روز قلم بر همه اهالی قلم و اندیشه مبارک باد

روز قلم در تقویم رسمی ایران روز چهاردهم تیرماه می‌باشد. این روز در سال 1381 پس از پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسید.

روز قلم، بهانه ایی است برای یادآوری منزلت، قداست و حرمت قلم. قلم راز دار بشر، حافظ علم و دانش، حلقه اتصال آسمان‌ها و زمین، مرتبط زمانهای دور از هم و مکانهای قریب و غریب، مکون فرهنگ و تمدن، ترجمان وحی الهی، راه رسیدن بشر از حضیض پستی به اوج هستی و فرشته حامل کلام خداست.
در نخستین آیاتی که خداوند تبارک و تعالی بر جان پیامبر اکرم (ص) نازل فرمود پس از یادآوری نعمت بزرگ خلقت بر قلم تاکید نمود که «الذی علم با لقلم» (علق 4) در عظمت و بزرگی قلم و جایگاه نوشتن همین بس که سوره ایی به نام قلم در قرآن کریم آمده است و خداوند متعال نیز به قلم سوگند می‌خورد. «ن و القلم و ما یسطرون» سوگند به ن و سوگند به قلم و آنچه که بوسیله قلم با آن می‌نویسند و مهم‌تر و عظیم‌تر آنکه خداوند یکی از دلایل اثیات نبوت ختمی مرتبت را قلم می‌داند و نبوت، دانش و بصیرت را موکول به فرشته قلم می‌کند و بواسطه همین قلم برای پیامبر عظیم الشان پاداش دائمی و برخورداری از ملکات و سجایای اخلاقی را بر می‌شمرد. «خدای سبحان در این آیه به قلم و آنچه با قلم می‌نویسند سوگند یاد کرده و از ظاهر سیاق بر می‌آید که منظور از قلم، مطلق قلم و مطلق هر نوشته‌ای است که با قلم نوشته می‌شود و از این جهت این سوگند را یاد کرده که قلم و نوشته از عظیم‌ترین نعمتهایی است که خدای تعالی بشر را به آن هدایت کرده، به وسیله آن حوادث غایب از انظار و معانی نهفته در درون دل‌ها را ضیط می‌کند و انسان به وسیله قلم و نوشتن می‌تواند هر حادثه ایی را که در پس پرده مرور زمان و بعد مکان قرار گرفته نزد خود حاضر سازد.

پس قلم و نوشتن هم در عظمت، دست کمی از کلام ندارد و در عظمت این دو نعمت همین بس که خدای سبحان بر انسان منت نهاده که وی را به سوی کلام و قلم هدایت کرده و طریق استفاده از این دو نعمت را به او یاد داده و در باره کلام فرموده:«خلق الانسان علمه البیان»و در باره قلم فرموده:«علم بالقلم علم الانسان ما لم یعلم». بنابراین سوگند خوردن خدای تعالی به قلم و آنچه می‌نویسد سوگند به یکی از نعمت‌ها است…
در آموزه‌های دینی یکی از حقوق فرزند بر والدین آموختن کتابت و نوشتن به اوست.
در منزلت قلم و قداست و حرمت قلم تاکیدات بسیار است و مداد العلما را افضل بر دماء الشهدا دانسته‌اند.
سه چیز نزد خداوند متعال محبوب است، یکی خش خش و صدای قلم علما و اندیشمندان و صاحبان فکر و اندیشه، دوم صدای شمشیر مجاهدان راه خدا و آزادی و پاسداران مرزهای ایمان و امنیت جامعه و سوم صدای کارهای دستی زنان در محیط خانه.
رسول اکرم (ص) فرمودند:» و القلم من الله نعمه عظیمه و لولا القلم لم یستقم الملک و الدین و لم یکن عیش صالح – و قلم نعمت بزرگی از طرف پروردگار است و اگر قلم نبود، ملک و دین استوار نمی‌شد و عیش و زندگی شایسته بر قرار نمی‌گشت. «
جایگاه ویژه قلم و کتابت غیر قابل انکار است اما باید دانست که همین قلم که موجب رهنمونی بشر بسوی سعادت و قرب الهی است اگر در مسیر ضد بشری و غیر الهی قرار گیرد منجر به شقاوت و عقوبت الهی خواهد شد. همانطور که قرآن کریم قلم را نعمت و منشاء خیر و برکت می‌داند به کاتبان دستور هم می‌دهد که» لا یضار «ضرر نرسانید.
اگر نویسندگان و اهل قلم اخلاق را رعایت نکنند و به رسالت انسانی خود و شرافت و حرمت قلم پایبند نباشند و خدای ناکرده ناحق بنویسند و بر بال این فرشته معصوم رقم مغلطه زنند، سقوط و جنگ و خونریزی و تباهی انسان و انسانیت را آغاز نموده‌اند.

خداوندی که بوسیله قلم آموزش داد و هدایت کرد با همین گوهر گرانبهای قلم، قلم بطلان بر اندیشه باطل خواهد کشید.

روز قلم بر همه اهالی قلم و اندیشه مبارک باد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید