از داروی قاچاق تا فاکتور تقلبی/خضری: باید نظارت ها افزایش پیدا کند


رد هر تخلفی را در هر حوزه ای که بگیرید، سرنخ آن به فقدان نظارت ها می رسد. رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در گفت وگو با جام جم به همین مساله اشاره می کند و می گوید: فروش داروی قاچاق، تقلبی و تاریخ مصرف گذشته در برخی داروخانه های متخلف، سلامت مردم را به خطر می اندازد و برای مقابله با این شرایط، حتما باید سطح نظارت ها افزایش پیدا کند.
 
 
فروش اقلام قاچاق، نامعتبر بودن فاکتور خرید و نگهداری محصولات تاریخ مصرف گذشته، رایج ترین تخلفات داروخانه های متخلف است
تخلف و فساد در هر صنفی وجود دارد و داروخانه ها هم از این قضیه مستثنا نیستند. بی انصافی است بگوییم درصد این داروخانه های متخلف زیاد است، اما کم هم نیستند داروخانه هایی که حاضرند برای درآمد بیشتر، دست به هر کاری بزنند.
    جمعه پیش معاون دادستان تهران که سرپرستی دادسرای جرایم پزشکی و امور بهداشتی را هم برعهده دارد، در بازدید سرزده از برخی داروخانه ها از نزدیک با بعضی تخلفات آنها رو به رو شد؛ تخلفاتی که سلامت جامعه و بهداشت عمومی را به خطر می اندازد.
    آن طور که میزان به نقل از ذبیح زاده، سرپرست این دادسرا عنوان کرده است، برخی شامپو ها و اقلام خارجی که در داروخانه ها بود، اگر از راه قانونی به کشور وارده شده باشد، هیچ نتیجه ای جز خارج کردن ارز از کشور ندارد و اگر هم وارد نشود، واقعا هیچ خللی به مصرف خانواده وارد نمی کند. خودنمایی این کالاها، فقط خروج ارز را به همراه دارد.
    اگر هم از روش غیرقانونی وارد شده باشند که متاسفانه تهدیدی است برای سلامت مصرف کنندگان داخلی. مشکل هم فقط به قاچاق بودن داروهای تخلفی برنمی گردد. به اعتقاد این مقام مسئول، شرایط محل نگهداری داروها هم بسیار ضروری و مهم است، زیرا حرارت بالا، عمر دارو را کوتاه می کند. علاوه بر این، رعایت نکردن نظم و نظافت انبار از نظر قفسه بندی و چیدمان اقلام و همچنین رعایت استاندارد دما و حرارت محل نگهداری داروها از جمله تخلفات داروخانه ها محسوب می شود. به قول ذبیح زاده، در برخی داروخانه ها هم دیده می شود که محل نگهداری داروها، استانداردهای لازم را در برابر نور و حرارت ندارند.
    
    رایج ترین تخلفات دارویی داروخانه ها
    تخلفات دارویی داروخانه های متخلف، انواع و اقسام زیادی دارد، ولی برخی از این تخلفات رواج بیشتری دارد. سرپرست دادسرای جرایم پزشکی در حین بازرسی و دیدن نمونه تخلفات داروخانه ها به همین تخلفات رایج اشاره و تاکید کرد که در داروخانه ها، اصلی ترین مشکلات و تخلفات مربوط به تهیه، نگهداری و فروش اقلام بهداشتی قاچاق و خارج از شبکه توزیع کشور و فاقد مجوز رسمی از سوی سازمان غذا و دارو، نامعتبر و غیرمجاز بودن فاکتور های خرید اقلام آرایشی و بهداشتی و تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی، نگهداری اقلام مواد اولیه تاریخ مصرف گذشته برای ساخت داروهای ترکیبی و تهیه و نگهداری مواد اولیه از داروهای غیرمجاز است.
    این مقام مسئول در حین دیدن نسخه های دارویی که فاکتور معتبر ندارد نیز عنوان کرد: فاکتور داروها باید دارای سربرگ معتبر نام شرکت، آدرس دقیق شرکت، تلفن ثابت شرکت، کداقتصادی معتبر و مهر برجسته شرکت باشد و اعلام شده فقدان هرکدام در فاکتور نشان دهنده غیرمعتبر بودن آن است. درواقع تهیه هرگونه اقلام مورد نیاز داروخانه اعم از دارویی، بهداشتی و مکمل و تجهیزات پزشکی با فاکتور غیرمعتبر به منزله خرید از شرکت نامعتبر محسوب می شود و اقلام موجود در فاکتورهای غیرمعتبر، غیرمجاز و قاچاق به حساب می آیند.
    فروش محصولات تاریخ مصرف گذشته و عرضه لنزهای خارجی بی کیفیت هم بخش دیگری از تخلفات داروخانه هاست که دادستانی تهران با آن برخورد کرد.
    جالب است که در این بازرسی اعلام شد آن گروه از محصولاتی که دارای برچسب شبنم هستند، باید به عنوان اجناس قاچاق با آنها برخورد کرد، زیرا به گفته این مقام مسئول، برچسب شبنم دیگر اعتبار لازم را ندارد و اگر روی کالایی نصب شود، آن کالافاقد استاندارد بوده و قاچاق است.
    
    باید نظارت ها افزایش پیدا کند
    رد هر تخلفی را در هر حوزه ای که بگیرید، سرنخ آن به فقدان نظارت ها می رسد. رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در گفت وگو با جام جم به همین مساله اشاره می کند و می گوید: فروش داروی قاچاق، تقلبی و تاریخ مصرف گذشته در برخی داروخانه های متخلف، سلامت مردم را به خطر می اندازد و برای مقابله با این شرایط، حتما باید سطح نظارت ها افزایش پیدا کند.
    به قول این نماینده مجلس، قسمت بد ماجرا اینجاست که این داروهای قاچاق و تقلبی از طریق مراکزی غیر از داروخانه ها هم به دست مشتریان می رسد. این که اصلامعلوم نیست دارو در چه شرایطی نگهداری و حمل شده، معضل بزرگی است که به گفته خضری، خطرات داروی قاچاق را چند برابر می کند.
    فروش داروهایی که در فهرست رسمی دارویی کشور وجود ندارد و گرفتن حق فنی از مراجعه کنندگان در شرایطی که متصدی داروخانه، اطلاعات و مشاوره ای درباره داروها به بیمار ارائه نمی کند، از دیگر تخلفات رایج داروخانه های متخلف است که خضری به آن اشاره می کند.
    
    دبیر شورای داروخانه ها: همه را با یک چوب نزنید
    این که تخلف در برخی داروخانه ها وجود دارد، موضوعی است که دکتر محمود الیاسی، دبیر شورای داروخانه های استان تهران هم آن را تائید می کند، اما این مقام مسئول در گفت وگو با جام جم تصریح می کند: نباید همه داروخانه ها را با یک چوب بزنید. خیلی از داروخانه ها با آن که حتی دخل و خرجشان هم به هم نمی خورد، اما هرگز تخلف نمی کنند. بنابراین انتظار داریم وقتی از داروخانه های متخلف صحبت می شود، از داروخانه هایی هم که حقوق بیماران را رعایت می کنند، نامی برده شود.
    به باور الیاسی، شمار داروخانه های متخلف، شاید کمتر از 7 درصد کل داروخانه ها باشد و در این شرایط، بی انصافی است این تخلفات را به همه داروخانه ها نسبت بدهیم: «وقتی فهرست دارویی کشور حتی 20 سال یک بار هم بازنگری نمی شود، آن وقت معلوم است که گاهی دارویی در فهرست داروهای قاچاق جای می گیرد که نیاز واقعی مردم است، ولی به دلیل این که در فهرست دارویی کشور جای ندارد، فروش آن جرم به حساب می آید.»
    البته این داروساز، تخلفات برخی همکارانش را محکوم می کند، اما تاکید دارد که نباید در تخلفات دارویی، فقط به تخلفات این داروخانه های متخلف اشاره شود: «در برخورد با داروهای متخلف، گاهی فقط معلول قضیه را حل می کنند، ولی برای رفع علت کاری انجام نمی دهند.
    جدای از دفاع الیاسی، باید در نظر داشت اگر قیمت بازار دارویی ایران با قیمت های جهانی یکسان باشد، بسیاری از تخلفات مثل قاچاق دارو نیز خود به خود از بین خواهد رفت؛ زیرا تا وقتی قیمت دارو در داخل کشور با همین کشورهای همسایه هم اختلاف جدی داشته باشد، تقلب و جعل و قاچاق دارو هم محتمل خواهد بود.
    
    پزشک متخلف، زمینه ساز تخلفات دارویی
    در بروز تخلفات دارویی، فقط متصدی داروخانه یا حتی قاچاقچی دارو مقصر نیست. به گفته عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گاهی برخی پزشکان هم با تجویز نسخه های غلط، به تخلفات بازار دارویی دامن می زنند. به گفته خضری، پزشکی که دارویی تجویز می کند که در هیچ داروخانه ای پیدا نمی شود و اصلادر فهرست دارویی کشور وجود ندارد، یا پزشکی که حتی داروهای خارجی و قاچاق را تجویز می کند، خودش مسبب ترویج داروهای قاچاق می شود.
    براساس همین دلایل است که خضری تاکید می کند: حتما باید پزشکان را ملزم کرد فقط داروهای موجود در فهرست رسمی دارویی کشور را تجویز کنند تا از این طریق، تخلفات دارویی در داروخانه ها هم محدود شود. 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید