عضو کمیسیون بهداشت مجلس: کشور با کمبود 80 هزار پرستار روبه رو است


دکتر رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: کشور با کمبود 80 هزار پرستار مواجه است که می‌توان این کمبود را با آموزش لیسانسه‌های مامایی جبران کرد.
 
 
رسول خضری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم  با ابراز تاسف از کمبود 80 هزار پرستار در کشور اظهار داشت: در این باره می‌توان این مشکل را با آموزش لیسانسیه‌های مامایی و به کار گماردن آنها در حرفه پرستاری برطرف کرد.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید بیمه پایه و رایگان درمانی برای تمامی اقشار مختلف جامعه برقرار باشد گفت: در این باره خوشبختانه تاکنون 10 میلیون ایرانی زیر چتر بیمه پایه رفته‌اند.

وی تصریح کرد: بی‌شک وجود بیمه‌های تکمیلی برای رفاه حال مردم است تا اینکه بتوانند در حوزه مراکز و بیمارستان‌های خصوصی به خوبی عمل کنند در حالی که سال گذشته مردم نسبت به این بیمه‌ها گلایه داشتند چون آنان به تعهدات خود عمل نکردند.

خضری افزود: بنابراین امیدواریم در پیشنویس برنامه ششم توسعه، بیمه‌ها از نظر کیفیت و کمیت مورد بررسی قرار گرفته و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه سلامت تحقق یابد.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امیدواریم در برنامه ششم توسعه شاهد عمق‌بخشی و کیفیت‌بخشی بیمه‌ها بوده و علاوه بر آن مشکل زیرمیزی را به کل حل کنیم.

خضری با اشاره به اینکه دو وزارتخانه بهداشت و درمان و نیز وزارت رفاه و تامین اجتماعی درگیر حوزه سلامت هستند گفت: سال گذشته 8 درصد بودجه به بخش بهداشت رسید اما امسال پیش‌بینی می‌شود که با همکاری بیمه‌ها به 28 درصد برسد و در این باره با توجه به اینکه در کشورهای خارجی بین 48 تا 50 درصد حوزه بهداشت به پیشگیری و درمان می‌رسد کشور ما هم باید به آن سطح برسد.

وی با بیان مولفه‌های اصلاح ساختار نظام سلامت تصریح کرد: در این رابطه اجرای پزشک خانواده، توجه به پیشگیری و بهداشت و نیز نظام سطح‌بندی و ارجاع از شاخصه‌های اصلاح ساختار نظام سلامت است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تامین منابع مالی پایدار برای بخش سلامت افزود: هم‌اکنون یک درصد درآمد منابع پایدار و اعتبارات مستمر به ارزش افزوده مالیات و 10 درصد نیز به یارانه ها بازمی‌گردد بنابراین 9 هزار میلیارد تومان به حوزه سلامت اضافه شده است و امیدواریم امسال در قسمت احکام و بودجه، قسمتی از این قوانین و احکام به صورت دائمی درآیند چون منابع مناسبی هستند.

خضری اظهار داشت: در این باره مدیریت توانمند منابع مالی و ارتقاء سطح مدیریت مهمتر از سایر مولفه‌ها است بنابراین باید در چگونگی هزینه‌کردها یک اصلاح و بازنگری انجام شود و از سوی دیگر در برنامه ششم توسعه نباید به دنبال آرمان‌شهر در قانون‌نویسی و تصویب آن باشیم چون باید تمامی برنامه‌ها قابلیت اجرایی داشته باشند.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: پس با توجه به اینکه در سالیان گذشته 50 درصد براساس آرمان‌نویسی بود باید ما به دنبال راهبرد باشیم.


تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید