دولت باید به مسئله خودکشی ورود پیدا کند / از عملکرد دستگاه های اجرایی گله مندیم


 
دکتر رسول خضری عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی  در گفتگو با خبرنگار کردپرس به دنبال انتشار خبر 10 مورد اقدام به خودکشی در 14 روز در شهرستان سردشت، ضمن آنکه اعلام کرد دولت مکلف است که به مسئله خودکشی ورود پیدا کند، گفت: از عملکرد دستگاه های اجرایی در حوزه خودکشی به شدت گله مندیم.
 
 
رسول خضری» روز دوشنبه(29 تیرماه) در گفت وگو با خبرنگار کردپرس ضمن اشاره به افزایش آسیب‌های اجتماعی در کشور اظهار داشت: بر اساس آمارها، ایران در بین 90 کشور رتبه 69 جهان را در خصوص خودکشی دارد که بر اساس آمار سال 92، چهار هزار و پنجاه نفر در ایران خودکشی کرده‌اند که بیش‌ترین آمار خودکشی در تهران و کرمانشاه قرار دارد و کمترین آمار را استان خراسان شمالی به خود اختصاص داده است.
 دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی  در ادامه ضمن اشاره به شیوع خودکشی در قسمت‌هایی از کشور تصریح کرد: علت اصلی خودکشی مسائل روحی و روانی است و دومین علت فقر، بیکاری است.
وی خاطر نشان کرد: رسانه‌های نیز حالت‌های خودکشی را به نمایش می‌گذارند و سبب رواج خودکشی‌های رمانتیک شده‌اند و رسانه ای شدن جنایت‌های داعش نیز در شیوع خودکشی بی تأثیر نبوده است.
خضری آسیب‌های ناشی از جنگ را نیز در بالا رفتن آمار خودکشی موثر دانست و افزود: با توجه به وجود هشت هزار مصدوم شیمایی در سردشت از سال 92 درخواست راه اندازی مرکز تحقیقات و پژوهش در خصوص این مصدومان در شهرستان سردشت کرده‌ایم.
وی افزود: وزارت تعاون و رفاه اجتماعی و به همراه وزارت بهداشت و درمان باید در این حوزه ورود پیدا کنند و قطعاً کسی نمی‌تواند در برابر این وضعیت شانه خالی کند و به ویژه که امروز خودکشی در غرب کشور رواج پیدا کرده است. 
نماینده سردشت و پیرانشهر در ادامه به تشریح راهکارهای مقابله با معضل خودکشی پرداخت و اظهار داشت: در برنامه پنجم پنج ساله  این موضوع در سرفصل سرمایه‌های اجتماعی، جوانان و خانواده به طور جدی مطرح شده و بخش دولتی مکلف شده است در این حوزه حضور پیدا کند.
وی افزود: از آنجا که میانگین خودکشی در ایران 15تا 29 سال است در ماده 41 این سرفصل بخش دولت مکلف شده است با برنامه ستاد ساماندهی امور جوانان، سازمان ملی جوانان همکاری و همراهی داشته باشد و در ماده 42 همین سرفصل وزارت کشور، بهداشت و درمان و کار و تعاون رفاه اجتماعی مکلف شذه اند آیین نامه ایجاد مراکز ارائه خدمات مشاوره، روانشناختی و اجتماعی را ایجاد کنند و نهادهای مردم نهاد را در این حوزه تقویت کنند.
خضری در ادامه تاکید کرد: علی رغم این مواد قانونی قدم‌های لازم در سطح کشور برداشته نشده است و ما از عملکرد دستگاه‌های اجرایی به ویژه سه وزارت خانه بهداشت و درمان، کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شدت گله مند هستیم چرا که این سه وزارت خانه در بحث خودکشی، فقر، تحکیم بنیان‌های خانواده سیاست گذار، تصمیم گیر و تصمیم ساز هستند.
وی خاطر نشان کرد: از آنجا که شناخت درمانی، شفاف سازی، آگاه سازی در کنار آموزه‌های دینی برای اتخاذ تصمیم درست بسیار موثر است و از طرفی دیگر 40 درصد افرادی که تصمیم به خودکشی دارند، ماه‌ها قبل درباره این تصمیم خود سخن می گویند،به همین دلیل ایجاد مراکز مشاوره ای بسیار مهم است.
نماینده سردشت و پیرانشهر از ناتوانی مراکز مشاوره فعال در سطح کشور  در پاسخگویی به نیازهای جامعه خبر داد و اظهار داشت: در شهرستانها به ویژه روستاها باید بخش مشاوره راه اندازی شود، خطوط تلفن بحران نیز فعال شود.
«رسول خضری» در بخشی دیگر از این گفت وگو به وضعیت خودکشی در سردشت اشاره کرد و گفت: فرمانداری به عنوان متصدی در این حوزه کمیته ویژه ای را تشکیل داده است، اما متأسفانه آمارهای خودکشی شفاف نیست و تا هنگامی که آمار دقیقی وجود نداشته باشد، نمی‌توان راهکاری اساسی پیدا کرد.
وی در ادامه گفت: روستایی قلعه رش که چند مورد خودکشی در یک ماه گذشته در آن اتفاق افتاده است، یک روستای مرزی با حداقل امکانات است و این در حالی است که بنده بارها در جلسات مختلف تاکید کرده‌ام معیشت و رفاه مرزنشینان در مبادلات مرزی است.
خضری تصریح کرد: مرزهای بهترین فرصت برای تأمین معیشت و درآمدزایی مرز نشینان است و امنیت مرزها نیز در گرو تأمین معیشت مرزنشیان است.
وی افزود: از آنجا که کشور عراق یکی از پرمصرف‌ترین کشورهای خاورمیانه است برای ساماندهی وضعیت معیشت مرزنشینان شهرهای پیرانشهر و سردشت که در هشت سال جنگ تحمیلی متحمل رنج‌ها و آسیب‌های فراوانی شده‌اند درخواست ایجاد منطقه آزاد اقتصادی کرده‌ایم.
خضری در ادامه گفت: ایجاد منطقه آزاد در سردشت و پیرانشهر 35 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند و سئوال این است چرا مجوز احداث منطقه آزاد به شهری که توجیه  اقتصادی دارد نمی‌دهند؟
دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی  گفت: با توجه به خودکشی‌های اتفاق افتاده در سردشت با پیگیرهای فشرده ای که صورت گرفت، قرار است «روزبه کردونی» مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان آذربایجان غربی سفر کند.
وی در پایان هدف از این سفر را بررسی وضعیت آسیب‌های اجتماعی شهر سردشت به صورت میدانی توسط مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام و خاطر نشان کرد: سفر دکتر کردونی به سردشت در اواخر این هفته صورت می‌گیرد. 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید