در فرآورده های خونی تا استانداردهای جهانی فاصله داریم/یادداشت دکتر رسول خضری


 

در سنوات گذشته متاسفانه بسیاری از مبتلایان به هموفیلی مبتلا به هپاتیت B، هپاتیت C، تالاسمی و ایدز شده‌اند. این مسئله شاید در برهه زمانی مشخص به دلیل خون‌های آلوده وارداتی بوده است اما مشکلات خونی در کشور ما محدود به این موارد نیست و همچنان این مشکلات باقی است.

در طی سال‌های تحریم این مشکلات به اشکال گوناگون همچنان ادامه داشت به گونه‌ای که کیت‌های آزمایشگاهی ما همچنان از دقت نظر خوبی برخوردار نبودند و البته این موضوع در دوره پنجره یعنی ابتدای کار تا بروز آن تا به امروز باقی است.

این مشکلات در واقع پاشنه آشیلی در حوزه سلامت است البته این موضوع برای تمام افرادی که فرآورده خونی دریافت می‌کنند، دردسر ساز است اما چون این فراورده‌ها بیشتر به مبتلایان به هموفیلی و تالاسمی تزریق می‌شود، پس بیشتر نگرانی‌ها به این بخش از بیماران باز می‌گردد.

چنانچه می‌دانیم کوچک‌ترین اشتباهات در آلودگی خونی می‌تواند زندگی یک فرد را نابود کند. این مشکلات نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است اما نیاز به دقت نظر بیشتری در این زمینه داریم. به عبارتی مسئولان امر در سازمان انتقال خون باید حساسیت بیشتری نسبت به این مشکلات داشته‌باشند.

به نظر من سازمان انتقال خون با مدیریت پورفتح‌الله که یکی از بهترین‌ها در بخش مدیریتی این حوزه هستند، مسیر روشن همراه با موفقیت را پیشرو دارد. به ضرس قاطع پورفتح‌الله بهترین رئیسی است که این سازمان به خود دیده است. بدون جانب‌داری، مدیریت و صلابتی که دارند شاهد آن هستیم مراکزی که مدتی پیش تعطیل شده بود در طی این ماه‌ها برپا و راه‌اندازی شد. خون به عنوان کالای استراتژیکی بسیار مهم است و داروها و فراورده‌های بیولوژیکی بسیاری از خون‌گرفته می‌شود. همه اصرارمان این است که تمام روند تولید این فراورده‌ها از طریق سالم‌سازی و بدون آسیب به افراد باشد.

به عبارتی هم در بخش کیت‌های آزمایشگاهی و هم فناوری روز دنیا باید سعی کنیم هم جهت با آن پیش برویم. چنانچه تحریم‌ها تاکنون مشکلات بسیاری را در این زمینه فراهم کرده است که امیدواریم با مدیریت مناسب این سازمان و کمک‌های وزارت بهداشت در راستای رفع نیازهای حوزه فناوری و تجهیزات گامی اساسی در این زمینه برداریم.

ما متاسفانه تا استانداردها و نرم‌های جهانی فاصله داریم باید این فاصله را از بین ببریم. در زمینه دوران پنجره در سطح دنیا آزمایش‌های بسیاردقیق آمده است که از لحاظ مولکولی این مسئله را مشخص می‌کند. امیدواریم وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون با دور زدن تحریم‌ها و یا نتایج مناسب مذاکرات بتوانند در این زمینه گام بردارند.

درباره پرونده قربانیان خون‌های آلوده این موضوع را باید متذکر شوم که برخی از این افراد تاکنون غرامت به آن‌ها پرداخت نشده و علت مفتوح بودن پرونده همین است، که این مسئله هم انشالله هرچه زودتر حل شود.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید