خضری: از 5 درصدظرفیت توریسم سلامت کشور استفاده می کنیم/سود بانکی از سود احتمالی فعالیت در این حوزه بیشتر است


رسول خضری، دبیر کمیسیون بهداشت مجلس نیز به انتقاد از عملکرد سازمان‌های مربوط پرداخت و به سپید گفت: «توریسم سلامت 3 برابر توریسم عادی برای کشور ارزآوری دارد. ما در کشور از 5 درصد ظرفیت صنعت توریسم سلامت هم استفاده نمی‌کنیم. ما در این حوزه با دو مشکل روبرو هستیم، اول بحث قوانین و مقررات و دوم مشکلات زیرساختی است.»
 
 

اگر آمار استفاده و بهره‌وری از صنعت «توریسم سلامت» را در کشورهای مختلف بررسی کنیم، علاوه بر توجه ویژه بسیاری از کشورها به این صنعت به عنوان عاملی ارزآور و درآمدزا، شاهد آن هستیم که در همین نزدیکی‌هایمان هستند کشورهایی که برای ارتقای آن قوانینشان را زیرورو کردند و تحول را از پایه و اساس با تمام سختی‌ها و ریسک‌بالا پذیرفتند. صنعتی که بنا بر مستندات موجود در کشور ما با کمترین توجه در دهه‌های اخیر روبرو شده است و سالیان سال بی‌توجهی به آن فضا را بی‌رمق و ناتوان نشان می‌دهد.


دستورالعمل جذب گردشگر سلامت ابلاغ شد

با همه این شرایط در دولت جدید گویا قرار است تلاشی برای بهبود این صنعت در دستور کار وزارت بهداشت قرار گیرد. چنانچه روز چهارشنبه، محمد آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت در گفت‌وگویی اعلام کرد که دستورالعمل جذب گردشگر سلامت ابلاغ شد. وی در این زمینه گفت: «سال گذشته چند پروژه را آغاز کردیم و امسال این برنامه‌ها را تکمیل خواهیم کرد.» یکی از مواردی که آقاجانی در این گفتگو به آن اشاره کرده است، بحث صدور مجوز برای مؤسسات گردشگری سلامت و آژانس‌های گردشگری سلامت است، وی در این زمینه تصریح کرد: «به همین منظور کمیته ملی متشکل از وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، سازمان گردشگری و نظام پزشکی در ماه‌های پایانی سال گذشته تشکیل شد و آئین‌نامه تأسیس و اداره این مؤسسات به تصویب رسید. به این ترتیب برای اولین بار وحدت رویه در حوزه جذب گردشگر سلامت رخ داد چرا که اختلاف نظر زیادی در این زمینه وجود داشته است بنابراین مراکز و آژانس‌های گردشگری سلامت براساس این ضوابط فعالیت خواهند کرد.»


با شرایط فعلی راه‌به جایی نخواهیم برد

در شرایطی که آقاجانی از ایجاد وحدت رویه در اظهاراتش تأکید می‌کند و از پیشرفت‌ها در این زمینه خبر می‌دهد اما اعضای کمیسیون بهداشت مجلس به انتقاد از عملکردها در این حوزه تأکید می‌کنند. حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس بابیان اینکه زمینه توریسم سلامت و جذب توریست سلامت شرایطمان بد است به سپید گفت: «این اظهارات خیلی معدود و جزئی شاید اتفاق بیفتد اما ما هنوز سازوکارهای بنیادی و اساسی آن را فراهم نکرده‌ایم.» شهریاری افزود: «باید وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و درمان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی در این زمینه همکاری‌هایی را داشته‌باشند و به عنوان نهادهای متولی برنامه‌ریزی دقیقی داشته‌باشند، تا بتوان در این زمینه کار جدی انجام داد. در غیر این صورت با شرایط فعلی راه به جایی نخواهیم برد.» وی در پایان تأکید کرد: «برای جذب توریست سلامت، باید اعمال و رفتارها حساب شده‌باشد. متأسفانه برخی افراد را با تبلیغات و برنامه‌هایی به کشور می‌آورند، اما شرایطی که برای آن‌ها فراهم می‌شود، نامناسب است، خدمات خوبی به آن‌ها داده نمی‌شود و برنامه‌ریزی نیز در این زمینه انجام‌گرفته نشده و حاصلش بدنامی برای جمهوری اسلامی ایران است.»


دولت هیچ اقدامی برای بهبود توریسم سلامت انجام نداده است

علاوه بر این حسن تأمینی لیچایی، نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با سپید با تأکید بر اینکه در حوزه انتخابی‌‌اش شرایط برای جذب توریست سلامت بالاست، گفت: «در زمینه توریسم سلامت و بهبود آن چند کار باید هم راستا انجام شود. در این زمینه ابتدا باید برای بهبود آن بخش‌هایی که ظرفیت و استعداد دارند و بسیاری از افراد حاضر هستند در آن سرمایه‌گذاری کنند مانند استان گیلان برنامه‌ریزی کنند.»

وی در ادامه افزود: «مثلاً در گیلان چندین واحد درمانی افتتاح‌شده است و حتی تحت عنوان دوستدار سلامت و توریسم سلامت ارتباط با کشورهای همسایه نیز انجام شده است، اما شرایط برای پیگیری‌های بعدی مهیا نیست.» تأمینی بابیان این که باید مجوزهای لازم به این افراد داده شود، تصریح کرد: «با نظارت دقیق و مناسب باید شرایط برای ارتقای کیفی مراکزی که مجوز دارند، در نظر گرفته‌شود.» وی در ادامه افزود: «مسئله بعدی حمایت‌های دولتی است ما در حال حاضر شاهد آن هستیم دولت هیچ اقدامی در این زمینه انجام نمی‌دهد. وقتی با افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند صحبت می‌کردیم، متأسفانه در زمینه کمک وحمایت دولت و حتی امکانات دولتی در این زمینه گله‌مند بودند و می‌گفتند حتی نمی‌دانند که برای پیگیری‌ها به چه کسی باید مراجعه کنند.» تأمینی همچنین از رویه نمایندگان مجلس درباره این موضوع انتقاد کرد و گفت: «ما از لحاظ قانونی هم چندان برنامه‌ای نداریم و مجلس تاکنون در این حوزه ورود نکرده‌است. مطمئناً تصویب قوانین می‌تواند کمک بسیاری کند.» وی افزود: «توریسم سلامت در کشور ما شرایط بسیار بدی دارد. بیشترین مشکل نبود مرجع رسیدگی و عدم‌حمایت دولتی است. آن‌هایی که وارد این کار شده‌اند بارها گفته‌اند برای پیگیری کارها نمی‌دانیم به وزارت بهداشت مراجعه کنیم، یا وزارت امور خارجه یا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و یا شهرداری.» نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در پایان تأکید کرد: «برای اینکه این فرصت ایجاد شود باید اطلاعات درست در اختیار بخش‌های گوناگون قرار گیرد و جلسات مشترکی برگزار شود تا بتوانیم در راستای ارتقای این صنعت گام برداریم.»


از 5 درصد ظرفیت صنعت توریسم سلامت استفاده می‌کنیم

رسول خضری، دبیر کمیسیون بهداشت مجلس نیز به انتقاد از عملکرد سازمان‌های مربوط پرداخت و به سپید گفت: «توریسم سلامت 3 برابر توریسم عادی برای کشور ارزآوری دارد. ما در کشور از 5 درصد ظرفیت صنعت توریسم سلامت هم استفاده نمی‌کنیم. ما در این حوزه با دو مشکل روبرو هستیم، اول بحث قوانین و مقررات و دوم مشکلات زیرساختی است.» نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس در ادامه افزود: «ما در توریسم سلامت نیاز به هتل بیمارستان داریم. هم بحث هتلینگ در این زمینه بسیار حائز اهمیت است و هم رفت و آمد و به عبارتی امکانات جانبی حضور این توریست‌هاست. علاوه براین عملکرد پزشکان ما هم بسیار مهم است. همه این موارد عوامل مؤثر درآمدزایی است.» خضری بابیان اینکه از این درآمد تنها یک سوم آن به حوزه سلامت وارد می‌شود، گفت: «ورود دو سوم دیگر این درآمد به حوزه‌های اقتصادی دیگر موجب رونق اشتغال و درآمدزایی می‌شود.» وی در ادامه به برنامه ترکیه در رونق توریسم سلامت اشاره کرد و گفت: «متأسفانه علیرغم جاذبه‌های گردشگری و قرار داشتن در چهار راه ملل، جاده ابریشم و موقعیت مناسب در حوزه سلامت، ما از این فرصت استفاده نمی‌کنیم و شاهد آن هستیم که دبی و ترکیه چنین استفاده‌ای را دارند.» خضری در ادامه بابیان اینکه اولین راه‌حل تسهیل در قوانین باشد، گفت: «در بحث کیفیت حوزه پزشکی، ما شرایط خوبی در سطح جهان داریم اما متأسفانه از هتلینگ ضعیفی در بیمارستان‌ها برخوردار هستیم و زیرساخت‌ها هم به گونه‌ای نیست که بتواند عامل رونق توریسم سلامت باشد.» وی بابیان اینکه مشکل اصلی این است که وقتی چند سازمان همزمان روی یک موضوع دست می‌گذارند آن را از بین می‌برند، تأکید کرد: «آن کسی که وارد چنین روندی می‌شود با مشکلات مختلفی روبرو است اول از طرف سازمان امورمالیات، دوم سازمان تأمین اجتماعی و سوم هم سازمان‌های درگیر مانند کمیسیون ماده 20 در وزارت بهداشت.»


سود بانکی از سود احتمالی فعالیت در این حوزه بیشتر است

وی در ادامه افزود: «همه این عوامل موجب می‌شود، لرزه بر اندام کارآفرین بیندازند. یعنی درگیری‌های بروکراسی موجب می‌شود آن افراد علاقمند که ریسک مالی و حیثیتی انجام می‌دهند بی خیال ادامه کارشوند. به ویژه اینکه سود بانکی از سود احتمالی فعالیت در این حوزه بیشتر است.»

دبیر کمیسیون بهداشت در پایان تأکید کرد: «تسهیل در اعطای مجوز و جلوگیری از بروکراسی عامل اساسی پیشرفت در این حوزه است. البته تسهیل به معنای عدم نظارت بر عملکرد نیست، وزارت بهداشت باید مستقیم بر این مسئله نظارت کنند. ایجاد فضا با نظارت بالا عامل توفیق حوزه سلامت ما در سطح جهانی می‌شود.»

بر اساس آنچه در این بین مطرح شد این مسئله قابل تأمل است، که گویا ما با نوعی عدم هماهنگی روبرو هستیم، به عبارتی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون بهداشت آن از برنامه‌های وزارت بهداشت و دولت اطلاعات چندانی ندارند و یا برنامه‌های دولت به اندازه آنچه گفته می‌شود ما به ازای خارجی ندارد، که این بی‌اطلاعاتی شکل می‌گیرد. البته هر یک از این موارد در صورتی که بر فضا حاکم باشد عیب است و باید برطرف شود. تقویت صنعت توریسم سلامت در حوزه اقتصادی و درآمدزایی حوزه سلامت می‌تواند نقش بزرگ و تاثیرگذاری بازی کند، امیدواریم شرایط آن فراهم شود و ما شاهد ارتقای کشور در این حوزه باشیم.

 
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید