خضری با انتقاد از فرسودگی صنایع داروسازی مطرح کرد:ماراتن 270 شرکت واردکننده دارو در مقابل 74 شرکت تولیدکننده داخلی


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از تکیه بر واردات دارو، گفت: حدود 74 شرکت تولید داروهای داخلی در مقابل270 شرکت وارد کننده دارو وجود دارد که پنج شرکت وارد کننده دارو سرمایه ای 5 برابر کل صنایع داروسازی کشور دارند.
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص وضعیت تجمیع بیمه‌ها در برنامه ششم توسعه، گفت: سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص رقابت‌پذیری بیمه های مکمل است، بیمه‌های پایه به همان ترتیبی که در برنامه پنجم توسعه ذکر شده بود در برنامه ششم هم مجددا تاکید خواهد شد.

نماینده مردم سردشت وپیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تجمیع صندوق‌های بیمه پایه در برنامه ششم توسعه به طور جدی پیگیری خواهد شد، واقعیت آن است که یکی از بنیادی ترین مظهر عدالت در جامعه، عدالت در سلامت است که متاسفانه در برنامه پنجم این موضوع عملیاتی نشد.

وی با اشاره به حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان روز سه‌شنبه ( 23 تیر)، گفت: از وزیر درخواست شد تا هزینه بیمه‌های پایه یکسان شود و مابقی تفاوت ها یا تخفیف ها تنها درخصوص بیمه تکمیلی وجود داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه مجلس رای به تجمیع بیمه ها خواهد داد، در حقیقت در همه کشورهای دنیا تجمیع صندوق های بیمه پایه، سیستم نظام سطح بندی و ارجاع، گایدلاین وپزشک خانواده صورت پذیرفته که در ایران نیز ساز و کارهای این اقدام باید فراهم شود.

وی با اشاره به مشکل دیگر بیمه‌ها در کشور، گفت: مهم ترین مشکل بیمه ها در پوشش بیمه ای دارو ها است، چراکه اکثر داروهای وارداتی به کشور را داروهای برند تشکیل می دهند، با این حال در امریکا 95 درصد داروهای مورد استفاده داروهای ژنریک است، اگرچه به لحاظ کیفی داروهای برند با ژنریک تفاوتی ندارند اما 10 برابر تفاوت قیمت دارند.

 

انتقاد از فرسودگی صنایع داروسازی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، یادآور شد: چندی پیش نیز طرحی در کمیسیون تحت عنوان "الزام پزشکان به نوشتن نسخه ها بر اساس فهرست رسمی دارویی کشور" اعلام وصول شد، متاسفانه یک سوم بودجه وزارت بهداشت را هزینه های درمانی تشکیل داده و در این بخش نیز عمده منابع مالی مختص دارو و به ویژه داروهای برند است.

وی با انتقاد از اینکه در کشور بر واردات دارو تکیه داده شده است، گفت: متاسفانه حدود 74 شرکت تولید داروهای داخلی در مقابل270 شرکت وارد کننده دارو وجود دارد، البته تنها پنج شرکت وارد کننده دارو سرمایه ای 5 برابر کل صنایع دارو سازی کشور در دست دارند؛ این در حالی است که صنایع دارو سازی بین سه هلدینگ تقسیم شده است که شامل هلدینگ تامین اجتماعی، هلدینگ بانک ملی و هلدینگ بنیاد 15 خرداد است.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه صنایع داروسازی در کشور فرسوده شده است، گفت: با توجه به موفقیت های هسته ای و با رفع تحریم ها، فناوری و تکنولوژی نوین را می توان وارد کشور کرد و به صنایع داروسازی هم جان تازه ای بخشیده خواهد شد، همچنین مواد اولیه داروسازی که امروزه از کشورهای ارزان جهان سوم تامین می شود می توان از کشورهای توسعه یافته وارد کرد؛ با این حال با افزایش کیفیت در امر صادرات می توان به رقابت پرداخت./

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید