هم باشد و هزینه‌ها را درست طراحی کند می‌تواند موفق باشد البته امیدوارم منابع طوری تعریف شوند که وزیر بهداشت اقتصاددان بتواند به آنچه برای تحول سلامت می‌خواهد دست پیدا کند زیرا بدون تعریف منابع اقتصاددان هم نمی‌تواند معجزه کند. در این میان وزیر بهداشت گریزی به ایجاد مراکز بهداشتی برای هشت میلیون نفر در کمتر از یک سال می‌زند و می‌گوید: برای اجرای طرح تحول نظام سلامت باید از حمایت بخش خصوصی و در نظر گرفتن سود منطقی،‌ مالیات از کالاهای آسیب‌رسان مانند سیگار و پرداخت به موقع هزینه‌های درمانی توسط بیمه‌ها بهره ببریم. وزیر بهداشت تاکید می‌کند: میان انتظارات و توان دولت باید هماهنگی وجود داشته باشد. اما وی نسبت به دریافت نکردن مالیات بر کالاهای‌ آسیب‌رسان هم منتقد است. به گفته قاضی‌زاده‌هاشمی، با وجود مصوبه مجلس برای مالیات بر کالاهای آسیب‌رسان، اما این اتفاق عملاً رخ نداده است. این درحالی است که مالیات بر سیگار می‌تواند سالانه 10 هزار میلیارد به خزانه دولت واریز کند. وی که در روزهای اخیر گلایه‌هایی از بخش‌های مختلف داشته است در این مراسم هم به آنها اشاره می‌کند. وزیر بهداشت درباره انتقادهایی که این روزها به جامعه پزشکی می‌شود،‌ تصریح می‌کند: تریبون‌های کشور باید احتیاط کنند. امیدواریم همانطور که ما در این رشته همچنان که توانسته‌ایم رضایت عامه مردم را کسب کنیم، دیگران نیز از این وظیفه مهم صیانت کنند. اما از سوی دیگر این مقام مسئول به بررسی اهمیت نقش مجلس به‌ویژه سکاندار آن، می‌پردازد و می‌گوید: خیلی‌ها نقش ویژه رییس مجلس را در برنامه‌های دولت نمی‌دانند. ما در کشاکش برنامه‌ها، حمایت وی و مجلس را داشته‌ایم و البته هر آنچه نقص است از ماست. در این میان سخنان وی نیز به مبحث برجام می‌رسد. قاضی‌زاده‌هاشمی می‌گوید: شک ندارم همانگونه که بعد از برجام، خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در سلامت صف کشیده‌اند، می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند، اما ما اکنون شرمنده‌ایم که هر چه حساب می‌کنیم با ارقام و اعداد بودجه فعلی شرایط سرمایه‌گذاری آنها مهیا نیست.

   توجه به بیماری‌های خاص
پس از وزیر بهداشت، یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پشت تریبون قرار می‌گیرد. رسول خضری در همان دقایق نخست صحبت‌های خود از آمادگی این کمیسیون برای تصویب لایحه افزایش شمار بیماری‌های خاص خبر می‌دهد. وی همچنین درباره خدمات بیشتر به مبتلایان بیماری‌های خاص تصریح می‌کند: هر طرحی که بار مالی برای دولت داشته باشد، باید به شکل لایحه از طرف دولت ارائه شود، در غیر این صورت طبق اصل75 قانون اساسی رد می‌شود. انتظار ما این است که در این دوره درباره بیماری‌های خاص که صعب‌العلاج و نیازمند هزینه درمانی سنگین هستند و مبتلایان مکرر به وزارت بهداشت، کمیسیون بهداشت و سازمان نظام‌پزشکی مراجعه می‌کنند، دولت طی لایحه‌ای بیماران قطع نخاعی و مبتلایان بیماری‌های صعب‌العلاج را که در صف ورود به لیست بیماران خاص هستند، مطرح کند. 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید